هدر موبایل
1389/03/18 16:27:00
سرویس سیاسی

بررسی وضعیت حقوق بشر 16 کشور در اجلاس ژنو با حضور هیات ایرانی

**رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: هیات ایرانی برای بررسی وضعیت حقوق بشر در اجلاس دوره ای حقوق بشر شرکت می کند.

فاطمه آلیا در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در مورد سفر به ژنو برای شرکت در چهاردهمین اجلاس  شورای حقوق بشر به ژنو گفت: هیاتی مرکب از دبیر ستاد عالی کمیته حقوق بشر قوه قضاییه، جواد لاریجانی  و تعدادی از قضات عالی رتبه برای بررسی وضعیت دوره ای حقوق بشر کشورهای موسوم به یو.پی.اس، کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی را در این اجلاس همراهی خواهند کرد.

 رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه این اجلاس سه روزه در 30 خرداد ماه ( 20 ژوئن ) آغاز می شود، گفت: ایران به عنوان یکی از کشورهای عضو سازمان ملل و همچنین به علت تمایل به مشارکت فعال در این گونه اجلاس ها به همراه سازمان های غیر دولتی در این اجلاس شرکت می کند.

وی همچنین در مورد اقدامات این هیات ایرانی در اجلاس های گذشته گفت: هیات پارلمانی ایران در اجلاس بهمن ماه حقوق بشر سخنرانی و گفتگوهایی در مورد حقوق زنان، معلولان، کارگران و همچنین در مورد روح قانون اساسی عدالت محور کشورمان انجام دادند.

آلیا افزود: همچنین کتابهایی به زبان انگلیسی به همراه لوح فشرده در مورد قوانین مترقی کشورمان ارائه دادیم که مورد توجه خیلی از کشورها قرار گرفت، به ویژه برای معرفی پیشرفت زنان بعد از انقلاب اسلامی برنامه های زیادی داشتیم.

وی با بیان اینکه اجلاس حقوق بشر در دوره های چهار ساله برگزار می شود که در هر اجلاس چهار نوبت و در هر نوبت وضعیت حقوق بشر 16 کشور بررسی می شود، گفت: در مرحله اول این اجلاس، هیات ایرانی در اواخر بهمن ماه سال گذشته در اجلاس شرکت کرد که پیشنهاد ایران نیز مورد تصویب اجلاس قرار گرفت و برخی کشورها نیز توصیه هایی در زمینه حقوق بشر به هیات ایرانی داشتند که هیات ایرانی نیز بعضی از این توصیه ها را پذیرفت، بعضی را رد کرد و سایر توصیه ها را در دستور کار قرار داد که در اجلاس پیش رو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه با ذکر این نکته که در این اجلاس سازمانهای غیر دولتی یا مردم نهاد نیز از ایران حضور دارند از داشتن جلسات متعدد با این سازمانها قبل از حضور در اجلاس خبر داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet