هدر موبایل
1389/03/18 09:27:00
سرویس سیاسی
شرط پایبندی به قانون اساسی، اجرای قانون مجلس است

رییس‌جمهور شان زیرسوال‌بردن شورای‌نگهبان راندارد

**رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نامه رئیس جمهور به دبیر شورای نگهبان را تعجب آور خواند.

 

"علی عباسپور تهرانی فرد" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت در واکنش به نامه رئیس جمهور به دبیرشورای نگهبان، گفت: این نوع نامه نگاری تعجب آور است، ما نگران این هستیم که کارشناسان ورزیده حقوقی در کنار رئیس جمهور نباشند و مشورت های دقیق به ایشان ندهند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح پذیرش دانشجو که مورد ایراد رئیس جمهور قرار گرفته است، افزود: دقیقا اعتبارات این طرح در بودجه 89 دیده شده و از طرف دیگر مجلس درآمدهای اختصاصی برای آموزش و پرورش در نظر گرفته و شهریه دریافتی که از دانش آموزان و دانشجویان اخذ می شود نیز ابتدا به خزانه واریز شده و بعد ازآن طبق قانون برداشت و هزینه می شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: براین اساس طرح پذیرش دانشجو نه بار مالی دارد و نه سقف درآمدهای بودجه 89 را افزایش می دهد.

عباسپور با یادآوری اینکه طبق اصل 71 قانون اساسی، مجلس می تواند در همه امور قانونگذاری کند، خاطرنشان ساخت: به این ترتیب تنها وظیفه شورای نگهبان است که مغایرت با قانون اساسی و یا غیرشرعی بودن مصوبات مجلس را تشخیص دهد.

عضو فراکسیون اصولگرایان با اشاره به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب همانطور که فرموده اند، مجلس ریل گذاری می کند و دولت باید بر روی این ریل حرکت کند.

نماینده تهران با بیان اینکه ما از نامه رئیس جمهور بسیار شگفت زده شده ایم، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور بر اساس سوگندی که یاد کرده باید پاسدار قانون اساسی باشد و بر این اساس باید بیشتر از همه پایبندی خود را به قانون اساسی نشان دهد.

عباسپور با یادآوری اینکه یکی از دستاورهای بزرگ انقلاب اسلامی مجلس مقتدر بود، اظهار کرد: مجلس مقتدر می تواند حافظ منافع کشور باشد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ کس در کشور حق تخطی از قانون اساسی و دستورات رهبری را ندارد، خاطرنشان ساخت: رئیس جمهور باید فردی باشد که پایبندترین فرد جامعه به قانون باشد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تاکید کرد: کرارا از حضرت امام و مقام معظم رهبری عنوان شده طرحی که در مجلس تصویب و به تائید شورای نگهبان می رسد اجرای آن بر همه واجب است.

عباسپور تهرانی سپس با اشاره به ترکیب شورای نگهبان، گفت: این شورا از افراد مجتهد تشکیل شده و تعجب می کنیم که رئیس جمهور مصوبات این شورا را زیر سوال برده و خودش را مرجع و ممیزی می داند برای اینکه قانونی که به تائید شورای نگهبان رسیده است را مغایر قانون اعلام کرده و خودش را در کنار شورای نگهبان می بیند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعلام اینکه چنین شانیتی را رئیس جمهور ندارد، تاکید کرد: به این ترتیب رئیس جمهور باید تبعیت عملی خودش را از قانون اساسی و فرمایش های رهبری نشان دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet