خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/03/20 12:42:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کرمی‌راد:

قطعنامه جدید تحریم ایران وجاهت قانونی ندارد

**یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: صدور قطعنامه اخیر نشان داد که سازمان ملل فاقد صلاحیت است چرا که ایران تمام مقررات NPT را رعایت و ۲۱ گزارش البرادعی نیز صحت صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران را ثابت کرده است.

محمد کرمی‌راد نماینده مردم کرمانشاه و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که در واکنش به صدور قطعنامه جدید تحریم ایران در شورای امنیت سازمان ملل با فارس گفت‌وگو می‌کرد، این قطعنامه را یکی از ننگین‌ترین قطعنامه‌های شورای امنیت دانست و اظهار داشت: صدور این قطعنامه جز رسوایی بیشتر برای سازمان ملل، سودی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه آمریکا و غرب همواره در تلاش‌اند که مانع پیشرفت کشورمان شوند، اعلام کرد که قطع به یقین ساختار سازمان ملل، ساختاری ناکارآمد و بی‌ارزش است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر همین اساس یادآور شد: آمریکا و غرب در تلاش برای ایجاد اجماع عمومی در بحث تبادل سوخت 20 درصد هسته‌ای بودند اما خوشبختانه نه تنها به نتیجه‌ای نرسیدند، بلکه ایران در سناریوی قبلی تضمین‌های لازم را طلب می‌کرد اما از آنجایی که این تضمین‌ها وجود نداشت، ما نتوانستیم نسبت به موضوع تبادل سوخت هسته‌ای اعتماد کنیم.

وی افزود: اما ایران در رویکردی جدید توانست بیانیه تهران را دنبال و آن را به نتیجه برساند که یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های کشورمان در طول انقلاب به حساب می‌آید.

وی در عین حال با بیان اینکه بیانیه تهران خشم آمریکا را برانگیخت، گفت: آنچه شاهد بودیم حمایت 118 کشور عضو غیر متعهدها از بیانیه تهران بود.

کرمی‌راد با تأکید بر اینک قطعنامه جدید تحریم ایران وجاهت قانونی ندارد، اعلام کرد: فشارهای کشورهای اروپایی و آمریکا به طور کلی برای جلوگیری از هسته‌ای شدن جمهوری اسلامی ایران است، اما این فشارها بی‌نتیجه ماند و بیانیه تهران آنها را سخت برآشفته کرد.

وی اضافه کرد: صدور قطعنامه جدید تحریم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نهایت ظلمی است که از طریق سازمان ملل به کشورهای آزادی‌خواه و مستقل جهان انجام می‌شود از این رو می‌توان گفت سازمان ملل متحد فاقد صلاحیت شده چرا که ایران تمام قوانین و مقررات NPT را رعایت کرده و تمامی فعالیت‌های هسته‌ای‌مان نیز کاملاً صلح‌آمیز و در چارچوب مقررات آژانس بوده و خلاف آن نیز هیچ وقت ثابت نشده و 21 گزارش البرادعی نیز صحت صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران را ثابت کرده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خاتمه با بیان اینکه هیچ ضمانت اجرایی برای این قطعنامه در ایران وجود ندارد، گفت: مطمئناً مجلس برخورد دیگری در خصوص میزان رابطه ایران با آژانس انرژی اتمی خواهد داشت.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet