هدر موبایل
1389/03/16 18:56:00
سرویس سیاسی
با توجه به همزمانی انتخابات پارلمانی و ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا

آیا بلژیک توان اداره اروپا را خواهد داشت؟

**انتخابات پارلمانی بلژیک دقیقا دو هفته پیش از آغاز ریاست این کشور در اتحادیه اروپا برگزار می‌شود و این تهدید وجود دارد که این کشور نتواند خود را برای بر عهده گرفتن مسئولیت‌های جدید آماده کند.

به گزارش خانه ملت به نقل از پایگاه اینترنتی یورواکتیو، در حالیکه شائبه‌های زیادی در خصوص عدم توانایی بلژیک در اداره اتحادیه اروپا به گوش می‌رسد، اولیویه شاستل مسئول امور اروپا در دولت موقت بلژیک اعلام کرد که بلژیک در زمان ریاست دوره‌ای خود در اتحادیه اروپا به خوبی از عهده مسئولیت‌های خود برخواهد آمد و انتخابات پارلمانی این کشور تأثیری در ریاست این کشور در اتحادیه اروپا نخواهد داشت.

شاستل همچنین اعلام کرد که همه نوع اختیاراتی را به رومپوی، رییس اتحادیه اروپا و کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی این نهاد خواهد داد و دخالت زیادی در حوزه وظایف آنها نخواهد داشت.

گفتنی است، انتخابات پارلمانی بلژیک در 13 ژوئن برگزار خواهد شد و این کشور از اول ژوئیه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در دست خواهد گرفت.

لازم به یادآوری است که در حدود یک ماه پیش حزب لیبرال فلماند از ائتلاف دولت نخست‌وزیر بلژیک خارج شد و منجر به سقوط دولت ائتلاف فدرال بلژیک شد، در آن مقطع ایو لترمه نخست‌وزیر بلژیک استعفایش را به پادشاه کشور خود تقدیم کرده و پادشاه نیز آن را پذیرفته بود.

برخی از کارشناسان بر این اعتقادند که تشدید بحران اقتصادی بلژیک از اصلی ترین علائم سقوط دولت این کشور بوده و در این زمینه کوچکترین شک وشبهه ای وجود ندارد.

تا پیش از این بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که بحران به وجود آمده بر رهبری بلژیک در اتحادیه اروپا لطمه وارد خواهد آورد.

انتخابات پارلمانی بلژیک دقیقا دو هفته پیش از آغاز ریاست این کشور در اتحادیه اروپا برگزار می‌شود و این تهدید وجود دارد که این کشور نتواند خود را برای بر عهده گرفتن مسئولیتهای جدیدی آماده کند.
لازم به ذکر است، 180 سال از عمر بلژیک می‌گذرد و این کشور تاکنون با چنین بحرانی روبرو نبوده است. این اولین باری است که هلندی‌زبانها و فرانسه‌زبانهای بلژیک اینچنین کشور را دستخش بحران می کنند.

بر اساس این گزارش، با سقوط دولت بلژیک، اداره امور به دولتی موقتی واگذار شد تا در 13 ژوئن با برگزاری انتخابات پارلمانی، بلژیک نخست‌وزیر جدید انتخاب کند.

این در حالی است که شاستل مسئول امور اروپا در دولت موقت بلژیک، قول داده است که بحران سیاسی حاک بر این کشور، لطمه‌ای به ریاست بلژیک در اتحادیه اروپا وارد نخواهد آورد.

شاستل در عین حال می‌گوید، مدت زمان زیادی طول می‌کشد که احزاب و جریانهای سیاسی به توافق و ائتلاف دست یابند. آنهم با توجه به اینکه در طول تاریخ بلژیک، ایجاد ائتلاف و دولت در طول 10 روز امری غیرممکن بوده است.

سقوط دولت بلژیک شوک تازه ای را به اروپای واحد وارد نمود. اتحادیه اروپا در شهر بروکسل قرار دارد و مقامات اروپای واحد ناچار به رفت و آمد پی در پی به بروکسل هستند. از این رو باید دولتی مقتدر در بلژیک وجود داشته باشد تا بتواند میزبانی اتحادیه اروپا و تنظیم ملاقاتها و ...را به صورتی موفقیت آمیز انجام دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet