هدر موبایل
1389/03/18 17:36:00
سرویس سیاسی

متن سخنان لاریجانی در دیدار نمایندگان با رهبر معظم انقلاب

**متن سخنان رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار نمایندگان با رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر شد.

به گزارش خانه ملت، متن گزارش "علی لاریجانی" در این دیدار به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق»

درک محضر شریف رهبر فرزانه انقلاب، در آغازین روزهای سال سوم مجلس، بسی ذیقیمت و مایه فخر و مباهات نمایندگان ملت است و بر این باوریم که "امامت و رهبری" به تعبیر امام رضا (ع) «شیرازه دین و مایه نظم مسلمین است». و عقل جمعی جامعه که در آراء مجلس متبلور است غیر از راه پیروی حق و امامت به کمال نمی‌رسد، آن هم ولایت شخصیتی که از سابقون انقلاب و مدافع شجاع و فکور و صادق قلمرو اسلام و حقوق ملت است. که «ملک از ولایت خردمند جمال گیرد و دین از امامت پرهیزکار کمال یابد».

اجازه می خواهم نکاتی چند تقدیم نمایم.

نکته نخست: در این دو سال عمر مجلس که سپری گشت، مجلس با 421 فقره لایحه و طرح مواجه بود که 256 فقره آن لایحه و 215 فقره طرح بوده است و 141 فقره به قانون تبدیل شد و به دولت ابلاغ گردید که از این تعداد قانون ابلاغی، 30 فقره از طریق طرح و 103 فقره از طریق لایحه محقق گردیده است. غیر از تصویب بودجه سالانه، قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، قانون جرائم رایانه‌ای، نظام جامع دامپروری، طرح ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران، قانون مجازات اسلامی، آئین دادرسی، بررسی قانون تجارت، قانون بهره‌وری کشاورزی و دامپروری، قانون ارتقا و بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت، قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات، طرح امر به معروف و نهی از منکر و طرح اصلاح الگوی مصرف برخی از عناوین آن است و فی الحال مشغول بررسی قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی هستیم که قانون پراهمیتی از نظر نظم بخشی این امر در کشور می‌باشد.

از ابتدای هفته نیز، بررسی لایحه برنامه پنجم در کمیسیون‌های تخصصی آغاز شده و با بهره جستن از پژوهش‌های عمیق مرکز پژوهش‌های مجلس و ارزیابی دیوان محاسبات از عملکرد برنامه چهارم و آراء صاحبنظران و نخبگان، امیدواریم قانون برنامه پنجم مطابق سیاست‌های کلی برنامه و در جهت تحقق سند چشم انداز مصوب گردد و مصریم با دقت و تامل کافی این مهم را به سرانجام رسانیم، چرا که تعیین مقدرات کشور در بازه زمانی 5 ساله، با افکار مستحکم و پایدار منضبط صورت می گیرد «که هر چیز زود برآید، دیر نپاید». همچنین است رویکرد مجلس در باب مدل توسعه اسلامی ـ ایرانی که به دلیل اهمیت آن نیاز به تاملات عمیق و پیوسته مثلث نخبگان، دولت و مجلس دارد تا به مدلی دست یابیم که بتواند امنیت، عدالت، معنویت و توسعه متوازن و فراگیر و پایدار و زندگی با کرامت و قانونمند را در یک سامانه یکدست اجتماعی به سمت جلو هدایت کند.

 

نکته دوم: هر چند مجلس مزین به حضور تعداد زیادی از متخصصین دانشگاهی و حوزوی و مدیران باسابقه کشور است، اما با تغییرات در آئین نامه داخلی، درب‌های مجلس به روی صاحبنظران گشوده شد تا آراء نمایندگان مبتنی بر کار کارشناسی نخبگان باشد و ساماندهی امور نرم افزاری کشور چه در بعد تقنین و چه نظارت با تدبیر صحیح منابع کشور همراه گردد که امام علی (ع) فرمود «تدبیر نیکو سرمایه اندک را بالندگی می بخشد و مدیریت نادرست سرمایه هنگفت را به باد می‌دهد».

 

و انشاءالله این سیر تکاملی ادامه خواهد یافت. سفارش سال گذشته آن مقام معزز در باب تنقیح  قوانین، بحمدالله سامان یافت و تشکیلاتی در مجلس برای این موضوع ایجاد گردید و قانون آن نیز به تصویب رسید.

 

نکته سوم: خوشبختانه روحیه غالب مجلس، پرهیز از نزاع‌های وقت گیر یا سخنان بی‌پایه و لاینفع است که امیرمومنان (ع) فرمود «جدال، تدبیر را ویران می کند»؛ در عوض با تدوین اولویت‌های تقنینی و نظارتی هر کمیسیون، عملا مجلس در سال جاری دارای برنامه مدون در جهت حل مسائل اساسی مردم است و البته به همان میزان که در بررسی همه جانبه لوایح و طرح‌ها با همراهی نخبگان دولتی و  غیردولتی، صبور هستیم که «کارها به صبر برآید و مستعجل به سر درآید»،  بر اجرای درست و به موقع قانون مصریم که توسعه کشور به معنای واقعی با قانون راست شود.

 

نکته چهارم: مجلس، فرهنگ اسلامی و انقلابی و گسترش مظاهر و بواطن آن را در امور دیوانی و مدنی، عامل آراستگی جامعه و نشاط و ابتهاج روحی آحاد ملت می‌داند و در این دو سال تلاش شد در بودجه فرهنگی، به خصوص قلمرو دین، تفاوت معناداری حاصل گردد و مجلس از غفلت دستگاه‌های مسئول، در این باب گذشت و تلاش کرد، که دیانت و فرهنگ، زیربنای ملک داری است و توسعه کشور در چنین نظم معنوی صورت می پذیرد.

خداوند فرمود: «ولو ان اهل القری آمنوا و التقوا افتحنا علیهم برکات من السماء و الارض» و اخیرا نیز مسئولین مربوطه به مجلس طلبیده شدند تا اراده نمایندگان را در تحقق قوانین نظام بخش فرهنگ دینی کشور دریافت نمایند.

 

نکته پنجم: دیده بانی مجلس در مسائل حساس خارجی و امنیت ملی، آن هم در دیپلماسی هزار و یک شب گونه عصر بلاتکلیفی و اضطراب مدیریت استکباری، دقیق و به موقع در مسائل سیاسی، امنیتی داخلی که متاسفانه در سال گذشته و پس از انتخابات با مظاهر فتنه انگیز آن مواجه شدیم، قاطع و روشن بوده و چه در بیانیه های جمعی مجلس و چه سخنرانی ها، اراده نمایندگان ملت، در صیانت از حقوق ملی، ظهور یافت. با سپاسگزاری از بیانات حضرتعالی در سالگرد رحلت پیشوای بزرگ انقلاب اسلامی، حضرت امام (ره) که ویژگی های اصلی صراط مستقیم انقلاب را تبیین نمود، همه علاقه مندان به انقلاب، راه رستگاری انقلابی را یافته اند و دیگر ملت فرصت به فتنه گران داخلی و خارجی نمی دهد تا با سیاست دربهای چرخان، بازی مزورانه با حقوق ملت و نظام اسلامی نمایند و بدانند که این مرکبی راه‌وار نیست که با آن به سوی عاقبتی نیک کوچ نمایند که خداوند فرمود: «من اعرض بمن ذکری فان له معیشه بحشره یوم القیامه اعمی»؛ به همین جهت بر بام کتابخانه مجلس که از منشورات کثیره برخوردار است نوشته اند که هرکه به تاریخ خود پشت کند، به راه نیست.

لازم می دانم در محضر حضرتعالی از نمایندگان محترم به خاطر حضور منظم و مسئولانه آنان در مجلس و پیگیری امور کشور تشکر نمایم.

یاد دو همکار عزیزمان که سال گذشته در این محضر شریف حضور داشتند و امسال بر جوار الهی آرمیده اند، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین فاکر نماینده مردم مشهد و مرحوم آقای حیاتی نماینده لامرد را گرامی می داریم و از حضرتعالی دعای خیر برای علو درجات ارواح مطهر آنان طلب می کنیم.

زیاده سخن گفتیم، از تصدیع بیش از حد عذر خواهیم

والسلام علیکم و رحمه الله

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet