هدر موبایل
1389/03/16 17:34:00
سرویس بین الملل
مرکز پژوهش‌ها ارائه کرد:

اظهارنظر کارشناسی درباره طرح افشاء نقض حقوق بشر توسط آمریکا در جهان امروز

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود را درباره طرح افشاء نقض حقوق بشر توسط آمریکا در جهان امروز که از سوی شورای نگهبان عودت داده شده بود ارائه کرد. متن کامل این اظهار نظر کارشناسی بدین شرح است:

 به گزارش خانه ملت، متن این این اظهار نظر بدین شرح است:

مقدمه

به‌منظور مقابله با توطئه‌ها و محدود‌سازی‌های ناعادلانه آمریکا و انگلیس علیه نظام جمهوری اسلامی و افشای موارد عدیده نقض حقوق بشر توسط این دو کشور و حمایت از جریانات مخالف این اقدامات در جهان، نمایندگان محترم پیشنهاد برداشت بیست میلیون دلار از محل حساب ذخیره ارزی را داده و در این راستا کارگروهی را برای تعیین چگونگی هزینه نمودن این اعتبار مشخص نموده‌اند.

 

ایراد شورای نگهبان

1. شورای محترم نگهبان با این استدلال که اجرای طرح پیشنهادی به افزایش هزینه‌های عمومی می‌انجامد و طریق تأمین آن در مصوبه معلوم نشده است، ماده واحده را مغایر اصل هفتاد‌و‌پنجم قانون اساسی شناخته است.

به‌نظر می‌رسد شورای نگهبان بر این عقیده است که طبق اصل مذکور، درصورت تحمیل هرگونه هزینه جدید به دولت در قالب طرح قانونی، باید منبع درآمدی جدیدی نیز برای تأمین هزینه مذکور مشخص شود، حال آنکه از نظر شورا، حساب ذخیره ارزی منبع درآمد جدید محسوب نمی‌شود و قانون موارد استفاده از آن را معین کرده است.

2. شورای محترم نگهبان در نظریه خود تعیین نماینده ناظر در کار‌گروه موضوع تبصره «1» توسط کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را مغایر با قانون اساسی تشخیص داده است، که به‌نظر می‌رسد دلیل این امر صلاحیت انحصاری مجلس شورای اسلامی در تعیین نماینده ناظر در راستای اعمال صلاحیت نظارتی مجلس شورای اسلامی است و بر‌این‌اساس نمی‌توان تعیین نماینده ناظر را به کمیسیون‌های داخلی مجلس واگذار نمود.

 

پیشنهادات اصلاحی

1. حساب ذخیره ارزی یکی از منابع عمومی است که قانون نحوه استفاده از آن را معین کرده است. این حساب یکی از منابع عمومی است که برداشت از آن با تصویب مجلس مغایر قانون اساسی نمی‌باشد.

2. برای رفع ایراد دوم شورای نگهبان، پیشنهاد می‌شود نماینده ناظر مجلس شورای اسلامی در کار‌گروه موضوع تبصره «1»، از میان اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و توسط مجلس شورای اسلامی انتخاب شود.

 

پیشنهادات تکمیلی

1. از آنجا که نظام جمهوری اسلامی ایران در مسئله حقوق بشر صرفاً با دو کشور آمریکا و انگلیس روبرو نیست، بلکه با جبهه گسترده‌ای شامل کشورهای غربی، رژیم اشغالگر قدس، گروه‌های معاند و تروریستی و ... روبرو است و از‌سوی دیگر عبارت «افشای نقض حقوق بشر» می‌تواند از لحاظ حقوقی شبهه مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر را که نظام ما ازجمله مخالفین آن است به ذهن متبادر نماید، لذا پیشنهاد می‌شود عنوان طرح به «طرح مقابله با سوء‌استفاده از حقوق بشر» تغییر یابد.

2. با توجه به تأثیر فراوان اقدامات تبلیغی و رسانه‌ای در متهم کردن نظام جمهوری اسلامی به نقض حقوق بشر در قالب برنامه‌ها و فیلم‌های معارض با اجرای احکام اسلامی و ترویج‌کننده اسلام‌‌هراسی و با توجه به نقش مؤثری که سازمان صدا‌و‌سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانند در‌جهت تحقق اهداف مصوبه مجلس در عرصه‌های هنری و رسانه‌ای داشته باشند، پیشنهاد می‌شود نمایندگانی از سازمان صدا‌و‌سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اعضای کار‌گروه مربوطه اضافه شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet