هدر اصلی
1386/11/08 15:48:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس در نشست رسانه ای (کامل):

حوادث غزه بطلان ادعاهای آمریکا را به اثبات می رساند

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: حوادث غزه برای آینده فسطین و جهان اسلام و به طور کلی آینده جهان مثبت است، از آن جهت که بطلان ادعاهای آمریکا را به اثبات می رساند.

غلامعلی حداد عادل در نشست رسانه ای خود روز دو شنبه در پاسخ به خبرنگار خانه ملت در ارتباط با سفر بوش به خاورمیانه و حوادث غزه و ماهیت صلح از نوع آمریکایی گفت: همانطورکه بارها اعلام کرده ام من تصور می کنم آنچه در فلسطین مخصوصاً در نوار غزه می گذرد اگرچه برای مردم فسطین دردناک و سخت و تلخ است، اما برای آینده فسطین و جهان اسلام و به طور کلی آینده جهان مثبت است، از آن جهت که بطلان ادعاهای آمریکا را به اثبات می رساند.

رئیس مجلس گفت: اتفاقی که هم اکنون در فلسطین و خصوصاً غزه افتاده این است که آمریکایی ها به رغم ادعای خودشان در طرفداری از دموکراسی و آزادی با دولتی مبارزه می کنند که با رای اکثریت مردم فلسطین به قدرت رسیده است و چون به تصرف سرزمینهای اشغالی رضایت نمی دهد، آمریکایی ها همه معیارهای خودشان را در طرفداری از آزادی و دموکراسی و حقوق بشر برای حمایت از اسرائیل زیر پا گذاشتند .

 

استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای یک امر ملی است

رئیس مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اقدام برخی از کشورهای غربی در تهیه پیش نویس قطعنامه علیه برنامه هسته ای ایران و اقدامات آمریکا در این خصوص گفت: فشارهایی که آمریکایی ها وارد می نمایند برای همه مردم جهان و ناظران منصف بی طرف از دو جهت سوال برانگیز است.

حداد عادل گفت: این اتفاق قطعاً به سود آمریکا نیست زیرا هم مسلمانان جهان و هم مردم دنیا را نسبت به نیت آمریکایی ها و اهداف آنها آگاهتر و مقاومتر می کند و فلسطینی ها هم نشان دادند که در برابر این فشارها بر مقاومت و پایداریشان افزوده می شود و آنها تسلیم این زورگویی آمریکایی ها نخواهند شد.

وی در ادامه گفت: اول از این جهت که همه گزارش های آژانس موید بی طرف بودن فعالیت های هسته ای ایران است و در حال حاضر همکاری بسیار خوبی میان ایران و آژانس وجود دارد چرا که سوال ها مشخص شده و زمان پاسخگویی به آنها نیز معین شده است که تعدادی از سوال ها پاسخ مثبت دریافت کرده است.

رئیس مجلس در ادامه افزود: هم اکنون عده ای از کارشناسان هسته ای سازمان آژانس انرژی اتمی نیز در ایران حضور دارند و به کار نظارت و تهیه گزارش ادامه می دهند و از جهت دیگر گزارش 16 سازمان اطلاعاتی آمریکا که صریحا عدم انحراف ایران به سمت فعالیت های نظامی در فعالیت هسته ای را تایید کرده اند. همه این دو موضوع و اصرار آمریکا بر تهیه قطعنامه سوم بر ادامه تحریم ها و افزایش تحریم ها کاملا سوال برانگیز است.

وی خاطرنشان ساخت: آمریکا باید پاسخ افکار عمومی جهان را بدهد که چرا در حالی که سازمان های اطلاعاتی آمریکا انحرافی را در برنامه های هسته ای ایران تایید نمی کنند، آمریکا بر قطعنامه دیگر علیه ایران اصرار می ورزد.

وی گفت: این مساله حکایت از آن دارد که آمریکا به دنبال حل مساله هسته ای ایران از طریق منطقی و حقوقی و راه های بین المللی نیست بلکه می خواهد از مساله هسته ای ایران به عنوان بهانه ای همیشه استفاده نماید.

وی با اشاره به اینکه در فاصله زمانی اندکی که از موعد گزارش البرادعی باقی مانده است اصرار آمریکا بر قطعنامه جدید، مصرف انتخاباتی دارد گفت: تصور جرج بوش این است که اگر علیه ایران موضع بگیرد به نفع جمهوری خواهان در انتخابات آینده خواهد بود، ولی در واقع به دنبال جبران شکست های پی در پی خود در عراق و افغانستان و فلسطین می باشد که با انجام این نوع حرکت ها در پی جبران افکار عمومی مردم آمریکا می باشد.

رییس مجلس در ادامه افزود: تصور دیگر رئیس جمهور آمریکا این است که اگر آینده سختی از وضعیت هسته ای به مردم ایران نشان دهند این مساله در انتخابات داخلی ایران نیز ممکن است تاثیر گذار باشد، در حالی که آمریکا باید بداند مردم ایران بر استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای به عنوان نماد استقلال ایران هم عقیده هستند.

وی افزود: استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ربطی به دسته بندی جناحی و سیاسی ندارد بلکه یک امر ملی است و آمریکایی ها باید هوش و خرد داشته باشند که متوجه این مطلب بشوند.

 

سیاه نمایی برخی جریانات سیاسی از اظهارات رئیس مجلس مبنی بر دقت در بررسی صلاحیت ها

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر سیاه نمایی برخی جریانات سیاسی از اظهارات شما (رئیس مجلس) مبنی بر دقت در بررسی صلاحیت ها گفت: آنچه بنده خود را موظف بر تاکید به آن می دانم رعایت قانون در بررسی صلاحیت ها و رعایت حقوق طلبکاران ورود به مجلس و دوری از افراط و تفریط است.

رئیس مجلس گفت: ما معتقدیم که هم باید حقوق داوطلبان رعایت شود هم حق مجلس رعایت شود، مجلس به عنوان مرکز قانونگذاری خود صاحب حقی است و قانون صلاحیت افرادی را که بخواهند وارد مجلس شوند را معین کرده است.

حدادعادل گفت: اگر کسی فاقد صلاحیت باشد و تایید شود، حق مجلس رعایت نشده و اگر کسی واجد صلاحیت باشد و تایید نشود، حق او رعایت نشده است.

وی افزود: بنده تاکید می کنم که باید هر دو جانب مراعات شود. این مقصود بنده است، حالا دیگران اگر تفسیرهایی می کنند، در سیاه نمایی خودشان از این سخن استفاده می کنند یا سوء استفاده می کنند و جلوی آنها را ما نمی توانیم بگیریم. مردم خودشان توجه دارند و تجربه سال های گذشته از خاطر مردم نرفته است، آنها با توجه به همه تجربه های تاریخی خودشان در سال های گذشته تصمیم خواهند گرفت.

 

به هیچ وجه ردصلاحیت ها جناحی نیست

رئیس مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در روزهای گذشته شاهد بودیم که یکی از سران یک جریان سیاسی عنوان کرده که «شرایط انتخابات رقابتی دیگر وجود ندارد»، با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر زیر سوال نبردن انتخابات، این اظهارنظرها را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: بنده اینها را جزء تبلیغات انتخاباتی محسوب می کنم . بالاخره در انتخابات مظلوم نمایی هم یک جایی دارد و اینها باید آنطور تفسیر شود.

وی گفت: اگر دقت کنید بنده در همین مجلس فعلی که تا همین مرحله اظهارنظر هیات های اجرایی را شاهد  هستم، به هیچ وجه ردصلاحیت ها جناحی نیست. یعنی اگر تعدادی از اقلیت صلاحیتشان رد شده تعدادی هم از اکثریت رد شده اند.

وی تصریح کرد: نمایندگانی که به من مراجعه می کنند از هر دو گروه هستند. یعنی اینطور نیست که تیغ برداشته باشند و تنها بخواهند یک جناح را از صحنه خارج کنند که جایی برای رقابت نماند.

حدادعادل همچنین افزود: البته به نظر بنده هنوز اظهارنظر زود است برای اینکه مراحل تجدید نظر هیات نظارت باقی است و ما باید ببینیم که چه خواهد شد.

وی گفت: من یک نکته کلی را باید متذکر شوم و آن این است که معمولا همه اظهارنظرهایی که می شود بدون ورود در ماهیت و محتوای آن اسناد و مدارک است، یعنی کمتر سوال می کنند که به چه علت یک فردی رد شده و شاید اگر برخی از کسانی که از بعضی ها طرفداری می کنند و از ردصلاحیت آنها نگران هستند آنها هم اطلاعات بیشتری داشتند یا اسناد و مدارکی که وجود دارد به اطلاع آنها می رسید، نظرشان عوض می شد، این به طور کلی است ولی باز حرف همان است و بر پایه هر سند و مدرکی هم که تصمیم گرفته می شود باید عادلانه و در چارچوب قانون باشد.

 

تلاش ما این است که پاسخی مناسب به کارمندان و بازنشستگان در حد توان بودجه بدهیم

 رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری در خصوص افزایش بودجه مبنی بر 1500 میلیارد تومان و تاکید وی بر اجرای نظام هماهنگ پرداخت گفت: قرار ما با دولت این بود که قانون خدمات مدیریت کشوری در ظرف مدت آزمایشی که مدت آن 5 سال باشد اجرا شود بنابراین تقاضای مجلس بر اجرای این قانون به معنای این نیست که همه اعتبار این قانون در یک سال تامین شود بلکه ما خواهان حرکتی حساب شده از نخستین بودجه این قانون هستیم تا بعد از طی آن مدت اهداف مورد نظر قانون به نحو کامل تامین شود و با تلاش در مذاکره با دولت تا حد امکان به مشکلات حقوق بگیران مخصوصا قشرهایی از کارمندان که حقوق بسیار کمی دریافت می نمایند پاسخی در حد توان در بودجه بدهیم.

 

مراقبت مجلس برای مصوبات بر طبق قانون اساسی می باشد

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر نامه اخیر رئیس جمهور در خصوص مغایرت برخی مصوبات مجلس با اصول قانون اساسی و اینکه آیا بهتر نبود این نامه به صورت خصوصی با رئیس جمهور مطرح می شد تا به صورت علنی؟ گفت: نامه ای که رئیس جمهور در اعلام مخالفت دولت با یکی از مصوبات قانونی مجلس برای بنده فرستاده بود نامه محرمانه ای نبود که طرح آن نامه در افکار عمومی و در جامعه از نظر دولت ایرادی داشته باشد.

وی در ادامه افزود: رئیس جمهور نامه خود را به صورت عادی فرستاده بود بنابراین بنده هم به صورت عادی موضع مجلس را اعلام نمودم و با سوالی که از مقام معظم رهبری شد و پاسخ صریح ایشان مساله تمام شد و این موضوع را پایان یافته تلقی نمایید.

حدادعادل گفت: خوشبختانه مجلس، دولت و همه قوا، نظر مقام معظم رهبری را فصل الخطاب می دانند.

وی افزود: مراقبت مجلس برای مصوبات بر طبق قانون اساسی می باشد و دولت نیز ملزم به اجرای مصوبات مجلس می باشد و هر دو قوه نیز تبعیت خود را از اظهارنظر مقام معظم رهبری که بیانگر قانون اساسی است اعلام نموده اند.

رئیس مجلس خاطرنشان ساخت: خوشبختانه صحبتی که بنده کرده ام و صحبت هایی هم که بعد از آن شد جایی برای تفسیر و حاشیه نمی گذارد و به نظر من مساله روند خوبی را طی نمود.

 

افق همکاری های دو کشور ایران و مصر روشن تر شود

حدادعادل در پاسخ به سوالی مبنی بر سفر قریب الوقوع و برنامه هایی برای ارتباط مجدد با مصر گفت: سفر بنده به مصر به دعوت رئیس مجلس مصر برای شرکت در اجلاس دو سال یکبار اتحادیه بین المجالس اسلامی صورت می گیرد.

وی افزود: بنابر این موضوع اصلی سفر روابط دو جانبه نیست و برقراری رابطه سیاسی بین ایران و مصر موضوع اصلی سفر نمی باشد.

وی افزود: اما طبیعی است که سفر رئیس یک قوه به کشور مصر و دیدارها و مذاکرات طبعا در بهبود شرایط برای همکاری دو کشور اثر گذار خواهد بود.

حدادعادل اظهار امیدواری کرد که افق همکاری های دو کشور با این سفر روشن تر شود.

 

پیشنهادهای ایران در اجلاس اتحادیه بین المجالس مبنی بر کمک به مردم مظلوم فلسطین

رئیس قوه مقننه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر سفر وی برای شرکت در اتحادیه بین المجالس اسلامی و اینکه آیا در این اجلاس جمهوری اسلامی پیشنهادهای در مورد نوار غزه و بحران به وجود آمده در آن را مطرح خواهد کرد یا خیر؟ گفت: با توجه به موقعیت مکانی این اجلاس که در قاهره می باشد و سابقه تاریخی مواضع مصر در امر فلسطین و همچنین موقعیت خاص گذرگاه رفح در شرایط فعلی برای مردم محاصره شده غزه، طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران تلاش خواهد کرد که این اجلاس تاکیدی بر کمک به مردم فلسطین و مخصوصا کاهش فشار بر مردم مظلوم فلسطین در غزه داشته باشد.

 

همکاری ایران و مصر رو به افزایش است

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر آینده روابط ایران و مصر گفت: نظر من این است که روابط سیاسی دو کشور برقرار نشده است، ولی فضای سنگین بین ایران و مصر رو به کاهش می باشد.

 وی در ادامه افزود: تمایل دو کشور و دو ملت به همکاری با یکدیگر در امور د وجانبه  و مسائل جهان اسلام  روز به روز بیشتر می شود و نسبت به آینده خوشبین هستم.

 حداد عادل در ادامه کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آیا مانند انتخابات ریاست جمهوری که جهت تعیین صلاحیت معین و مهرعلیزاده به مقام معظم رهبری نامه نوشتند آیا وی نیز برای نشان دادن حسن نیت در مورد رقبای خود چنین کاری را انجام خواهد داد  یا خیر؟ گفت: گرچه حسن نیت دارم، اما قصد ندارم چنین کاری را انجام دهم چون تاکید کلی نسبت به رعایت قانون و حق دارم.

 

بودجه ای برای کمک به  مترو درنظر خواهیم گرفت

 رئیس مجلس در مورد بودجه متعلق به مترو پاسخ داد: تلاش ما این است که با توجه به قانون که در مورد ساماندهی حمل و نقل داشیم وهمچین بودجه های پیش بینی شده در آن قانون به مترو کمک نماییم تا مردم از این گرفتاری در رفت و آمدها نجات پیدا نمایند.

 

توضیح بنده درخصوص لایحه اصل 44، اصلاً انتقادی به مجمع تشخیص مصلحت نبود 

حداد عادل در ادامه نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به سئوالی مبنی بر سرانجام لایحه اصل 44 گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام بر طبق قانون اساسی از طرف رهبری موظف شده که سیاستهای کلی نظام را تهیه کند که پس از تائید رهبری آن سیاتها اجرا شود و نظارت بر آن سیاستها را هم از سوی رهبری بر عهده گرفته است.

 وی گفت: وقتی مجمع تشخیص مصلحت نظام به موجب این وظیفه نظارتی خود مواردی را برخلاف سیاست های کلی تشخیص می دهد این دقیقاً بر طبق اصل 110 قانون اساسی در چارچوب قانون اساسی است و اعلام نظر مجمع به شورای نگهبان برای شورا هم دلیل است.

 وی افزود: در نامه ای که سه ماه پیش شورای نگهبان در بررسی اصل 44 به مجلس فرستاده بود موارد ذکر شده از سوی مجمع به صراحت مغایر قانون اساسی اعلام نشده بود و برخی نمایندگان آن زمان اعتراضاتی کردند، بنده پاسخ دادم همین که شورای نگهبان اینها را به ما منتقل کرده ما این را معنای مغایرت می دانیم.

 وی گفت: بعداً نامه ای به دفتر مقام معظم رهبری نوشتم و در آن نامه خواستم که شورای نگهبان با صراحت بیشتری درخصوص مواضع مجمع تشخیص مصلحیت نظام اظهار نظر کند.

 رییس مجلس گفت: اخیراً در پاسخ دومی که شورای نگهبان به ایرادات لایحه اصل 44 داده تصریح کرده است با اشاره به نامه بنده به دفتر مقام معظم رهبری ما موارد مغایرتی اعلام شده از سوی مجمع را به موجب اصل 110 مغایر قانون اساسی می دانیم. این موضوعی بود که روز گذشته در آغاز بررسی مجدد ایرادات شورای نگهبان در باره لایحه اصل 44 بنده در مجلس ذکر کرده ام .

 ریئس مجلس با اشاره به تیتر یکی از رسانه های اقتصادی تصریح کرد: تعجب کردم وقتی دیدم در صفحه اول یکی از روزنامه های اقتصادی عنوانی زده اند که "اعتراض یا انتقاد حداد عادل به مجمع تشخیص مصلحت نظام" در حالی که توضیح بنده اصلاً انتقادی به مجمع تشخیص مصلحت نبود  و من تعجب می کنم که خبرنگار آن روزنامه چگونه معنی این توضیح را درنیافته و از آن به انتقاد به مجمع تشخیص مصلحت نظام تعبیر کرده است . من یک فرایند قانونی را برای نمایندگان توضیح داده ام که ما خواهان تصریح از سوی شورای نگهبان شده ایم و شورای نگهبان هم این را بپذیرفته بود و شورای نگبان هم این را تصریح کرده بود.

 

نظر همه این است که انتخابات پرشور و با شکوه برگزار شود

رئیس مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر پی گیری رد صلاحیت شدگان از سوی آقایان کروبی، خاتمی و هاشمی و انجام پیگیری از سوی وی گفت: همانطور که در خبر 30/20 از قول آقای کروبی شنیدیم نظر همه این است که انتخابات اولاً پرشور با شکوه برگزار شود، ثانیاً مواردی هم که اعتراض وجود دارد رسیدگی شود که حقی از کسی در چارچوب قانون ضایع شود

وی افزود: هیچ اختلافی بین ما نیست. حالا باید منتظر ماند و ببنیم در تجدیدنظرها چه خواهد شد.

 

نمایندگان نظر خودشان را آزادانه بیان می کنند

حداد عادل در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اظهارات تند برخی نمایندگان و رد صلاحیت شدگان از تریبون مجلس گفت: مجلس جای آزادی است و نمایندگان نظر خودشان را آزادانه بیان می کنند طبیعی است که ما می شنویم و مسئولین هم می شنوند. اگر در این اعتراضات حقی بینند انشاالله رعایت خواهند کرد.

 وی گفت: بالاخره کسی که رد صلاحیت شده اعتراض می کند و طبیعی است و غیر از این نباید انتظار داشت. 

 

انتقاد حق نمایندگان است

رئیس مجلس در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه شما برای رد صلاحیت شدگان از جمله برخی همکارانتان که به دلیل انتقاد از دولت رد صلاحیت شده اند با مقامات عالی نظام قصد رایزنی ندارید؟ گفت: اگر بدانم یک نماینده ای صرفاً به دلیل انتقاد از دولت رد صلاحیت شده حتماً از حق او دفاع خواهم کرد چون انتقاد حق نمایندگان است.

 وی گفت: گمان نمی کنم کسی به علت انتقاد از دولت رد صلاحیت شده باشد

 رئیس مجلس گفت: من در اصل این مبنا سئوال شک دارم. در هر حال نمایندگان در این چند روز به من مراجعه داشتند من هم یادآوری ها و اعتراضات و یاداشتهای کتبی آنها را گرفته ام و به شورای نگهبان منتقل می کنم و به عنوان خدمتگذار مجلس به وظیفه خود عمل می کنم .

وی گفت: البته تصمیم گیری در مورد صلاحیتها از اختیارات رئیس مجلس بیرون است و جزو اختیارات شورای نگهبان است و طبیعی است که ما حدود را رعایت می کنیم و در حوزه صلاحیت و اختیارات دیگران دخالت نخواهیم کرد و نمی توانیم بکنیم، اما آن مقداری که می دانیم و می توانیم برای اینکه حقی از کسی ضایع نشود اقدام می کنیم.

 

پاسخ مقام معظم رهبری به سئوال بنده محرمانه نبود

 رئیس مجلس درخصوص محرمانه یا عادی بودن نامه مقام معظم رهبری و قرائت آن در صحن گفت: پاسخ مقام معظم رهبری به سئوال بنده محرمانه نبود، نامه عادی بود و تاکیدی نشده بود بر اینکه پاسخ رهبری محرمانه بماند.

 

تاکید زیاد بر روی سرلیست غیر واقعی است

رئیس مجلس در ارتباط با سرلیستی برخی چهره های سیاسی گفت: به نظر بنده اینکه این اندازه روی سرلیست تاکید می شود غیر واقعی است. مردم به یک جریان سیاسی با توجه به عوامل متعددی رای می دهند. اینگونه نیست که سرنوشت یک جریان سیاسی که برای خود اصولی و رفتاری دارد و این رفتار را طی سالها ثابت کرده، حالا مردم بر اساس اینکه عمر سرلیست باشد یا زید تصمیمات عوض شود. این موضوع به نظرم آنقدر که برخی محافل خبری یا جریانات سیاسی آنرا بزرگ می کنند اهمیتی ندارد.

 وی گفت:یک نفر اول باشد و یا پنجم باشد بالاخره لغذیدن چشم از ردیف یک به پنج اینقدر زحمتی ندارد. مردم با یک نگاه به یک لیست می توانند بفهمند که چه کسانی در این لیست هستند . این مساله اینقدر مهم نیست که ما بخواهیم سرنوشت انتخابات را با این حرفها رقم بزنیم.

 

خسارت وارده به بخشهای صنعتی و کشاورزی کم سابقه است

 رئیس مجلس همچنین  در ارتباط با خسارت وارده به بخشهای صنعتی و کشاورزی بر اثر سرمای کم سابقه گفت: محصولات کشاورزی در معرض آسیبهای پیش بینی نشده قرار دارند. بهترین راه استفاده از بیمه محصولات کشاروزی است.

 

سیاست های انقباضی بانک مرکزی هم سو با نگاه مجلس است

رئیس مجلس در مورد سیاست های انقباضی بانک مرکزی با تاکید بر مواضع آن در مهار نقدینگی، این نگرش را هم سو با نگاه مجلس دانست و ضمن اشاره به سخنان رئیس جمهور در خصوص مقابله با تورم و مهار نقدینگی افزود: در این نوع تصمیم گیری ها این امکان وجود دارد که بخش نیزمتضرر شوند ولی باید با بررسی های کارشناسانه در جای خود این موارد را مورد توجه قرار داد و برای به حداقل رسیدن این زیان ها تلاش نمود .

وی در ادامه افزود: همیشه در تصمیم گیری های کلان اقتصادی بخش پیش بینی نشده زیان نیز وجود دارد همانطور که ممکن است آن بخش کلان سود دیگری برده باشد.

 

هنوز هیچ اظهار نظری راجع به بنزین در قانون بودجه نشده است

رئیس قوه مقننه در پاسخ به سئوالی مبنی بر احتمال لغو سهمیه بندی بنزین افزود: هنوز هیچ اظهار نظری راجع به بنزین و سایر احکام در قانون بودجه نشده است، چرا که این موضوعات در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس بررسی  نشده است.

 حداد عادل ضمن اشاره به راه پر فراز و نشیبی که در پیش رو داریم گفت: ممکن است مثل سال گذشته شاهد بحث های تنشی در این زمیه باشیم .

 

آرامش، رنگ بارز مجلس هفتم است

وی در خصوصی تفاوت مجلس ششم با مجلس هفتم و آرامش موجود در آنها خاطرنشان ساخت : آرامش رنگ بارز مجلس هفتم است . مجلس هفتم این خصوصیت را داشت که از جار و جنجال بیهوده پرهیز نماید.

 وی در ادامه گفت: البته در یکی از مصاحبه های مطبوعاتی بعدی در باره مجلس هفتم به صورت معضل تری صحبت خواهم نمود.

 

بودجه امسال نیز مثل گذشته روند عادی خود را طی خواهد نمود

 حداد عادل درخصوص احتمال تصویب نشدن کلیات لایحه بودجه در مجلس خاطرنشان ساخت: این مسئله را بعید می دانم. البته نباید درباره امری که اتفاق نیافتاده صحبت نمود، اما پیش بینی ینده این است که کلیات لایحه بودجه تصویب شود و در صورت نیاز به اصلاح بودجه پس از تصویب کلیات قابل لحاظ کردن است و بودجه امسال نیز مثل گذشته روند عادی خود را طی خواهد نمود.

 

عدم پابندی رژیم صهیونیستی به قطعنامه های صادره

وی در پاسخ به عدم پابندی رژیم صهیونیستی به قطعنامه های صادره و لزوم پیگیری راه حل جدید در این باره گفت: با توجه به بک قرن فشار استعمار بر جهان اسلام باید راه حل مشکلات جهان اسلام را از طریق دیگری جستجو کرد.

 وی در ادامه افزود:  به جای اندیشه در تشکیل سپاهی مانند نیروی واکنش سریعی که آمریکا درست کرده است باید کاری کنیم که جهان اسلام واکنش سریع اجتماعی نشان دهد. این کار جهان اسلام را پیروز خواهد نمود .

 

روسیه به تعهد خود عمل نموده است

 رئیس مجلس در خصوص تحویل محموله های سوخت از سوی روسیه به ایران با توجه به تاخیر های چند ساله این کشور گفت: روسیه به تعهد خود عمل نموده است، اگر چه این کشور در تحویل محموله سوخت و عمل به تعهدات خود تاخیر داشت ولی این مسئله از نظر ما مثبت است.

 وی در ادامه گفت: ما باید امیدوار باشیم که روابط خوبی که بین ایران و روسیه است در زمینه همکاری های مختلف درآینده ادامه داشته باشد.

 

مجالس نسبت به قوای مجریه از خط مقدم دورترند

 رئیس مجلس در ارتباط با اینکه چرا اتحادیه بین المجالس در باره بحران غزه واکنشی قوی از خود نشان نمی دهد گفت: موضع گیری بیش از این وظیفه قوه مجریه است، چرا که امکان کمک در اختیار این قوه قرار دارد و مجالس نسبت به قوای مجریه از خط مقدم دورترند، ضمن اینکه رئیس جمهور خواستار اجلاس فوق العاده سازمان کنفرانس اسلامی شد و اتحادیه بین المجالس نیز کوشش می کند تا به وظایف خود عمل کند.

 

دولت بحران گاز را با تکیه بر منابع داخلی تامین می کند

 همچنین رئیس مجلس درخصوص قطع گاز از سوی ترکمنستان گفت: واکنش دولت این بود که تلاش کند بحران گاز را با تکیه بر منابع داخلی تامین کند و انتظار ترکمنستان این بود که با ایجاد فشار، ما به پیشنهاد افزایش قیمت  تن بدهیم، اما دولت در این شرایط وارد مذاکره نشده تا واکنشی منطقی به اقدام غیر منطقی ترکمنستان انجام داده باشد که ما نیز از این کار دفاع می کنیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet