انتخابات ریاست جمهوری
1389/03/19 17:19:00
سرویس سیاسی
نماینده سراب:

اداره کشور به جز از راه قانون ممکن نیست

**نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی اجرای قانون را وظیفه دولت دانست و اظهار کرد: اداره کشور به جز از راه قانون ممکن نیست.

"مجید نصیرپورسردهایی" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با تاکید براینکه همه مسوولین درهر سطحی که باشند باید تابع قانون باشند، خاطرنشان کرد: طبعا اگر دولت دراجرای یک قانون نیز اشکالاتی مشاهده کرد باید ضمن اجرای آن قانون تلاش نماید که آن ضعف ها از راه قانونی اصلاح شود.

وی با اشاره به همراهی همیشگی مجلس با دولت، تصریح کرد: قوه مقننه به عنوان قوه متفکره نظام همیشه سعی دارد که کشور با کمترین هزینه اداره شود.

نماینده سراب با اشاره به توصیه ها و تاکیدات مقام معظم رهبری به دولت در خصوص نحوه تنظیم و ارائه لوایح به مجلس، گفت: مقام معظم رهبری همواره به دولت تاکید داشته اند در لوایحی که به مجلس می فرستند پیوست اقتصادی و اجتماعی آنها را هم به مجلس ارائه نمایند.

نصیرپور در خصوص دلیل این تاکیدات مقام معظم رهبری به دولت، خاطرنشان کرد: این توصیه های معظم له ناظر به این مسئله است که دولت با توجه به امکاناتی که دارد ارزیابی اقتصادی و اجتماعی مناسبی از لوایحی که به مجلس ارائه می دهد، داشته باشد تا در مقام اجرا تبعاتی که از رهگذار اجرای این قانون حاصل می شود مشکلاتی برای مردم، دولت و کشور بوجود نیاید.

وی براین اساس اجرای قانون را وظیفه دولت دانست و با اشاره به سوگندی که رئیس جمهور در آغاز هر دوره می خورد، گفت: براساس این سوگند رئیس جمهور تاکید می دارد که پاسدار حقوق مردم و مجری قانون اساسی باشد.

نماینده سراب در عین حال با اعلام اینکه راه بسته نیست و دولت و شخص رئیس جمهور آزادی کامل دارند که درباره مسایل کشوراظهار نظر کنند، خاطرنشان کرد:اینکه یک مسوول اجرایی آن هم در بالاترین سطح بنا به دیدگاه شخصی خود یکی از اختیارات نمایندگان را نادیده بگیرد، من فکر می کنم یک کم لطفی دوستان به مجلس است.

این عضو فراکسیون خط امام(ره) براین اساس به اختیارات مصرح مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی اشاره کرد و گفت: مجلس طبق قانون اساسی حق سوال و استیضاح  و حتی بنا به اجازه مقام معظم رهبری حق ورود و تحقیق و تفحص از نهادهای زیر نظر ایشان را دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس سپس با بسیار مدبرانه خواندن اختیاراتی که قانون اساسی در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذاشته است، تصریح کرد: اینکه بخواهیم وظیفه قانونی نمایندگان را به یک مطالبه استانی تنزل دهیم، کار صحیحی نیست چرا که این باعث می شود که فردا نمایندگان نیز بگویند که فلان موضوعی که در دولت اتفاق افتاده درست نیست.

نماینده سراب در ادامه با اظهار اینکه آقای رئیس جمهور باید به قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس توجه داشته باشد، خاطرنشان کرد: مطالبات محلی، شهرستانی و استانی همواره در قالب خاص خودش از سوی نمایندگان مطرح می شود.

نصیرپور در توضیح این بخش از سخنان خود نیز افزود: دلیل این امر بیشتر یا عدم توزیع عدالت مدارانه امکانات در سراسر کشور و یا بروز ناهنجاری ها در بخش های اجرایی کشور است.

عضو فراکسیون خط امام(ره) براین اساس در پایان تاکید کرد: اگر دستگاه های اجرایی به وظایف خودشان به صورت صریح و شفاف عمل کنند نگرانی نمایندگان برطرف شده و نیاز به سوال و استیضاح نخواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet