هدر موبایل
1389/03/19 10:02:00
سرویس صحن

موافقت مجلس با یک فوریت اساسنامه صندوق توسعه ملی

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح اساسنامه صندوق توسعه ملی موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه 19 خرداد ماه یک فوریت طرح اساسنامه صندوق توسعه ملی را با 121 رای موافق، 29 رای مخالف و 7 رای ممتنع به تصویب رساندند.

نماینده دولت در دفاع از یک فوریت لایحه اساسنامه صندوق توسعه ملی اظهار داشت: براساس بند 22 سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری باید تغییر نگاه نسبت به درآمدهای ناشی از نفت و فرآورده های آن به وجود آید.

وی افزود: حداقل 20 درصد از منابع صادرات باید در جهت سرمایه گذاری زاینده، اقتصادی و دادن تسهیلات به بخش خصوصی قرار گیرد.

وی ادامه داد: در همین راستا دولت در قانون بودجه سال 89 صندوی توسعه ملی را پیش بینی کرد اما مجلس مقرر کرد که اول اساسنامه این صندوق تصویب شود و بعد کار اجرایی صندوق توسعه ملی آغاز شود.

نماینده دولت خاطرنشان کرد: علت فوریت داشتن این لایحه این است که از ابتدای سال 89 این 20 درصد به حساب مزبور واریز می شود اما غیرقابل برداشت است.

وی با بیان اینکه در واقع در حال حاضر 20 درصد از درآمد نفت بلوکه است و از آن نمی‌توان استفاده کرد، در دستور کار مجلس قرار گرفتن این لایحه را خواستار شد.

در صورت تصویب نهایی این لایحه به منظور تبدیل دریافتهای ناشی از صادرات نفت به منابع و سرمایه های زاینده اقتصادی صندوق توسعه ملی که در این قانون به اختصار صندوق نامیده می شود، به صورت موسسه عمومی غیردولتی تشکیل می شود.

بر اساس بند 12 قانون بودجه سال 1389 کل کشور به استناد بند(22) سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، دولت موظف است حداقل بیست درصد(20%) درآمد حاصل از صادرات نفت، گاز و فرآوده‌های نفتی را به صندوق توسعه ملی که اساسنامه آن تا پایان فروردین ماه به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود، واریز نماید تا به جز در موارد مشخص شده سیاستهای کلی برنامه پنجم توسعه مصرف نماید. تا زمان تصویب اساسنامه صندوق، وجوه مذکور به یک حساب غیرقابل برداشت به‌نام صندوق توسعه ملی نزد بانک مرکزی ایران واریز می‌شود تا پس از تصویب اساسنامه از این وجوه برای اعطای تسهیلات به بخش‌های خصوصی ، تعاونی و عمومی غیردولتی برای انجام اموری از قبیل خرید طرحهای تملک دارائی‌های سرمایه‌ای انتفاعی‌(آماده یا نیمه تمام) موضوع این قانون و اجراء پروژه‌های انتفاعی و طرحهای زاینده در امور مختلف صنعت و معدن، نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش ‌نفت، حمل و نقل(زمینی، هوایی، دریایی و ریلی) ‌ارتباطات و فناوری اطلاعات، احداث نیروگاه و انتقال برق، آب، خاک و کشاورزی، مسکن و ساختمان، آموزشی، پژوهشی، درمانی، فرهنگی، ورزشی، گردشگری، سیاحتی و توسعه صادرات  مورد استفاده قرار گیرد.

با وجود تصریح قانون بر ارائه لایحه اساسنامه صندوق توسعه ملی تا پایان فروردین ماه سال جاری، این لایحه در جلسه علنی روز یکشنبه 16 خرداد ماه تقدیم مجلس شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet