هدر موبایل
1389/03/19 12:54:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس کمیسیون آموزش خبر داد:

تعیین تکلیف حذف کنکور

**رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان، تغییر نظام آموزشی کشور، افزایش بهره‌وری در آموزش عالی کشور و توسعه مراکز آموزش عالی در مناطق آزاد و خارج از کشور اهداف مهم کمیسیون برای سال جدید فعالیت کمیسیون آموزش و تحقیقات است، ضمن این‌که کمیسیون قصد دارد نظارتش بر اجرای برخی قوانین مصوب و نکات حائز اهمیت در حوزه فعالیتش را تقویت کند.

دکتر علی عباسپور تهرانی‌فرد در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اهداف کمیسیون پس از انتخاب هیات رییسه آن، گفت: در سال آینده کمیسیون آموزش و تحقیقات برای تحقق چهار هدف مهم و اساسیٍ، طرح و لایحه در دستور کار دارد و جهت تصویب این طرح‌ها و لوایح تلاش می‌کند.

نماینده مردم تهران در خانه ملت ادامه داد: نخستین هدف، تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان است که بررسی و تصویب لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌ بنیان در کمیسیون به اتمام رسیده و برای تصویب نهایی در صحن علنی در اختیار هیات رییسه قرار گرفته است، هدف دیگر تغییر نظام آموزشی کشور است که برای تحقق آن طرحی توسط نمایندگان تدوین و به کمیسیون ارجاع شده است که کمیسیون آن را در دست بررسی دارد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات هم‌چنین افزود: سومین هدف، طرح جامع افزایش بهره‌وری در آموزش عالی کشور است که طرح آن در دست تهیه و در مراحل نهایی قرار دارد که به زودی به مجلس ارایه و در دستور کار کمیسیون قرار می‌گیرد، با تصویب نهایی این طرح در صحن علنی مجلس، امیدواریم که بتوانیم از پتانسیل دانشگاه‌ها در جامعه، صنعت، کشاورزی و سایر موارد بیشتر استفاده کنیم و حضور دانشگاه‌ها را در جامعه موثرتر ببینیم.

وی افزود: تحقق این امر دغدغه مقام معظم رهبری تحت عنوان ارتباط دانشگاه و صنعت است که امیدواریم بتوانیم با رفع موانع و ایجاد مکانیزم‌های قانونی ارتباط دانشگاه با صنعت و دانشگاه با بخش اقتصاد و کشاورزی را تقویت کنیم.

به گفته وی، آخرین هدف هم توسعه مراکز آموزش عالی در مناطق آزاد و خارج از کشور است، بعد از بازدیدی که اعضای کمیسیون از دانشگاه‌های مناطق آزاد داشتند و بواسطه گزارش‌های رسیده از وضعیت شعبات دانشگاه‌های خارج از کشور جلسات متعددی در کمیسیون برگزار و کمیته‌ای برای این کار تعیین شد، هم‌چنین قرار است طرحی تدوین کنیم که مقدمات آن در حال اجراست تا اگر لازم باشد به مجلس ارایه شود.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این‌که کمیسیون نظارت بر مواردی را تقویت و اجرای قوانین مصوب را پیگیری خواهد کرد، افزود: یکی از قوانینی که باید نظارت و پیگیری شود قانون نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و حذف کنکور است که هر چه سریع‌تر باید آن را جمع‌بندی کنیم تا تکلیف مردم در مورد تاریخ دقیق حذف کنکور مشخص شود. قانون احیای معاونت پرورشی قانون دیگری است که باید توسط کمیسیون نظارت شود، چراکه علی‌رغم گذشت قریب به چهار سال از تصویب این قانون، دولت تقریبا اقدامی در راستای احیای معاونت پرورشی انجام نداده است و نسبت به احیای قانون معاونت پرورشی بی‌اعتنایی می‌شود.

به گفته وی، وضعیتی که کتب دینی و درسی در شکل‌دهی فرهنگی دانش‌آموزان بازی می‌کنند، نقش بسیار اساسی در آینده کشور دارد، لذا آن را در دستور کار کمیسیون قرار دادیم تا با توجه به نظر محققان وضعیت کتب درسی را از نظر دینی، فرهنگی، عقیدتی و انقلابی برآورد و ارزیابی کنیم و با تشخیص چالش‌ها و نکات قوت و ضعف برای ارتقای کتب‌ درسی چاره‌جویی کنیم.

عباسپور در ادامه اظهار کرد: وضعیت مراکز فنی و حرفه‌ای، ارتقای جایگاه فنی و حرفه‌ای و افزایش نظارت وزارت علوم بر مراکز فنی و حرفه‌ای در دستور کار نظارتی کمیسیون آموزش و تحقیقات قرار گرفت.

به گفته رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات، یکی دیگر از مواردی که کمیسیون باید نظارتش بر آن را تقویت کند مدارس خارج از کشور است، چراکه این مدارس نمودی از فرهنگ نظام جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور هستند اما این مدارس اغلب وضعیت نامطلوبی داشته و از جایگاه رفیعی که باید از نظر فرهنگ اسلامی داشته باشند برخوردار نیستند.

عباسپور با تاکید بر این‌که تقویت نظارت بر اسلامی شدن دانشگاه‌ها هم در دستور کار کمیسیون قرار دارد، اظهار کرد: باید وضعیت دانشگاه‌ها را از بعد اسلامی بررسی کنیم، چرا که بعضا عنوان می‌شود وضع دانشگاه‌ها مناسب نیست، اصولا نمی‌توان گفت وضع حجاب و اسلامی بودن کشورمان در جامعه به طور کل مناسب است، اما معتقد نیستیم که دانشگاه‌ها وضع بدتری از کل جامعه دارند اگر چنین باشد این ضعف عملکرد دفاتر نمایندگی نهاد در دانشگاه‌ها را می‌رساند.

وی ادامه داد: البته دانشگاه‌ها از لحاظ فرهنگی و حجاب اگر وضعیت مناسب‌تری از کل جامعه نداشته باشند، بدتر نیستند. جامعه دانشگاهی نمودی از کل جامعه است، لذا نمی‌توان گفت جامعه دانشگاهی ما از نظر فرهنگی وضعیت نابسامان‌تری دارد، دانشجو از قشر فرهیخته است و خودش به فرهنگ اسلامی و انقلاب علاقمند است، ضمن این‌که کمیته‌های انضباطی و مهم‌تر از آن دفاتر نهاد در دانشگاه‌ها وجود دارند در صورتی که متاسفانه این کنترل‌ها و نظارت‌ها را در سطح جامعه نداریم. به هرحال این هم از مسایلی است که هر چقدر روی آن کار کنیم اهمیت دارد، به خاطر همین نظارت بر آن را در ابعاد نظارتی کمیسیون قرار داده‌ایم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet