هدر موبایل
1389/03/17 19:45:00
سرویس سیاسی
کمالیان، ثروتی و قوامی بیان کردند

تأکید نمایندگان خراسان‌شمالی بر حق سؤال و تذکر به هیأت دولت

**در چند روز اخیر خبری روی خروجی خبرگزاری‌ها رفت که واکنش و اظهارنظرهای متفاوتی را از سوی نمایندگان خانه ملت برانگیخت. ماجرا از این قرار بود که یکی از خبرگزاری‌ها، دست به انتشار گزارشی از جلسه اعضای هیأت‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با رئیس‌جمهور کشورمان زد. جلسه‌ای که بعدها معلوم شد یک دیدار کاملاً خصوصی بوده و خبرگزاری مذکور با انتشار حرف‌های رد و بدل‌‌شده در این جلسه دست به عمل غیراخلاقی زده است تا جایی که حتی واکنش رئیس‌جمهور را نیز برانگیخت و وی اعلام کرد علیه این خبرگزاری شکایت خواهد کرد ام

موسی‌الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد و عضو کمیسیون‌برنامه و بودجه ومحاسبات در همین زمینه در گفت‌وگویی با روزنامه خراسان شمالی گفت: اگر قوانین از طرف دولت به خوبی اجرا شود نیازی به احضار وزیر به مجلس نیست.

ثروتی با تأکید بر اینکه تعداد سؤال‌ها نشان‌دهنده تخلفات بسیار زیاد دولت از قانون است، اظهار داشت: اگر دولت قوانین را اجرا کند نیازی به سؤال نخواهد بود، اما این حق مجلس است که از وزرا و حتی رئیس‌جمهور سؤال کند.

وی در ادامه تأکید کرد: احمدی‌نژاد تخلفات زیادی از قانون داشته که در آینده در این رابطه از او سؤال خواهد شد.

نماینده مردم بجنورد در خانه ملت خاطرنشان کرد: بنده شخصاً اولین کسی خواهم بود که اولین سؤال را از آقای احمد‌ی‌نژاد می‌پرسد و موضوع سؤالم درباره اصل 48 که در رابطه با توسعه متوازن مناطق است که تاکنون اجرا نشده است.

ثروتی ضمن بیان این مطلب که شعارهایی که دولت می‌دهد در عمل دیده نمی‌شود، گفت: شخص رئیس‌جمهور باید بداند جایگاه و قدرت مجلس تا چه اندازه است و تخلفات متعددی که دولت ایشان و شخص او داشته و وعده‌هایی که اجرایی نشده همگی جزو مواردی است که ایشان باید پاسخگو باشند.

ثروتی در رابطه با این گفته احمدی‌نژاد که نمایندگان با 6 هزار رأی خود را مصون و مبرا می‌دانند اما رئیس‌جمهور 24 میلیونی را نماینده مردم نمی‌دانند گفت: تعداد آرا مهم نیست بلکه اجرای قانون مهم است. نظر رئیس‌جمهور به عنوان یک نظر شخصی محترم است اما تعداد آرا تأثیری در قانون اساسی ندارد.

وی در ادامه افزود: هر رئیس‌جمهور با هر تعداد رأی نهایتاً می‌تواند دو دوره رئیس‌جمهور کشور باشد اما قوانین تصویب شده در مجلس قوانینی هستند که برای همه لازم‌الاجرا هستند و همه باید مطیع آن باشند.

هادی قوامی دیگر نماینده خراسان‌شمالی نیز در این باره چنین اظهارنظر کرد: براساس اصول 88 و 89 قانون اساسی هر نماینده می‌تواند از وزیران درباره مسئولیتشان سؤال بپرسد، تذکر دهد یا آنها را استیضاح کند و اینها جزو حقوق قانونی نماینده است.نماینده مردم اسفراین در ادامه خاطرنشان کرد: قوه‌مقننه ایران با توجه به قانون اساسی از قدرت بالایی برخوردار است و فرقی نمی‌کند که نماینده‌ای با 15 هزار رأی یا 2 میلیون رأی به مجلس راه یافته باشد چون در هر صورت این حق برای نماینده محفوظ است.

قوامی با ذکر این نکته که برخی سؤالات غیرکارشناسی جایگاه نماینده را تنزل می‌دهد گفت: طرح سؤال‌هایی که پاسخ وزیر به آن سادگی نماینده را قانع نمی‌کند به طوری‌که به کمیسیون مربوط ارجاع داده می‌شود یا به صحن علنی مجلس می‌رسد باید در دستور کار نمایندگان باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین تصریح کرد: با طرح سؤالات کیفی و حتی نحوه قانع شدن یا نشدنمان می‌توانیم جایگاه نظارتی مجلس را ارتقا بخشیم.

وی در ادامه اظهار داشت: قانون اساسی این قدرت را به نمایندگان داده است که عملکرد وزیر را زیرسؤال ببرند، او را استیضاح کنند و حتی از اریکه قدرت به زیر بکشند و باید توجه کرد که این قدرت نماینده در راستای منافع مردم و مصالح مملکت است.

قوامی خاطرنشان کرد: این از حقوق مسلم نماینده است که سؤال بپرسد و وظیفه وزیر است که به این سؤال پاسخ دهد.

وی همچنین تصریح کرد: این نماینده‌ها هستند که در حوزه‌های انتخابیه‌شان برای رئیس‌جمهور شدن فردی تلاش می‌کنند. در رابطه با آقای احمدی‌نژاد بیش از 240 نماینده برای رئیس‌جمهوری‌شان از ایشان حمایت کردند و فضا را در حوزه‌های انتخابیه‌شان برای کسب آرای او فراهم کردند اما احمدی‌نژاد به وعده‌هایی که داده عمل نکرده و از نمونه آن می‌توانم کاهش نرخ بیکاری را مثال بزنم که باید به زیر 8 درصد می‌رسید ولی متأسفانه در حال حاضر بالای 12 درصد است.

نصرالله کمالیان نماینده مردم قوچان و فاروج از استان خراسان‌شمالی نیز در این باره گفت: اگر امکان تصویب قوانین مخالف با شرع یا قانون اساسی وجود نداشت پس نیازی به وجود نهادی مانند شورای نگهبان نیز نبود.

وی در ادامه افزود: البته چندان تخلفی صورت نگرفته و اگر تخلفی هم بود تنها از قانون اساسی بوده که آن هم چندان چشمگیر نبوده به عنوان مثال طرحی که بار مالی داشته باشد خلاف قانون اساسی خوانده می‌شود و این آن‌چنان مهم نیست.

کمالیان در رابطه با اظهارات احمدی‌نژاد مبنی بر اتلاف‌وقت وزرا در زمان حضور در مجلس برای پاسخ به نمایندگان اظهار داشت: آقای احمدی‌نژاد باید برعکس این را نیز در نظر بگیرد یعنی به نوعی وقتی که وزیر کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد وقت نماینده را می‌گیرد که نماینده از او  در این باره در مجلس سؤال کند. پس نهایتاً می‌توان گفت که وزرا کار خود را به درستی انجام دهند که وقت هیچ‌کس گرفته نشود.

وی در رابطه با امتناع دولت از اجرای 2 قانون به دلایل تبعات سوء آن به گفته احمدی‌نژاد نیز گفت: دولت مطابق قوانینی که مجلس وضع می‌کند باید کار کند بعضی قوانین باید در زمان خاصی اجرا شوند اما بعضی دیگر این‌طور نیستند که درباره مورد اخیر دولت می‌تواند آن قانون را اجرا کند اما قانون تخصیص 2 میلیارد تومان به قطار شهری جزو قوانین مدت‌دار است که اگر دولت آن را اجرا نکند حتماً در مجلس مورد سؤال قرار خواهد گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet