روز مجلس
1389/03/17 18:18:00
سرویس سیاسی
رهبر در گفت و گو با خانه ملت:

روش رئیس جمهور خارج از عرف نظام است

**چهره شاخص اصولگرایان در مجلس با اشاره به نامه احمدی نژاد به آیت الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، گفت: روش رئیس جمهور خارج از عرف نظام و قانونگذاری است.

محمدتقی رهبر نماینده اصفهان در مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به نامه رئیس جمهوری به آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان درخصوص برخی مصوب مجلس شورای اسلامی و مغایرت این قوانین با قانون اساسی، گفت: این روش ها روش های درستی نیست و شورای نگهبان وظیفه اش تطبیق مصوبات مجلس با قانون اساسی و شرع است و می تواند اعلام کند که این مصوبات مخالف شرع و قانون اساسی است یا نه.

وی افزود: بعد از اینکه شورای نگهبان نظر خود را اعلام کرد، هیچ کس نمی تواند به شورای نگهبان بگوید که در تشخیص خود اشتباه کرده است.

چهره شاخص فراکسیون اصولگرایان مجلس تصریح کرد: شورای نگهبان نمی تواند مخاطب نامه رئیس جمهور باشد و اگر رئیس جمهور نامه ای به شورای نگهبان بنویسد این کار خارج از عرف نظام و خارج از عرف معمول در کشور است.

رهبر تاکید کرد: رئیس جمهور باید نظر خود را به مجلس اعلام کند و اگر نامه ای می نویسد مخاطب آن مجلس شورای اسلامی باشد و درخصوص قوانین مصوب مجلس می تواند اصلاحیه و یا لایحه ارائه کند.

وی افزود: وقتی قانونی از شورای نگهبان عبور کرد و نظر موافق شورای نگهبان را برای اجرایی شدن گرفت، آن قانون لازم الاجرا می شود و اجرای آن ضروری خواهد بود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس خاطرنشان کرد: رئیس جمهور باید نظرات خود را با مجلس درمیان بگذارد، همانطوری که قبلاً درخصوص قانون هدفمند کردن یارانه ها عمل شد و در همین راستا کمیته ای مشترک از مجلس و دولت تشکیل شد و ضمن بررسی نظرات دو طرف توافق نهایی صورت گرفت و قانون هدفمند کردن یارانه ها برای اجرا در اختیار دولت قرار گرفت که این روش معمول و عرف در جامعه ما است.

رهبر تصریح کرد: روشی که رئیس جمهور در پیش گرفته است، خارج از عرف نظام و از قانونگذاری بیرون است.

به گفته وی شورای نگهبان حتماًَ پاسخ رئیس جمهور را خواهد داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet