خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/03/17 11:11:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون فرهنگی:

ولایت فقیه مهم‌ترین میراث ماندگار امام راحل است

**نماینده مردم تهران در خانه ملت تصریح کرد: مهم‌ترین وظیفه‌ ما همان‌طور که امام راحل تبیین کرده که پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت‌تان آسیبی نرسد، پشتیبانی از ولایت‌فقیه است. رهبری معظم انقلاب هم در طول این ۲۱ سال ثابت کردند در حقیقت در آن مسیر گام برمی‌دارند که مطابق دستورات قرآن و سفارش‌های اهل‌بیت(ع) و دقیقا در همان خط امام است که روز جمعه به خوبی آن را در حرم امام راحل تبیین کردند.

حجت‌الاسلام حمید رسایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آغاز ایام زعامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ولایت فقیه را مهم‌ترین میراث ماندگار امام راحل دانست و گفت: ولایت فقیه به دلیل این‌که یکی از اصول پذیرفته شده ما شیعیان در دوره‌ی غیبت است و از آنجا که امام راحل توانست این اصل را اجرایی کند و آن را از داخل کتاب‌ها تبدیل به یک سیستم عملی و یک نظام کارآمد کند، هم اهمیت خود ولایت فقیه را نشان می‌دهد و هم میراث‌بودن آن از سوی امام راحل را.

وی افزود: شاید به جرات بتوان گفت در دوره‌ی غیبت امام معصوم، تنها راه و مسیری که می‌تواند ما را به هدف برساند و نزدیک‌ترین مسیر به مسیر امام معصوم همین مسیر ولایت فقیه است که توسط امام راحل در دوره‌ی غیبت کبری تبیین شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: در دنیا نظام‌های مختلفی مانند نظام‌های پارلمانی، نظام‌های دولتی و پادشاهی داریم، حتی ما در دنیا غیر از جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی دیگر مانند جمهوری اسلامی پاکستان را شاهدیم، اما وقتی بررسی می‌کنید مشاهده خواهید کرد که جریان سلطه در دنیا که مبتنی بر ظلم و ستم است برای همه این شکل‌های حکومتی شیوه‌های نفوذ را به‌دست آورده و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر‌آنها سلطه دارد.

به گفته‌ی رسایی، تنها نظامی که تاکنون به‌صورت مطلق در برابر نظام سلطه ایستادگی کرده و هیچ راه نفوذی در آن نظام به وجود نیامده، نظام جمهوری اسلامی ایران است آن هم فقط به یک دلیل بوده نه به دلیل این‌که جمهوری اسلامی است به دلیل آن‌که مغز این جمهوری اسلامی از هسته‌ی ولایت فقیه پرشده است .

این نماینده اصولگرای مجلس با طرح این سوال که چرا در نظام مبتنی بر ولایت فقیه این امکان نفوذ، وجود ندارد علت این مساله را در این دانست که ولایت فقیه مجموعه‌ای از شرایط است. شرایطی که هرکدام از آنها یک راه نفوذ را می‌بندند، در واقع ولی فقیه حاکمیت فرد بر جامعه نیست. حاکمیت مجموعه‌ای از شرایط برجامعه است.

وی ادامه داد: بنابراین وقتی نگاه می‌کنید می‌بینید ولی فقیه کسی باید باشد که تقوی داشته، یعنی اصرار و تعمدی بر گناه نداشته باشد. این خود یک راه نفوذ را می‌بندد، چرا که یکی از راه‌های نفوذ جریان سلطه آغشته‌بودن انسان‌ها به بی‌پروایی نسبت به پروردگار است.

رسایی تصریح کرد: مساله‌ی دیگر اجتهاد است. یکی از راه‌های نفوذ جریان سلطه معمولا با ادیان تحریف‌شده یا عقاید تحریف‌شده است، ولی‌فقیه یعنی فردی مجتهد و کسی که دین را می‌شناسد و قدرت استنباط احکام شرعی را از کتاب و سنت دارد که این هم باز یک شکل است که راه نفوذ را می‌بندد.

رسایی تصریح کرد: ولی فقیه باید کسی باشد که به دنیا تمایل نداشته باشد. یکی از راه‌های نفوذ دنیاگرایی رهبران موجود در دنیا همین است، وقتی ولی فقیه باید کسی باشد که دنیاگرا نباشد، طبیعتا بخشی از راه نفوذ از این طریق بسته می‌شود. ولی فقیه هم‌چنین باید شجاع باشد. یکی‌دیگر از راه‌های نفوذ جریان سلطه، ترسیدن حاکمان موجود در دنیاست. وقتی ولی فقیه شجاعت دارد راه نفوذ بسته می‌شود.

وی شرط دیگر ولایت فقیه بودن را بحث قدرت مدیریت و توانایی اداره‌ جامعه اسلامی و جامعه‌ی موجود دانست و خاطرنشان کرد: معمولا به دلیل عدم مدیریت رهبران دنیا جریان سلطه در کشورها و دراین مجموعه‌ها نفوذ می‌کند، ولی با این شرط ولایت فقیه، این راه نفوذ هم بسته می‌شود.

به گفته‌ی این نماینده تهران مجموعه این‌ها نشان می‌دهد ولایت فقیه همان عنصری است که در حقیقت امام معصوم برای عزت جامعه اسلامی در دوره‌ی غیبت تبیین کرده و ما را به آن سفارش کرده است.

رسایی در ارزیابی از نقش مردم، نخبگان و رسانه‌ها در تبیین موضوع ولایت فقیه و حفظ و حراست از این میراث نیز خاطرنشان کرد: همان اندازه که ما برای تحقق انتظار سالم و انتظار بیدارگر و انتظاری که در آن حرکت، جنبش و مبارزه با ستم وجود دارد و در برابر آن وظیفه داریم نسبت به پایبندی به مسیر و آن جاده‌ای که ولایت فقیه در دوره‌ی غیبت تبیین می‌کنند، هم وظیفه داریم.

رییس کمیته‌ رسانه و هنر مجلس تصریح کرد: رسانه‌ها و مردم وظیفه دارند همان‌طور که از امام معصوم تبعیت می‌کنند از ولی‌ فقیه هم تبعیت کنند، چرا که این دستور امام معصوم است. امام معصوم ظاهر نیست ولی حاضر است. او با حضور خود درحقیقت از این مسیر مراقبت می‌کند و ما درطول این 32 سال انقلاب اسلامی که اصل ولایت فقیه اجرایی شده، تجربه کرده‌ایم، حتی کسی در کسوت و در جایگاه ولایت فقیه قرار گرفته بود، اما شرایط را نداشت، که به دست لطف امام معصوم اجازه‌ نیافت تا این لباس به تن آن شخص درآید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet