روز مجلس
1389/03/19 15:16:00
سرویس بین الملل
عضو هیأت‌گروه دوستی ایران و کامبوج:

امضای پروتکل تبادل دانشجو میان ایران و کامبوج

**عضو هیأت‌گروه دوستی ایران و کامبوج در خصوص سفر ۵ روزه خود به این کشور گفت: کامبوجی‌ها مایل بودند که دانشجویانی را به دانشگاه‌های ایران بفرستند و همین‌طور شرایط حضور دانشجویان ایرانی نیز در این کشور تسهیل شود.

"حسین اسلامی" در گفت و گو با هفته نامه وقایع استان مرکزی اضافه کرد: این کشور معادن الماس، زمرد و یاقوت دارد که برای پالایش استعداد این معادن مایل به حضور شرکت‌های ایرانی در این بخش هستند.

عضو هیأت‌ دوستی ایران و کامبوج همچنین از امضای پروتکل‌های دیگری با موضوعات سیاسی، امنیتی، علمی و فرهنگی خبر داد و گفت: پروتکل دیگری با موضوع همکاری دو کشور در زمینه‌های سیاسی و امنیتی امضا شد و یک پروتکل نیز در خصوص تبادل دانشجو به امضا رسید. وی تصریح کرد: کامبوجی‌ها مایل بودند که دانشجویانی را به دانشگاه‌های ایران بفرستند و همین‌طور شرایط حضور دانشجویان ایرانی نیز در این کشور تسهیل شود تا از این طریق زمینه تبادلات علمی و فرهنگی بیشتری فراهم شود.

عضو کمیسیون اصل نود خاطرنشان کرد: از گروه ایرانی استقبال گرمی شد و نوع تشریفات آنها حاکی از علاقه‌ آنها به ارتباط بیشتر با ایران است. وی افزود: البته ما موفق به دیدار رئیس‌مجلس عوام این کشور نشدیم چون به دلیل فوت برادرش نتوانست در جلسات حضور پیدا کند و با نایب‌رئیس مجلس عوام ملاقات داشتیم.

نماینده مردم ساوه و زرند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در 5 روزی که هیأت‌ ایرانی در این کشور حضور داشت جلسات فراوانی با مقامات این کشور داشتیم.

وی افزود: کل جمعیت کشور 14 میلیون نفر است که دین اول آنها دین بودا ست و بعد از آن بیشترین فراگیری را دین اسلام دارد که بودایی‌ها رفتار خوبی با مسلمانان دارند.

اسلامی ادامه داد: در این راستا با وزیر دین، دیداری داشتیم و در مورد مشترکات فرهنگی و دینی دو کشور مذاکراتی انجام دادیم.

اسلامی همچنین از دیدار گروه دوستی ایران و کامبوج، با گروه دوستی تایلند در خلال این سفر خبر داد و گفت: در توقف 4 ساعته‌ای که در بانکوک داشتیم مقامات تایلندی به دیدار ما آمدند و همچنین با سفیر ایران در تایلند نیز دیداری داشتیم و در مورد اوضاع سیاسی صحبت کردیم.

حسین اسلامی در مورد اعضای این هیأت‌دوستی که به کامبوج سفر کردند گفت: مهندس کوهکن در رأس هیأت بودند و علاوه بر من دکتر نقیان و مهندس بختیاری، اعضای دیگر این گروه را تشکیل می‌دادند.    

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet