شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/18 15:47:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رسایی:

مجلس موظف است براساس تنظیم طرحی نظارت بر خود را افزایش دهد

**نماینده‌ اصولگرای مردم تهران درمجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: طبیعتا دیداربا مقام معظم رهبری همواره، نه تنها مردم بلکه برای ما مسوولین نیز کارگشاست و باعث این می‌شود که درجهت‌گیری‌های خود برای یکسال آینده جهت‌گیری را انتخاب کنیم که منافع انقلاب و مردم در آن دیده شود.

حجت‌الاسلام حمید رسایی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از دیدار امروز نمایندگان مجلس با مقام معظم رهبری و مهم‌ترین تاکیدات ایشان به نمایندگان، با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در جلسه‌ی امروز چهار توصیه‌ی مهم به ما نمایندگان داشتند، گفت: یکی از این توصیه‌ها به اهمیت جایگاه کمیسیون‌ها در تصمیمات مجلس برمی‌گشت و تاکید ایشان مبنی بر این بود که به مباحث کمیسیون‌ها توجه بیشتری شود. مسئله‌ دیگرهم مربوط به رابطه‌ی دولت و مجلس بود که ایشان تاکید داشتند که دولت باید قانون را اجرا کند، ولی مجلس نیز باید قانونی را به تصویب برساند که دولت بتواند آن را اجرا نماید.

این نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی در ادامه، خاطر نشان کرد: درحقیقت رهبر معظم انقلاب به نوعی به برخی از گلایه‌هایی که دولت داشته، حق دادند، البته ایشان بعضا ادبیاتی که مورد استفاده قرارمی‌گیرد مبنی بر اینکه به قانون عمل نشود را مناسب نمی‌دانستند. سومین تاکید رهبر معظم انقلاب - با عطف به همان موضوع رابطه‌ مجلس و دولت - موضوع برنامه‌ی پنجم توسعه بود که ایشان تاکید داشتند، برنامه‌ی پنجم دولت را نباید مجلس آنقدر تغییر دهد که تبدیل به یک برنامه‌ دیگر شود بلکه باید مجلس آن را تکمیل کند نه اینکه تبدیل به چیز دیگری نماید.

رسایی خاطر نشان کرد: در کنار این سه توصیه‌، ایشان توصیه مهم دیگری داشتند که در آینده‌ی مجلس کارگشا خواهد بود و قطعا دو سال آینده‌ مجلس را متفاوت از دو سال قبل و حتی تاثیرگذار بر دوره‌های آینده خواهد کرد، و آن توصیه این است که همانطور که مجلس بر دستگاه‌های مختلف نظارت می‌کند خود نباید مصون از نظارت باشد. در حالی که در حال حاضر هیچ دستگاهی بر مجلس ناظر نیست. این یک عیب اساسی و یک نقصان اساسی در وضعیت مجلس است که مقام معظم رهبری بر روی آن دست گذاشتند و از نمایندگان خواستند که ساز و کاری برای نظارت بر خودشان فراهم کنند تا اگر نماینده‌ای از مسیر خارج و دچار فساد شد با آن ساز و کار بتوان او و مجلس را مصون داشت.

به اعتقاد این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، این تذکرمهمترین تذکر رهبری بود که وسعت، گستردگی و اهمیت آن بسیار زیاد بوده و میزان تاثیرگذاری آن در آینده بیشتر معلوم خواهد شد.

وی تصریح کرد: شخصا حدود یک ماه پیش در نطق میان دستور خود در سالگرد صدور پیام هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری برای مبارزه با فساد تاکید کردم نمایندگان مجلس که در حقیقت ناظر بر دستگاه‌های دیگر هستند و تلاش می‌کنند آن دستگاه‌ها را شفاف کنند، تا خود شفاف نشوند نمی‌توانند به شفاف‌سازی دستگاه‌های دیگر کمک کنند و هرگز شفافیت در بیرون از مجلس اتفاق نمی‌افتد و مهمترین مشکل و معضل ما در مبارزه با فساد همین است.

نماینده‌ی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به لطف الهی رهبر معظم انقلاب امروز این مسئله را بر گردن نمایندگان گذاشتند و مجلس موظف است بر اساس تنظیم طرحی نظارت بر خود را افزایش دهد. در حال حاضر روال کار به این شکل است که تا برگزاری انتخابات مجلس، شورای نگهبان به نوعی بر عملکرد کاندیداها نظارت می‌کند. وقتی شورای نگهبان انتخابات را تایید می‌کند تا زمان تصویب اعتبارنامه، نمایندگان به نوعی بر همکار خود نظارت می‌کنند اما بعد از تصویب اعتبارنامه، ما با یک سکوت و یک خلا قانونی مواجهیم که متاسفانه شاهدیم در مواردی این نمایندگان دچار آلودگی‌ها و مفاسد می‌شوند که این مسئله لطمات جبران‌ناپذیری را به کشور وارد می‌کند.

به نظر رسایی، مجلس باید با تصویب طرحی نظارت شورای نگهبان را استمرار ببخشد و در طول دوره‌ نمایندگی هم اگر نماینده‌ای شرایط نمایندگی را از دست داد یا دچار مفاسد شد از آنجا که شورای نگهبان این ارتباط را با دستگاه‌های ذیربط دارد و مجموعه‌ای است که صلاحیت نمایندگان را برای ورود تایید کرده باید در ادامه‌ مسیر هم این نظارت را داشته باشد، یعنی باید نظارت شورای نگهبان افزایش پیدا کند.

نماینده‌ی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درپایان، گفت: این نظارتی که مدنظر مقام معظم رهبری است نباید در درون مجلس باشد. یعنی برخی معتقدند کمیسیون اصل نود می‌تواند چنین جایگاهی داشته باشد. درحالی که این درست نیست و یا ترکیبی که توسط خود نمایندگان انتخاب شود بعضا عنوان می‌شود، که این هم درست نیست. چون هیچ فرقی بین آن نماینده و نمایندگان دیگر وجود ندارد و باید دستگاه نظارتی خارج از مجلس بر عملکرد مجلس و بر یکسری از مسائل خاص مانند مفاسد و در جاهایی که نماینده شرایط نمایندگی را از دست می‌دهد، نظارت داشته باشد که بهترین جایگاه هم جایگاه شورای نگهبان است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet