روز مجلس
1389/03/20 08:08:00
سرویس سیاسی
دهقان:

رهبر انقلاب بر پایبندی مجلس و دولت به قانون اساسی تاکید کردند

**عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار هفته جاری نمایندگان با رهبر انقلاب گفت: مقام معظم رهبری در این دیدار ضمن تاکید بر انسجام بین دولت و مجلس بر پایبندی مجلس و دولت به قانون اساسی تاکید کردند.

محمد دهقان نقندر در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس با مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: اصل برگزاری این جلسات سالانه بسیار مفید است و درواقع مسیر حرکت مجلس شورای اسلامی را مشخص می کند.

وی افزود: این جلسات هم از لحاظ معنوی برای نمایندگان مقتنم است و  هم نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی می توانند در این جلسات نظرات مقام معظم رهبری را دریافت کنند و این در رویکرد مجلس بسیار بااهمیت و تاثیرگذار است.

نماینده چناران و ترقبه اظهار داشت: مطالب مطرح شده توسط رهبر انقلاب در این جلسه مطالبی کاملاً کارشناسی شده بود و این به دلیل اشراف ایشان به همه امور کشور است.

دهقان یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در این دیدار طبق معمول همیشه بر مسائل معنوی و در نظر داشتن تکلیف اسلامی نمایندگان تاکید کردند و به نمایندگان توصیه کردند از این فرصتی که خداوند در اختیارشان قرار داده است بهترین استفاده را برای خدمت به کشور و مردم داشته باشند چون باید پاسخگوی اعمال خود باشند.

وی گفت: موضوع دیگری که رهبر انقلاب در این دیدار بر آن تاکید داشتند بحث ضرورت انسجام بین دولت و مجلس بود و ایشان فرمودند انسجام بین دولت و مجلس نقش آفرینی بین نظام در عرصه بین الملل را بالا می برد.

نماینده چناران و ترقبه ادامه داد: رهبر انقلاب تاکید داشتند که هم مجلس و هم دولت باید در چهارچوب قانون دولت عمل کنند و مسائل کوچک نباید باعث از بین رفتن انسجام بین دولت و مجلس شود درواقع این انسجام یک اصل است تا نظام بتواند در برابر همه دشمنی ها و توطئه ها بایستد.

عضو هیات رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: بحث دیگری که در این جلسه مطرح شد نقش نظارتی مجلس بود که مقام معظم رهبری فرمودند مجلسی که طبق قانون اساسی باید بر عملکرد همه دستگاه ها نظارت کند، باید یک نظارت درون سازمانی هم داشته باشد.

وی افزود: به هر حال در مجلس شورای اسلام 290 نماینده حضور دارند که بعضاًَ ممکن است دچار اشکالاتی شوند و نتوانند در برابر هواهای نفسانی خود مقاومت کنند لذا این توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مجلس ساز و کاری را برای نظارت بر خود پیش بینی کند بسیار ضروری و بااهمیت است.

دهقان یادآور شد: البته در حال حاضر نیز هیات رئیسه مجلس یک نوعی از نظارت ضعیف را اعمال می کند که البته کافی نیست و برای این نظارت قانونی ساز و کار قانونی باید وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با بیان اینکه باید از کار شتابزده در این خصوص پرهیز کنیم، گفت: اگرچه فرمایش مقام معظم رهبری کاملاً دقیق و کارشناسی شده است اما مجلس باید یکی دو هفته در این خصوص تامل کند و با استفاده از نظرات کارشناسی طرحی دقیق و پخته و بدون هیچ ایرادی را به صحن علنی بیاورد.

دهقان تصریح کرد: ایجاد این ساز و کار نظارتی در مجلس مهمترین دستاورد این جلسه بود که هم خدمت به مجلس و نظام است و هم باعث همگرایی قوا می شود و هم اتهامات ناروا به نمایندگان را مرتفع می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet