هدر موبایل
1389/03/19 08:40:00
سرویس کمیسیون ها
حسین سبحانی‌نیا:

عضویت در بسیاری از مجامع، منافع کشور را محقق نکرد

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح علل تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از چگونگی عضویت و تاثیر ایران در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی تصریح کرد: عضویت در بسیاری از مجامع بین‌المللی، منافع کشور را محقق نکرده است.

"حسین سبحانی‌نیا" در گفت‌‌وگو با خبرنگار خانه ملت، موافقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تقاضای جمعی از نمایندگان در مورد تحقیق و تفحص از چگونگی عضویت و تاثیر ایران در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی را با هدف افزایش کیفیت حضور گروه‌های مختلف ایرانی در مجامع بین المللی اعلام کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: این طرح با پیشنهاد آقای پرویزسروری در کمیسیون از نحوه عضویت گروه‌های ایرانی در مجامع مختلف ارائه شده که قرار است هفته آینده در صحن علنی مطرح شود.

وی در مورد موافقت کمیسیون با ارائه این طرح گفت: در حال حاضر در بسیاری از مجامع بین‌المللی عضو هستیم و حق عضویت را نیز می‌پردازیم، اما گاهی می‌بینیم آن چنان که باید از عضویت در این مجامع نفع شایسته‌ای نصیب کشورمان نمی‌شود یا در مجمعی پس از رایزنی و دادن حق عضویت، توانسته‌ایم عضو شویم بدون اینکه نماینده‌ای در آن مجمع داشته باشیم.

سبحانی‌نیا افزود: با توجه به عضویت در برخی از مجامع بین‌المللی باید بتوانیم در برخی پژوهش‌های علمی از این مجامع وام دریافت کنیم یا عضویت در برخی از گروه‌های علمی جهانی، باید سبب شود که بتوانیم از دستاوردهای علمی این مجامع استفاده کنیم، اما آن طور که انتظار می‌رود  این موارد محقق نمی‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه افزود: برای بهره‌گیری هرچه بیشتر کشورمان از حضور و عضویت در مجامع بین‌المللی برای اولین بار در مجلس، کمیسیون تصمیم به ایجاد طرح تشکیل کمیته تحقیق و تفحص از عضویت ایران در مجامع بین‌المللی و میزان تاثیر و بهره‌گیری ایران از این مجامع را دارد تا بررسی شود که چرا آن چنان که باید کشورمان بهره شایسته‌ای از این عضویت‌ها با وجود پرداخت حق عضویت‌ها نمی‌برد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet