هدر موبایل
1389/03/17 16:56:00
سرویس سیاسی
امیدوار رضایی:

ایراد به قانون اساسی از طریق رهبری پیگیری شود

**عضو هیات رئیسه مجلس گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانونی کامل و جامع است؛ اما اگر کسانی به قانون اساسی ایراد دارند و مباحثی را در داخل و خارج برخلاف قانون اساسی مطرح می کنند، بهتر است که از مسیر پیش بینی شده در قانون اساسی، اصلاح مورد نظر خود را صورت دهند.

امیدوار رضایی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به اصل 84 قانون اساسی، اظهارداشت: بر اساس این اصل هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در تمام مسائل داخلی و خارجی کشور دخالت کند.

نماینده مسجد سلیمان و لالی افزود: اصل 86 قانون اساسی نیز مقرر می دارد که نمایندگان  مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رای خود کاملا آزاد هستند.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان تنها مرجعی است که حق تفسیر قانون اساسی را دارد و نه هیچ  کس دیگر، خاطر نشان کرد: اگر چه قانون اساسی در موضوع فوق الذکر تصریح دارد و اساسا نیازی به تفسیر نیست.

 

رییس جمهور باید در مقابل مجلس پاسخگو باشد

عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید بر پاسخگو بودن رئیس جمهور و وزرا به مجلس، گفت: براساس اصل 122 قانون اساسی، رئیس جمهور در حدود اختیارات و  وظایفی که به موجب قانون اساسی یا قانون عادی بر عهده دارد، در برابر ملت، رهبر و مجلس شورای اسلامی مسئول و پاسخگو است و برای همین است که حضرت امام (ره) می فرمایند مجلس در راس امور است.

رضایی اظهار داشت: طبق قوانین ما هیچ کسی نمی تواند مجلس را منحل کند؛ در صورتیکه برای عزل سایر مقامات کشوری در قانون اساسی راه حلی دیده شده است.

وی با اشاره به اصل  137 قانون اساسی یادآور شد: طبق این اصل نیز، هر یک از وزرا در محدوده وظایف خود هم در برابر رئیس جمهور پاسخگو هستند و هم در برابر مجلس.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه ابزارهای نظارتی مجلس در قانون اساسی کاملا شفاف ذکر شده است، تصریح کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانونی کامل و جامع است که اگر چه از همه ظرفیت های آن استفاده نمی شود ولی به هر حال اگر کسانی به قانون اساسی ایراد دارند و مباحثی را در داخل و خارج برخلاف قانون اساسی مطرح می کنند، بهتر است که از مسیر خود این کار را انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه ما اعتقادی به اصلاح قانون اساسی نداریم، گفت: اگر کسی چنین ادعایی دارد ، در خود قانون اساسی، این امکان بازنگری دیده شده است و بنابراین باید این کار را از مسیر پیش بینی شده در قانون که همان حکم رهبری است دنبال کرد.

 

مسئولان اجرایی از انجام وظایف خود شانه خالی می کنند

نماینده مسجدسلیمان در بخش دیگری از این مصاحبه اظهارداشت: یکی از بحث های جدی نمایندگان این است که بار مسئولان اجرایی به دوش نمایندگان مجلس افتاده است.

رضایی افزود: در حقیقت چون مسئولان اجرایی از انجام وظایف خود شانه خالی می کنند، نمایندگان مجبور می شوند پاسخگوی مصوبات و وعده های اجرایی نشده دولت باشند و بخش مهمی از وقت خود را به این امر اختصاص دهند؛ در حالی که وظیفه اصلی نمایندگان قانونگذاری و نظارت است.

عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد: در حقیقت مجلس که نظارت عالیه دارد به دلیل کوتاهی دولت  در انجام وظایف خود، مجبور است به خواست های منطقه ای مردم جواب دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet