روز مجلس
1389/03/20 16:26:00
سرویس بین الملل
کواکبیان:

مجلس در عرصه دیپلماسی فعالتر عمل کند

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی معتقد است، اگر دیپلماسی پارلمانی می توانست بیشتر در تصمیم گیری های دولت نقش داشته باشد، می توانستیم جلوی قطعنامه های شورای امنیت را بگیریم.

مصطفی کواکبیان در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، گفت: در صورت فعالیت و پویایی بیشتر دیپلماسی پارلمانی، می توانیم مکمل دیپلماسی دولتی باشیم تا با کمک به دیپلماسی دولتی، جلوی تصویب قطعنامه های شورای امنیت را بگیریم نه اینکه بگوییم این قطعنامه ها کاغذپاره هایی بیش نیستند.

وی افزود: ما باید با رایزنی های گسترده و ارتباط با گروههای دوستی پارلمانی و همکاری دیپلماسی دولتی، جلوی صدور قطعنامه را بگیریم.

عضو کمیته سیاست خارجی مجلس، با انتقاد از کسانی که فعالیت های دیپلماسی پارلمانی را رقابت با دیپلماسی دولتی می دانند افزود: دولت طبیعتا باید از همکاری ما استقبال کند، زیرا دیپلماسی پارلمانی اصولا باری را از دوش دولت برمی دارد و اصولا فعالیت مجلس در این عرصه با هماهنگی دولت انجام می شود.

 وی در پاسخ به پرسشی در زمینه نقش و اهمیت دیپلماسی پارلمانی، در مسائل سیاست خارجی با تاکید بر این نکته که مهمترین نهادی که در عرصه دیپلماسی می تواند از طرف مردم سخن بگوید، کمیسیون امنیت ملی و بویژه کمیته سیاست خارجی مجلس است گفت: کمیسیون امنیت ملی وسیاسیت خارجی و همچنین کمیته سیاست خارجی، هیچ نقشی تصمیم گیری های مهم در عرصه دیپلماسی ندارد .

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: فعالیت مجلس در عرصه دیپلماسی در حد رضایت بخشی نیست و باید تحولی اساسی ایجاد شود تا مجلس به صورت فعالتری در این زمینه فعالیت کند.

کواکبیان افزود:  در زمینه سیاست خارجی هیچ مشورتی با مجلس نمی شود و ما بعد از امضاء بیانیه های خارجی و دیپلماتیک در جریان امور قرار می گیریم.

نماینده مردم سمنان برای فعال تر شدن مجلس در زمینه دیپلماسی با ارایه سه پیشنهاد گفت: نخست باید فعالیت هایی در سطح رئیس و هیات رئیسه مجلس در زمینه دیپلماسی به صورت مستمر تعریف شود و سپس فعالیت های کمیسیون ها و کمیته های مربوطه در این زمینه افزایش یابد و همچنین از وجود گروهای دوستی پارلمانی استفاده حداکثری شود و این گروهها، به صورت منظم با هم دیدار داشته باشند.

وی افزود: در سطح رئیس و هیات رئیسه، فعالیت هایی در مجلس هشتم دیده ایم اما در دو بخش دیگر متاسفانه به جای عملکرد مستقل در شان مجلس، تحت الشعاع وزارت امور خارجه هستیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet