انتخابات ریاست جمهوری
1389/03/18 12:34:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
در نشست کارگزاران بورس و اوراق بهادار صورت گرفت؛

استقبال مصباحی‌مقدم از پیشنهاد معامله ارز از طریق بورس

**رییس کمیسیون ویژه هدفمند کردن یارانه‌های مجلس در جمع کارگزاران بورس و اوراق بهادار تاثیر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه بر بازار سرمایه را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم در این نشست گفت: هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان یک ایده بیش از دو دهه است که در اقتصاد کشور مطرح است و به شکل قانون در سه برنامه‌ دوم، سوم و چهارم ذکر شده است. لذا بیش از 15 سال است که شکل قانون به خود گرفته اما این قانون هیچگاه‌ اجرایی نشد.

وی افزود: در دو سال اخیر دولت درصدد اجرایی کردن این قانون برآمد و تلاش ما این بود که از یک اقدام همراه با شتاب و ناپخته جلوگیری شود که درحال حاضر رفتار دولت نشان می‌دهد که با فهم و احتیاط پیش می‌رود.

 

* اهداف سه گانه هدفمند کردن یارانه ها

وی اهداف سه گانه هدفمند کردن یارانه‌ها را مورد توجه قرار داد و در توضیح گفت: اولین هدف این قانون اصلاح ساختارهای تولیدی است که بر مبنای انرژی ارزان شکل گرفته است، زیرا یک ساختار فرسوده و غیر نو به دلیل با صرفه بودن پدیدار شده بود.

وی اضافه کرد: لذا یکی از فرآیندهایی که هدفمندسازی یارانه‌ها دنبال می‌کند، اصلاح ساختارهای تولیدی است به این معنا که ساختارهای تولیدی نوسازی شوند زیرا در حال حاضر شش برابر میانگین کشورهای صنعتی و سه برابر میانگین جهانی انرژی مصرف می‌کنیم.

وی مدیریت مصرف انرژی و کاهش آن را دومین هدف هدفمند کردن یارانه ها دانست و با بیان اینکه مصرف انرژی در کشور زیاد است و باید معتدل شود، ادامه داد: به عنوان مثال میزان گاز مصرفی روزانه در سال گذشته 520 میلیون مترمکعب بود در حالی که سقف تولید گاز 500 میلیون مترمکعب بود و این در شرایطی است که تمام تلاش وزارت نفت این بود که گاز را به بخش خانگی تزریق واز صنعت قطع کند. لذا ایران در سال گذشته به انداز اروپای 360 میلیون نفری گاز مصرف کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس توزیع عادلانه یارانه‌ها و حامل‌های انرژی را از دیگر اهداف هدفمندکردن یارانه‌ها ذکر کرد و افزود: خانواده‌های کم درآمد (دهک دهم) یک سی‌ام دهک اول درآمدی جامعه یارانه را به خود اختصاص می‌دهند که این نشان دهنده این است که یارانه‌ها کارآمد و هدفمند نیست.

 

* تاثیر هدفمند کردن یارانه ها بر بورس

مصباحی مقدم در ادامه به تاثیرات هدفمند کردن یارانه‌ها در بازار سرمایه پرداخت و خاطرنشان کرد: بخش‌هایی از تولید متکی بر مصرف انرژی بیشتر است که با اصلاح قیمت به هم خوردگی در آنها ایجاد می‌شود که این طبعا موجب افزایش قیمت ها خواهد شد.

وی ادامه داد: زمانی که قیمت انرژی‌هایی مانند گاز گه در حال حاضر 16 تومان است و برای بخشی از تولید چهار تومان ارائه می‌شود اگر به 70 درصد سبد صادراتی برسد، مسلما یک جهش بالایی خواهد داشت و اگر فرض کنیم 70 درصد قیمت سقف سبد صادراتی برای پنج سال مد نظر قرار گیرد نتیجه این می شود که در سال اول اجرای قانون، قیمت هر مترمکعب گاز به 100 تومان برسد و این موضوع هزینه تولید را از محل هزینه انرژی افزایش می‌دهد.

وی به راهکارهای کوتاه مدت و میان مدت برای این مساله اشاره کرد و افزود: راهکار کوتاه مدت این است که دولت مابه‌التفاوت را به عنوان خسارت به برخی بخش‌ها بدهد که در برخی از بخش ها این کار را انجام می‌دهد و در راهکار میان مدت دولت با مجموعه تولید کنندگان یک محصول مانند فولاد وارد مذاکره می‌شود که این تولیدکننده ساختار تولید را اصلاح کرده و اتکای خود را به مصرف انرژی کاهش دهد.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: به عنوان مثال در حمل و نقل جاده‌ای کاروان فرسوده‌ای وجود دارد و میانگین مصرف کامیون در هر 100 کیلومتر 45 لیتر گازوئیل است که می‌توان کاروان حمل و نقل را نوسازی کرده و به مالکین این دستگاه‌ها تسهیلات ارائه کنیم تا مقدار مصرف آنها به یک سوم کاهش یابد.

وی اضافه کرد: از این طریق مدیریت مصرف اداره شده و هزینه‌ها چندان افزایش نمی‌یابد و مابه‌التفاوت به صورت یارانه پرداخت می شود که این روشی برای اصلاح ساختار است.

رییس کمیسیون ویژه هدفمندسازی یارانه‌ها تصریح کرد: بخش قابل توجهی از بازار سرمایه کارخانجاتی هستند که محصولات آنها مورد نیاز بخش تولید است لذا سعی بر این بوده که تاثیرات منفی مهار شده و کنترل شود.

وی خاطرنشان کرد: قبول کنید که اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها کار دشواری است ولی احتمال می‌دهم با توجه به اهرم‌های مورد استفاده به کمترین میزان تغییرات و تحولات برسیم تا شوک سنگینی به بازار وارد نشود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه عنوان کرد: در مورد پرداخت یارانه‌ها به بخش تولید گفته شده است که در بازار بورس مبنا قرار می‌گیرد به عنوان مثال اگر قیمت گندم در بورس کالا افزایش یابد این قیمت مبنایی برای پرداخت یارانه‌ها خواهد بود و معنی آن این است که بورس کالا بسط یافته تا کشف قیمت صورت گیرد.

وی تاکید کرد: با توجه به تاثیری که اصلاح قیمت‌ها در کالایی خواهد داشت که در بورس مورد معامله قرار می‌گیرد لذا بورس تحت تاثیر قیمت‌ها قرار خواهد گرفت ولی تلاش دولت و مجلس این است که بورس کمترین اثر منفی را از محل اجرای این قانون داشته باشد.

مصباحی مقدم در ادامه به سوال کارگزاران پرداخت ودر پاسخ به سوالی که گفته شد تضادی بین هدفمندسازی یارانه‌ها و آزاد نشدن قیمت‌ها وجود دارد گفت: اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها از راه آزادسازی قیمت‌ها اتفاق می‌افتد و قصد داریم حامل‌های انرژی را به قیمت تجاری برسانیم.

وی آزادسازی نرخ ارز را مورد توجه قرار داد و در توضیح گفت: معتقد نیستم که در حال حاضر قیمت ارز مهار و کنترل می‌شود و اکنون ارز به قیمت عرضه و تقاضای خودش شکل می گیرد این در حالی است که ارزهایی وجود دارد که دولت مجوز و تکلیف به فروش آنها را دارد ولی به دلیل اینکه تقاضایی در بازار وجود ندارد به فروش نمی‌رود.

وی اعلام کرد: در حال حاضر ذخایر ارزی خارجی بانک مرکزی به شدت رشد کرده و از عوامل گسترش پایه پولی افزایش ذخایر ارزی بانک مرکزی است زیرا بانک مرکزی نتوانسته ارزی را که بدست می‌آورد بفروشد و ناگزیر خودش آن را خریداری کرده است لذا این طور نیست که قیمت ارز را مهار کرده و نگذاریم افزایش یابد بلکه آن را مهار کردیم و نگذاشتیم که کاهش یابد.

مصباحی مقدم یادآور شد: در حال حاضر قیمت ارز همان سیاست نرخ شناور مدیریتی است و متناسب با قیمت‌های جهانی افزایش یافته و براساس نرخ‌های بازارجهانی مدیریت می‌شود. زیرا اگر قیمت ارز را دستوری افزایش دهیم بازار را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اضافه کرد: بنا نیست که با نرخ ارز بازی کنیم و آن را مبنایی برای تغییر قیمت‌ها قرار دهیم به همین منظور علی رغم پیشنهاد کمیسیون تلفیق برای در نظر گرفتن ارز هزار و 200 دلاری در بودجه، عددی در بودجه گنجانده نشد و نرخ ارز براساس نرخ شناور مدیریت شده بانک مرکزی مدیریت می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا قصد داریم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را با توجه به شرایط رکود و بحران جهانی اجرا کنیم گفت: طبعا شرایط رکود وجود دارد و باید کاری کرد که رکود به رکود افزوده نشود ولی چه زمانی با بیماری نداشتن اقتصاد رو به رو نبودیم که اکنون بخواهیم این طرح را به تاخیر بیاندازیم این در حالی است که می‌توانیم به نحوی آن را پیاده کنیم که رکود افزایش نیابد.

وی یادآور شد: در این راستا مجلس یارانه بخش تولید را 100 درصد افزایش داده به دلیل اینکه رکود و تورم افزایش نیابد. لذا سعی شد که بخش تولید دچار آسیب نشده و صرفه‌جویی ارزی اتفاق بیافتد.

 

* پیشنهاد معامله ارز از طریق بورس

در ادامه این جلسه علی اکبر هاشمیان- مدیر عامل شرکت بورس کالا- پیشنهاد داد که چرا دولت برای خاتمه دادن به نوسانات نرخ ارز، شاخصی را تعریف نمی‌کند که معامله ارز از طریق بورس انجام شود تا نرخ ارز واقعی شود؟

که این پیشنهاد مورد استقبال عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و رییس کمیسیون طرح تحول اقتصادی قرار گرفت و با بیان اینکه پیشنهاد ارائه شده از مدیرعامل بورس کالا بسیار عالی و پیشنهاد خوبی است خاطرنشان کرد: این پیشنهاد می‌تواند از طریق بورس به وزارت اقتصاد ارائه شود تا بعد از بحث و بررسی به دولت ارسال تا سپس در مجلس مطرح شود.

مصباحی‌مقدم گفت: به عنوان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از این پیشنهاد استقبال می‌کنم چرا که دیدگاه و نظر عادلانه‌ای است.

عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در سه سال گذشته پیشنهاد ایجاد کمیته فقهی را ارائه کرد تا برای نظارت بعد فقهی فعالیت‌های بازار سرمایه تشکیل شود که از این طرح استقبال کرده و از افراد صاحب‌نظر به مسائل فقهی و مالی دعوت به عمل آوردم.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: هم‌اکنون که سه سال از تشکیل این کمیته می‌گذرد دستاوردها به گونه‌ای است که دوبار در آموزش‌های بین‌المللی به کار گرفته شده و مورد رضایت دیگر کارشناسان و مقامات مسئول بورس‌های کشورهای اسلامی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه این کمیته، به کارگیری ابزارهای مالی مختلفی مانند فیوچر، آپشن و صکوک را مورد بررسی قرار داد، گفت: در جریان بررسی و تصویب بودجه سال جاری استفاده از ابزارهای مالی برای اولین‌بار در قانون رسمی کشور گنجانده شد و برای اولین بار در قانون رسمی استفاده از صکوک وارد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet