هدر موبایل
1389/03/19 20:05:00
سرویس بین الملل
روسای مجالس ایران و عمان در تفاهم‌نامه مشترک تاکید کردند:

حمله به کاروان آزادی مصداق تروریسم دولتی است

**روسای مجلس شورای اسلامی و شورای سلطنت عمان حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی به کاروان آزادی را مصداق تروریسم دولتی دانستند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،  متن بیانیه مشترک مجالس دو کشور ایران و عمان که بعد از ظهر امروز از سوی "علی لاریجانی" رییس مجلس شورای اسلامی و "شیخ احمد بن محمد العیسائی"رییس مجلس شورای سلطنت عمان به امضاء رسید، به این شرح است:

1. روسای مجالس دو کشور باتوجه به پیوندهای دیرینه تاریخی و فرهنگی و حسن همجواری و براساس احترام متقابل نسبت به حاکمیت یکدیگر، بر تماس های پارلمانی و ارتباط بین مردم دو کشور تاکید نمودند و آن را جزء عوامل مهم و کلیدی در تقویت روابط بین دولت های دو کشور برشمردند.

2. روسای مجالس دو کشور بر نقش مهم گروه های دوستی - پارلمانی تاکید و در مورد استمرار روند افزایش روابط و تبادل هیات ها بین گروه های دوستی تشکیل شده در پارلمان های دو کشور، موافقت خود را اعلام نمودند.

3. روسای مجالس دو کشور بر ضرورت فراهم آمدن زمینه های لازم در ابعاد مختلف به ویژه با نظر داشت به نقش مهم تری که پارلمان ها در تامین بسترهای حقوقی می توانند ایفا نمایند در جهت تسهیل فرایند گفت و گوهای پارلمانی تاکید کردند.

4. روسای مجالس دو کشور در تلاش برای ارتقاء همکاری های پارلمانی مصرح در ماده 3 به شرح فوق، بر تبادل تجارب پارلمانی و قانونگذاری، ظرفیت های مرتبط با مدیریت پارلمانی و روند قانونگذاری و نوسازی قوانین از طریق برگزاری نشست های تخصصی منظم تاکید کردند.

5. رئیس مجلس شورای سلطنت عمان به گرمی از آمادگی پارلمان اسلامی ایران برای همکاری مشترک در زمینه موارد تحقیقی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و سایر موارد مربوط استقبال  نمود.

6. روسای مجالس دو کشور بر حق لاینفک و مسلم تمام طرف های عضو ان پی تی در توسعه تحقیقات، تولید و استفاده بدون تبعیض از انرژی هسته ای در مقاصد صلح جویانه تاکید نمودند.

7. باتوجه به اهمیت حیاتی موضوع فلسطین، روسای مجالس دو کشور فجایع مستمر رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی، ادامه شهرک سازی های غیرقانونی یهودی در کرانه غربی، قدس و غیره را قویاً محکوم کردند.

8. روسای مجالس دو کشور باتوجه به مورد مذکور از جمله بین الملل می خواهند رژیم صهیونیستی را ناگزیر سازند از سیاست غیرقانونی خود مبنی بر ساخت و سازهای غیرقانونی در سرزمین های اشغالی فلسطین و نقض حقوق بشر دوستانه بین المللی از جمله نقض کنوانسیون 1949 ژنو و سایر قطعنامه های ملل متحد به ویژه قطعنامه شماره 446 شورای امنیت (1949) که غیرقانونی بودن سیاست رژیم صهیونیستی در شهرک سازی ها در مناطق اشغالی فلسطین را مورد تصریح قرار می دهد و همچنین نقض مفاد قطعنامه 242 سازمان ملل (1967) و مفاد قطعنامه 338 این سازمان (1973) به شمار می آید، دست بردارد.

9. روسای مجالس دو کشور همچنین بر اهمیت قطعنامه مجمع پارلمانی آسیایی مبنی بر نقض حقوق بشر دوستانه بین المللی در فلسطین و جرائم جنگی ارتکاب یافته توسط رژیم صهیونیستی در غزه که در سال 2009 میلادی در مجمع عمومی مجمع پارلمانی آسیایی به تصویب رسید، تاکید کردند.

این قطعنامه نگرانی تمام اعضای مجمع پارلمانی آسیایی را مبنی بر این که رژیم اشغالگر صهیونیستی باید از سرزمین های اشغالی ازجمله قدس شریف، نوار غزه؛ کرانه غربی بلندی های جولان و مزارع شبعا، عقب نشینی و تمام زندانیان فلسطینی ازجمله اعضای پارلمان فلسطین را آزاد کند و تمام شهرک سازی را متوقف سازد و تمام دیوار حائل و ایستگاه های بازرسی در سرزمین های اشغالی را از میان بردارد و به کلیه سیاست های توقیف و  تملک زمین های فلسطینی خاتمه دهد، انعکاس داده است.

طرفین همچنین از صدور یک قطعنامه جدید توسط مجمع پارلمانی آسیایی با هدف توصیه به سازمان ملل متحد مبنی بر اتخاذ اقدامات قاطع در این خصوص حمایت کردند.

10. روسای مجالس دو کشور ضمن محکومیت هجوم وحشیانه رژیم صهیونیستی به کاروان آزادی، این اقدام را جنایت علیه بشریت و ترور دولتی دانسته و خواستار محاکمه مسئولین صهیونیستی در دادگاه جنایی بین المللی شدند. طرفین همچنین رفع محاصره سریع، کامل و بدون قید و شرط غزه را خواستار گردیدند.

11. روسای مجالس دو کشور بر ضرورت وحدت و همستگی جهان اسلام تاکید کردند و از جهان اسلام خواستند از تمام ظرفیت های خود برای تقویت بیشتر گفت و گو های مستقیم در میان مسلمانان سراسر جهان استفاده نمایند.

بنا به دعوت رسمی جناب آقای دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، جناب آقای شیخ احمد بن محمد العیسائی رئیس مجلس شورای سلطنت عمان در راس یک هیات بلندپایه پارلمانی از تاریخ 15 الی 19 خردادماه سال 1389 از جمهوری اسلامی ایران دیدار نمود.

در طی این دیدار جناب آقای شیخ احمد بن محمد العیسایی با همتای خود جناب آقای دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و همچنین جناب آقای محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور و جناب آقای سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ملاقات نمود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet