شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/19 15:59:00
سرویس سیاسی
رئیس کتابخانه مجلس در کنفرانس خبری مطرح کرد

توسعه روابط فرهنگی ایران و افغانستان بدون تاثیر سیاست

**رئیس کتابخانه مجلس، هدف از همایش میراث مشترک ایران و افغانستان را توسعه روابط فرهنگی دو کشور بدون نفوذ و سلطه سیاست اعلام کرد.

 به گزارش خانه ملت، رئیس کتابخانه مجلس صبح امروز در کنفرانس خبری در خصوص همایش میراث مشترک ایران و افغانستان که توسط کتابخانه مجلس از 12 تیرماه در دو روز برگزار می شود اظهار داشت: این همایش با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس و چند تن از مقامات و اندیشمندان افغانستان برگزار خواهد شد.

رسول جعفریان در این نشست با اشاره به مرزهای فرهنگی حوزه زبان فارسی گفت: علاوه بر ایران، تاجیکستان و افغانستان، بعضی کشورها به صورت محدود جزو حوزه زبان فارسی‌اند از جمله هند، پاکستان، ترکیه، آذربایجان و بخش‌هایی از چین؛ اما افغانستان به جهت اینکه منتقل‌کننده فرهنگ ایرانی به هند بوده، از جایگاه ویژه‌ای در این زمینه برخوردار است.

رئیس کتابخانه مجلس همچنین گفت: ما می‌خواهیم تولیدات مکتوب افغانستان را در ایران چاپ کنیم و اجازه ندهیم آنها با سختی و مشقت کتابهایشان را در پاکستان چاپ کنند؛ جایی که اصلاً زبان فارسی وجود ندارد و امیدواریم این همایش شروعی باشد برای توسعه روابط فرهنگی ایران و افغانستان بدون اینکه تحت نفوذ سیاست قرار گیرد.

جعفریان افزود: این همایش در ساختمان مجلس قدیم (ساختمان مشروطه) افتتاح می‌شود و در روز دوم همایش نیز میزگردهایی تخصصی برگزار می شود.

وی همچنین از ارتباط با دانشجویان افغانی مقطع دکترا در ایران خبر داد و گفت: هدف دیگر ما ایجاد یک پایگاه اطلاع رسانی از همه منابع مربوط به افغانستان در ایران و یک بانک اطلاعاتی در مورد اندیشمندان افغانی ساکن در ایران است.

جعفریان با ذکر این نکته که بسیاری از منابع و کتابهای این کشور در پی جنگ سی ساله و بویژه پس از تسلط طالبان منهدم یا غارت شدند و بنابراین منابع غنی در داخل خود افغانستان باقی نمانده است، از انتقال بسیاری از این منابع به اروپا و آمریکا گفت و از تلاش کتابخانه مجلس برای گردآوری آثار و منابع و کتب خطی مربوط به افغانستان که در سرتاسر کشور پراکنده اند خبر داد.

به گفته رئیس کتابخانه مجلس، نمایشگاهی برای مطبوعات افغانی قبل از همایش برگزار و در حاشیه همایش نمایشگاهی برای عرضه کتابهایی که ناشران ایرانی در مورد افغانستان منتشر کرده اند نیز بر پا خواهد شد.

کتابخانه مجلس همچنین در تلاش است همایش های مشترکی با دیگر کشورها از جمله ترکیه  و عراق در حوزه فرهنگ برگزار کند.

رییس کتابخانه مجلس همچنین افزود: تصویری که از افغانستان در ذهن جامعه ایرانی شکل گرفته است بیشتر از کارگران افغانی است و این نشانه کم کاری ما است که اندیشمندان این کشور را در ایران معرفی نکرده ایم و برگزاری این همایش ها می تواند این خلاء را تا حدودی پر کند.

 سیدعلی مُجانی دبیر علمی همایش "میراث مشترک ایران و افغانستان" نیز در این نشست، تاریخ‌نگاری مشترک، نشریات و رسانه‌ها، شعر و ادب و فرهنگ و اندیشه را موضوعات محوری این همایش عنوان کرد و از حضور حدود 50 مهمان افغان در آن خبر داد.

در این نشست همچنین کورش نوروز مرادی مدیر اجرایی فصلنامه پیام بهارستان با بیان اینکه  کتابخانه مجلس دارای منابع بسیار غنی از کتب خطی افغانستان است، یکی دیگر از اهداف برگزاری این همایش را گشایش یک مرکز مطالعاتی مشترک در کتابخانه مجلس درباره ایران و افغانستان دانست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet