خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/19 16:11:00
سرویس سیاسی
نایب رییس مجلس:

تجلیل رهبری، مدال افتخار مجلس هشتم است

**نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: تجلیل مقام معظم رهبری از مواضع مجلس، مدال افتخاری برای مجلس هشتم است.

سید شهاب الدین صدر در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به دیدار اخیر نمایندگان مجلس با مقام معظم رهبری اظهار داشت: خوشبختانه ما این توفیق را داشتیم که در آغاز سومین سال فعالیت مجلس هشتم خدمت رهبر انقلاب شرفیاب و از رهنمودهای معنوی و کارشناسی ایشان بهره مند شویم.
نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: در ابتدای این دیدار، لاریجانی گزارشی از عملکرد یکساله مجلس خدمت ایشان ارائه کردد که مقام معظم رهبری از این گزارش استقبال کرده و آن را خوب و مفید توصیف فرمودند.
نائب رئیس مجلس با اشاره به تجلیل مقام معظم رهبری از مواضع اصولی مجلس در مسائل داخلی و بین المللی طی سال گذشته، گفت: این تائید، مدال افتخاری است که مجلس هشتم از مقام معظم رهبری دریافت کرد.
وی افزود: همچنین در این نشست، رهبر انقلاب رهنمودهایی در ارتباط با وظایف تقنینی و نظارتی مجلس ارائه فرمودند که باتوجه به اینکه ایشان هم سابقه کار در مجلس و هم سابقه کار در دولت را داشته اند نسبت به همه مسائل اشراف دارند.
صدر به تاکیدات مقام معظم رهبری به کار کارشناسی در کمیسیون های مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: اگرچه نمایندگان به اهمیت کار بررسی طرح ها و لوایح در کمیسیون ها واقف هستند ولی این تاکید رهبر انقلاب، توجه ما را به ضرورت بحث های کارشناسی قبل از تصویب قوانین بیشتر خواهد کرد تا طرح ها و لوایح در کمیسیون ها از همه زوایا بررسی شده و در واقع مصوبات کمیسون ها کاملاً پخته و کارشناسی شده به صحن علنی بیاید.
نائب رئیس مجلس تصریح کرد: نکته دیگری که ایشان مورد اشاره قرار دادند توجه به آرمان گرایی در کنار توجه به واقع بینی در تصویب طرح ها و لوایح بود.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در این دیدار تاکید فرمودند که مصوبات مجلس باید به واقعیات کشور نزدیک باشد تا قابلیت اجرایی شدن را داشته باشد؛ بنابراین مجلس باید ضمن توجه به آرمان‌ها، قوانین قابل اجرایی را تصویب کند.
صدر گفت: مقام معظم رهبری همچنین درخصوص وظیفه دیگر مجلس یعنی وظیفه نظارتی، تاکید فرمودند که مجلس باید با ظرافت خاصی این کار را انجام دهد تا هم وظیفه قانونی خود را اجرا کرده باشد و هم کار دستگاه‌های اجرایی دچار اختلال نشود.
وی یادآور شد: رهبر انقلاب تصریح فرمودند که نظارت مجلس نباید حالت مچ گیری داشته باشد بلکه بیشتر، نظارت بر حسن اجرای کار برای پیشگیری از انحرافات و اشتباهات باشد.
نماینده مردم تهران در مجلس تاکید بر تعامل سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه را از دیگر محورهای سخنان رهبری، عنوان کرد و گفت: ایشان تاکید داشتند که برای پیشبرد امور کشور، تعامل سه قوه امری ضروری و لازم است و باید به بهترین وجه صورت بگیرد و خلاءهایی که بعضاً ایجاد چالش می کند رفع شود، اگر این کار نیازمند تصویب قانون باشد نیز مجلس باید به اینکار اقدام کند.
وی ادامه داد: همچنین ایشان فرمودند که هر یک از قوا باید وظایف خود را در چهارچوب اختیارات قانونی انجام دهند البته رهبر انقلاب باری که بر دوش دولت در زمینه اجرای قوانین است را سنگین توصیف کردند و قوای مقننه و قضائیه را به همکاری هرچه بیشتر با دولت دعوت فرمودند.
صدر خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که در این جلسه مطرح شد و موضوع تقریباً تازه ای بود، بحث نظارت مجلس بر عملکرد خود و نمایندگان مجلس است.
نائب رئیس مجلس یادآور شد: مجلس باتوجه به جایگاهی که دارد بر عملکرد همه دستگاه ها نظارت می کند اما ایشان سوال کردند که مجلس چه ساز و کاری برای نظارت بر عملکرد خود دارد.
نماینده مردم تهران گفت: مقام معظم رهبری انتظار دارند که مجلس ساز و کاری را برای نظارت بر عملکرد خود طراحی کند که قطعاً این مهم باعث صیانت از جایگاه و اقتدار مجلس خواهد شد.
صدر، ایجاد ساز و کاری جدید برای نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس را از اولویت های کاری دو سال آینده مجلس هشتم ذکر کرد و افزود: این موضوع چه در هیات رئیسه و چه در صحن علنی مجلس، برای ما اولویت دارد و قطعاً ما این مسئله را در قالب یک طرح پیگیری می کنیم.
نائب رئیس مجلس گفت: اگرچه این مسئله در اولویت کار ما است ولی مسلم است که این طرح باید با دقت و کار کارشناسی بررسی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet