شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/19 10:40:00
سرویس سیاسی

رقابت احزاب آلمانی در پارلمان برای تعیین رئیس‌جمهور

**درحالی که تنها سه هفته به تعیین رئیس‌جمهور آلمان باقی مانده، اختلاف برای تعیین رئیس‌جمهور میان احزاب پارلمان این کشور بالا گرفته است.

به گزارش خانه ملت به نقل از هفته‌نامه اشپیگل، حضور یوآخیم گاوک به عنوان کاندیدای مقابل کریستین وولف، کاندیدای مطرح برای دستیابی این سمت، شرایط را برای آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان سخت‌تر کرده است .

‌بر اساس این گزارش، تاکنون کریستین ولف از حزب دموکرات مسیحی و نخست وزیر ایالت نیدرزاکسن، به عنوان کاندیدای اول و مطرح برای به دست گرفتن این پست محسوب می‌شد.

احتمال رای مثبت به این کاندیدا به علت برخورداری از حمایت حداکثری ائتلاف زرد - سیاه آلمان در پارلمان ایالتی است، ضمن اینکه وی از سوی سیاستمداران دموکراتیک آزاد و اتحادیه متشکل از احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی برگزیده شده است.

این گزارش می‌افزاید: اکنون حضور یوآخیم گاوک به عنوان کاندیدای حزب مخالف و با مواضعی مردمی‌تر، کار را برای ولف سخت کرده است.

یوآخیم گاوک که نامزد معرفی شده از سوی اپوزیسیون، حزب سوسیال دموکرات وسبزهاست، در مصاحبه‌ مطبوعاتی خود پس از اعلام نامزدی‌اش گفت: من واقع بینم ومی‌دانم که اپوزیسیون ‌شانس بالایی ندارد، اما درزندگی مسائل زیادی را دیدم که تغییر آنها غیرممکن نیست.

گفتنی است احزاب چپ و راست‌های افراطی آلمان با هر دو نامزد معرفی شده مخالفند و در نظر دارند  نامزدهای پیشنهادی خود را برای تصدی صندلی ریاست جمهوری به زودی معرفی کنند.

از سویی برخی سیاستمداران لیبرال ‌در ائتلاف دولتی، یوآخیم گاوک را برای تصدی مقام ریاست‌جمهوری شایسته‌تر از کریستین وولف نامزد ائتلاف دولتی می‌د‌انند .

بر اساس این گزارش، پیش از قطعی شدن نامزدی کریستین وولف، اورسولا فون درلاین، وزیر کار، ولفگانگ شویبله، وزیر کشور و نوربرت لامرت، رئیس‌پارلمان نیز هر سه از حزب دمکرات مسیحی‌ نامزد شده بودند.

لازم به ذکر است بر اساس قانون اساسی آلمان، انتخاب رئیس‌جمهور بر‌عهده مجمع فدرال آلمان است. این مجمع از نمایندگان پارلمان آلمان بوندستاگ و به همان تعداد از نمایندگان مجلس‌های ایالتی و محلی تشکیل شده است. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet