هدر موبایل
1389/03/17 07:46:00
سرویس کمیسیون ها
علی‌محمد بزرگواری عنوان کرد:

اجرای طرح‌های اشتغال‌زا، تنها راه نجات کهگیلویه و بویراحمد

**علی‌محمد بزرگواری نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی در مجلس شورای اسلامی دیدگاه‌های خود را درباره ظرفیت‌ها و قابلیت‌های این استان از یک سو و نیز ضروزرت‌ها و بایدهای آن از دیگر سو، طی یادداشتی در روزنامه امید مردم مطرح کرده که متن آن چنین است:

استان کهکیلویه و بویراحمد از لحاظ زیرساختها و مسائل عمرانی جزو مناطق محروم بوده و با وجودی که در طول این 30 سال تلاشهایی شده اما عمق محرومیت به حدی بوده که هنوز هم نیروی عظیمی از جوانان بیکار هستند. سرمایه‌گذاری در بخشهای پتروشیمی، سد‌سازی و دامپروری در توسعه استان مهم است چون ما اکنون حدود 35 هزار دانشجو داریم که هر ساله بر تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار هم افزوده می‌شود و اکنون در هر خانواده 2 یا 3 جوان فارغ‌التحصیل دانشگاه بیکار وجود دارد.

 متأسفانه مردم و جوانان استان دنبال شغل مولد و اشتغال‌زا نیستند و تنها به شغل‌های اداری و پشت میزی اکتفا کرده‌اند، در حالی‌که فارغ‌التحصیلان و نیرو‌های متخصص و بیکار استان باید به سمت مشاغل تولیدی در بخش‌های مختلف که ضمن ایجاد فرصتهای شغلی چرخه اشتغال و تولید را رونق می‌دهد بروند تا از این طریق معضل بیکاری استان مرتفع شود.

تنها راه نجات پیدا کردن از این وضعیت اجرای طرحهای اشتغالزا و تولیدی در بخشهای کشاورزی، دامپروری، صنایع و اجرای طرحهای تعاونی است که باید جوانان به سمت این فعالیتها گرایش داده شوند.

در این استان منابع خدادادی سرشاری از قبیل خاک و نیروی انسانی وجود دارد که متأسفانه این ظرفیتها بلااستفاده مانده و یا به صورت بهینه از آن استفاده نشده است چون این استان برای فعالیت کشاورزی و دامپروری جزو استانهای مستعد کشور است اما کمترین سرمایه‌گذاری در این بخشها از ناحیه مردم صورت گرفته است.

از طرفی پایین بودن فرهنگ کار و تلاش و بی‌توجهی کارآفرینان به ایجاد فرصت‌های شغلی، کمبود سرمایه‌گذار و عدم گرایش فارغ‌التحصیلان به اجرای طرح‌ها و بنگاه‌های کارآفرین را از مهمترین دلایل بیکاری در استان برشمرد.

همچنین در این استان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار خوبی به ویژه در بخش‌های کشاورزی، دامداری، گردشگری و صنعت و معدن به ویژه نفت و گاز وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب و بهینه جهت ایجاد طرح‌های بزرگ و اشتغالزا استفاده کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet