شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/18 15:39:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه:

روسیه در جهت جلب اعتماد ایران حرکت کند

**رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه با اشاره به تاخیر روس ها در تکمیل نیروگاه بوشهر، عدم تحویل سامانه دفاعی S-۳۰۰ و تغییر لحن آنها در قبال موضوع هسته ای کشورمان اظهار داشت: روس ها باید در جهت جلب اعتماد مقامات و مردم ایران حرکت کنند.

مهدی سنایی استاد دانشگاه تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایرنا به مناسبت روز ملی روسیه با بیان این مطلب تاکید کرد: بخشی از نخبگان و جامعه در گذشته هم در مورد روابط ایران و روسیه ابهام هایی داشتند و شاید ویژگی زمان حاضر این باشد که این ابهام ها در حال فراگیر شدن است.

وی با بیان اینکه این ابهام ها هم در جریان های مختلف سیاسی و هم در میان مردم در حال فراگیر شدن است، تصریح کرد: بخش عمده ای از این ابهام ها ناشی از رفتارهای روسیه و تاخیر های این کشور است و منافع مشترک و دراز مدت ایران و روسیه اقتضا می کند که روس ها در جهت جلب اعتماد ایران حرکت کنند و همکاری های دو طرف رو به جلو بوده و این احساس پدید نیاید که روسیه جانب شرق را به نفع رابطه با غرب واگذاشته است.

این کارشناس مسائل روسیه با بیان اینکه علت تغییر لحن اخیر روسیه را می توان در چند نکته دید، اظهار داشت: یکی از این دلایل این است که در 2 سال گذشته روابط روسیه با آمریکا تغییرات جدی کرده و طبیعی است این روابط بر سایر بخش ها تاثیر بگذارد. هم اینکه در واقع روسیه در سیاست خارجی خود اولویت بندی هایی دارد که آنها هم تاثیر گذار است.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه با بیان اینکه روسیه در روابط خود با آمریکا منافعی حیاتی و غیرحیاتی دارد، گفت: روسیه در زمینه منافع غیرحیاتی خود حاضر به همکاری با آمریکاست، اما در زمینه منافع حیاتی خود به هیچ وجه حاضر به معامله و همراهی با آمریکا نیست و به تعبیری عقب نشینی نخواهد کرد.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: گسترش ناتو به شرق و حضور آمریکا در حیات خلوت روسیه یعنی آسیای مرکزی، قفقاز و بالتیک و همچنین ایجاد سپر موشکی در اروپا سه مساله ای بودند که روسیه احساس می کرد منافع حیاتی اش در رابطه به آمریکا به خطر افتاده است.

مهدی سنایی تصریح کرد: در طی این دو سال آرام آرام بحث گسترش ناتو به شرق در حالیکه ناتو رسما در گرجستان دخالت کرد، دیگر مطرح نیست. بحث ایجاد سپر موشکی کاملا در ابهام فرو رفته و انقلاب قرقیزستان و تحولات اوکراین هم نشان داد که در حوزه کشورهای مشترک المنافع شرایط به نفع روسیه در حال پیش رفتن است.

این کارشناس مسائل اوراسیا با بیان اینکه دو کشور آمریکا و روسیه منافع حیاتی خود را برای یکدیگر تعریف کرده اند، خاطرنشان کرد: یکی از حوزه هایی که در حال حاضر روسیه ملاحظه آمریکا را می کند، افغانستان و تدارک عملیات در آن کشور است.

این استاد دانشگاه تهران گفت: اتفاقاتی در روابط آمریکا و روسیه رخ داده و اولویت های سیاست خارجی روسیه ممکن است تفاوت هایی کرده باشد اما این مساله یک استراتژی و تاکتیک برای روس هاست.

وی در این رابطه افزود: در طول چند سال روسیه در قالب تقابل با آمریکا و اروپا حرکت کرده و بنده از آن تعبیر می کردم به "مقاومت محدود روسیه" زیرا روس ها مقاومت می کردند اما ظرفیت های آن محدود بود. این مقاومت بعضا به عنوان استراتژی روسیه تعبیر می شد در حالیکه استراتژی روسیه افزایش جایگاه خود در سطح نظام بین الملل است.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه ادامه داد: به محض اینکه اتفاق 11 سپتامبر رخ می دهد روسیه با آمریکا ائتلاف استراتژیک تشکیل می دهد، بعد از چند سال که پوتین احساس کرد که در تعامل با بوش و حتی در مهمانی و ویلا رفتن هم امور پیش نمی رود، شروع به ایجاد جبهه و مقابله با آن کرد.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی شاید روسیه احساس می کند که در تعامل با آمریکا سود بیشتری می برد و این نه همه تصویر است و نه تنها دلیل آن، بلکه یکی از علت هایی است که می تواند عامل تغییر رفتار روسیه باشد.

وی با بیان اینکه انتظار از نوع روابط ایران و روسیه در دو کشور متفاوت است، تصریح کرد: در ایران بعضا این گونه القاء شده که روسیه شریک استراتژیک ماست و همکاری میان دو کشور استراتژیک است در حالیکه از جانب روس ها هیچ گاه نه در سطح مقامات و نه در سطح تحلیلگران همچین تعبیری نشده است. البته این افراد اهمیت برای روابط دو کشور قائل هستند اما از آن به عنوان روابط استراتژیک نام نبرده اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به نوع روابط ایران و روسیه خاطرنشان کرد: نوع همکاری ها و روابط ایران و روسیه، همکاری های استراتژیک بوده است. چون اگر سه سطح بین المللی، منطقه ای و روابط دو جانبه را در روابط دو کشور لحاظ کنیم، وجهه سیاسی و امنیتی در آن قالب بوده و برای همین همه سطوح به شکلی جنبه بین المللی پیدا کرده اند و روابط دوجانبه، نیروگاه بوشهر یا معاملات دفاعی وجهه بین المللی هم پیدا کرده است.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی گفت: نکته دیگر اینکه ما به روسیه به چشم شوروی نگاه می کنیم. روسیه از اساس متحول شده است و عملگرایی و سود جویی و معطوف بودن به سودجویی یک اصل اساسی در سیاست خارجی روسیه است و بنابراین روسیه منافع ملی خود را دنبال می کند.

این استاد دانشگاه تهران در پاسخ به سوالی در رابطه با دریای خزر و انتقال انرژی ایران به اروپا اظهار داشت: ما باید تلاش کنیم همکاری های ایران و روسیه هم نسبت به تامین منافع کشورمان و هم نسبت به تامین منافع منطقه ای و جهانی و همچنین تامین صلح و ثبات کمک کند و روابط دو کشور از چنین ویژگی برخوردار است.

وی با بیان اینکه روابط ایران و روسیه برای هر دو کشور مفید بوده و به تحکیم جایگاه دو کشور در سطح بین المللی کمک کرده است، تصریح کرد: در شرایط حاضر که مشکلاتی در روابط دو کشور پیش می آید، باید سناریوهای جدید و همکاری های جدید تعریف شود و شکل عملگرایانه منافع و اهرم های موجود در این رابطه برای ما تعریف و تامین شود و تلاش کنیم این ویژگی اهمیت داشتن روابط برای هر دو کشور همچنان پایدار بماند.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه تاکید کرد: در اینکه حتما خط اصلی سیاست خارجی ما باید خط تامین منافع ملی باشد و اهرم های متنوعی را باید در این رابطه باید بکار بگیریم، هیچ تردیدی نیست زیرا نبود گزینه های مختلف، محدودیت های فراوانی را برای سیاست خارجی فراهم می کند. در چنین شرایط همیشه می توانیم پیشنهادهایی برای روسیه داشته باشیم.

این استاد دانشگاه تهران با اشاره به دوره های مختلف سیاست خارجی روسیه بعد از فروپاشی شوروی گفت: در زمان بعد از فروپاشی شوروی موفق ترین دوره در سیاست خارجی روسیه، دوران ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین بود که تعادلی میان روابط با شرق و غرب در روسیه ایجاد شده بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ویژگی های این دوره خاطر نشان کرد: روسیه در این دوره در ارتقا جایگاه خود در سطح بین المللی و ثبات داخلی و تحکیم جایگاه خود موفق بود و شاید یکی از ویژگی های آن این بود که یک توازنی در روابط شرق و غرب ایجاد شد.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه گفت: بعد از فروپاشی چند سالی که سیاست خارجی آقای کوزیرف نشانه آن است، بحث خانه مشترک اروپایی و گرایش کامل به غرب، ناتو، آمریکا و اتحادیه اروپا وجود داشت که روسیه احساس کرد که این مساله، یک صحنه باخت است.

این کارشناس مسائل اوراسیا در ادامه افزود: بعد از آن آقای پریماکوف روی کار آمد و بعد از روی کار آمدن آقای پوتین نگاه به شرق و تقویت روابط با جهان اسلام و کشورهای شرقی و خاورمیانه مطرح شد.

مهدی سنایی با اشاره به روابط ایران و روسیه گفت: روابط ایران و روسیه به شکل دیپلماتیک خود نزدیک به 100 سال و به شکل سنتی بیش از 300 سال سابقه دارد. ما مشترکات فراوانی داریم. دو کشور همسایه و نزدیک به هم هستیم.

این کارشناس مسائل اوراسیا تصریح کرد: روسیه کشوری است که هیچ وقت نمی تواند یک کشور کاملا اروپایی باشد زیرا قسمت عمده سرزمین آن در آسیاست و بیشتر مردم آن آسیایی هستند و بیش از 20 میلیون نفر از مردم روسیه مسلمان هستند. ارتباط روسیه با جهان اسلام حائز اهمیت است و علایق فرهنگی و مشترکات فرهنگی میان دو کشور هم زیاد است بنابراین روسیه در هر سطحی از عرصه بین الملل باشد حداقل به عنوان یک قدرت منطقه ای مطرح است و به احتمال قوی همانند گذشته به عنوان یک قدرت در سطح جهانی.

این استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: همکاری میان دو کشور حائز اهمیت است و باید تلاش شود تا ابهام های موجود برطرف شود. امیدوار هستیم که مقامات روس تحت تاثیر شرایط خاص و بعضا لابی های پنهان و آشکاری که از داخل و خارج از روسیه شکل می گیرد، قرار نگیرند.

نماینده مردم نهاوند اظهار داشت: در شرایط کنونی نیز ابتکار و تعریف سناریوهای جدید و بازی های جدید در روابط دو کشور لازم است و امیدوار هستیم که در شکل های مختلف آن در قالب همکاری های سیاسی و اقتصادی وپارلمانی این روابط تقویت شود.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه با اشاره به عدم توازن میان روابط سیاسی و اقتصادی ایران و روسیه تاکید کرد: علیرغم رفت و آمدهای چند ساله حجم مبادلات تجاری دو کشور حداکثر 3 میلیارد دلار است و وزنه سیاسی ایران در سیاست خارجی روسیه با وزنه اقتصادی آن به هیچ عنوان برابری نمی کند. حجم مبادلات تجاری کشورهای هم وزن ایران مانند ترکیه و هند 10 الی 15 برابر همکاری های اقتصادی ایران با روسیه است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سیاست خارجی روسیه سیاست عملگرایی است و روسیه بازار بزرگی برای ایران است، تقویت مبادلات تجاری می تواند در روابط دو کشوربسیار موثر باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet