هدر موبایل
1389/03/18 09:08:00
سرویس صحن
مجلس مصوب کرد

جریمه و ضبط گواهی‌نامه برای مجازات رانندگان مست

**با تصویب مجلس شورای اسلامی در صورت اثبات حالت مستی و بی ارادگی حاصل از مصرف مسکرات و مواد مخدر و روانگردان راننده یک وسیله نقلیه، از رانندگی فرد موردنظر جلوگیری و ضمن صدور قبض جریمه به مبلغ ۲ میلیون ریال، گواهینامه فرد به مدت شش ماه توسط نیروی انتظامی ضبط می شود و جهت اقدام قانونی به مرجع صالح قضایی معرفی می شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز سه شنبه در ادامه بررسی جزییات لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جریمه های مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسایل نقلیه ماده 10 این قانون را تصویب کردند.

براساس این ماده چنانچه وسیله نقلیه ای دارای عیب و نقص فنی موثر بوده و احتمال ایجاد خطر یا وقوع تصادف وجود داشته باشد وسیله نقلیه مذکور به تعمیرگاه اعزام می گردد.

براساس مصوبه مجلس در مواردی که قرائن و شواهد حاکی از حالات مستی یا استفاده راننده از مواد مخدر یا روانگردان باشد ماموران موضوع ماده 2 این قانون با استفاده از تجهیزات لازم نسبت به تشخیص این حالت اقدام می نمایند و در صورت اثبات حالت مستی و بی ارادگی حاصل از مصرف مسکرات و مواد مخدر و روانگردان از رانندگی فرد مورد نظر جلوگیری و ضمن صدور قبض جریمه به مبلغ 2 میلیون ریال و ضبط گواهینامه به مدت شش ماه توسط نیروی انتظامی و جهت اقدام قانونی به مرجع قضایی معرفی می شود.

همچنین نمایندگان مجلس مقرر کردند در صورتی که راننده فاقد گواهینامه مبادرت به رانندگی نماید وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضایی معرفی شود.

طبق مصوبه مجلس هر گاه راننده به صورت همزمان مرتکب دو تخلف از تخلفات موضوع بندهای 1، 2، 3، 4، 5 و 10 جدول ماده 7 این قانون گردد وسیله نقلیه برای مدت حداکثر 72 ساعت توقیف می شود.

آئین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت شش ماه توسط وزارت کشور با همکاری وزارت دادگستری تهیه و  به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet