انتخابات ریاست جمهوری
1389/03/20 16:06:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس:

تکلیف اساسنامه شرکت نفت تا پایان سال روشن می شود

** حسینی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، قطعا تکلیف اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز در سال جاری روشن خواهد شد.

سید عماد حسینی در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در پاسخ به این پرسش که بررسی تدوین اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز در کمیسیون انرژی در چه مرحله ای قرار دارد ابتدا با ذکر تاریخچه ای، گفت:مجالس مخلتف تا به حال چندین بار از دولت های مختلف خواسته اند که اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز را به خانه ملت ارائه دهند که متاسفانه تا به حال این اقدام صورت نگرفته است.

نماینده قروه در مجلس شورای اسلامی دلیل این امر را عدم شفافیت روابط مالی دولت و وزارت نفت اعلام کرد و افزود: این روند تا کنون مشکلات زیادی را در عدم شفافیت بودجه ایجاد کرده است.

وی با اشاره به قانون بودجه سال جاری اظهار کرد: مجلس در این قانون بودجه نیز همچون قوانین بودجه سنواتی گذشته دولت را موظف کرده که تا پایان تیرماه اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز را تقدیم مجلس کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اعلام اینکه دولت تا به حال عکس العمل جدی به این درخواست قانونی نداده است، خاطرنشان کرد: اطلاعات ما از دولت و وزارت نفت حاکی از آن است که آنها عزم جدی برای ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز در آینده نزدیک ندارند.

حسینی بر این اساس به تشکیل کمیته ای در کمیسیون انرژی مجلس برای تدوین طرح اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز اشاره کرد وگفت: این کمیته تا کنون با برگزاری بیش از پنج جلسه با حضور کارشناسان، قانون های مختلف را در خصوص نفت و گاز مورد بررسی قرار داده است.

نماینده قروه درعین حال با اعلام اینکه مجلس وکمیسیون انرژی آمادگی این را دارند تا دولت هر موقع لایحه اساسنامه شرکت ملی نفت و گازرا ارائه داد، بررسی طرح خود را متوقف نمایند، خاطرنشان کرد: درغیر این صورت کمیسیون انرژی مجلس طرح خود برای تدوین اساسنامه را به صحن علنی مجلس ارائه خواهد کرد.

حسینی دراین راستا خاطرنشان ساخت: طرح درحال تدوین کمیسیون انرژی مجلس مراحل مقدماتی خود را طی کرده  و وارد مراحل نهایی خود شده است.

وی درادامه با اعلام اینکه تدوین اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز  به عنوان یکی ازاساسی ترین کارکشور، افزود: پس ازتصویب طرح کمیسیون انرژی در صحن علنی و طی مراحل قانونی آن، اجرایش برای دولت لازم الاجرا خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درعین حال با اعلام اینکه ما دوست داشتیم که دولت خود اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز را تهیه و به مجلس ارائه دهد، خاطرنشان کرد:اما دولت تاکنون به این تکلیف قانونی خود عمل نکرده است.

حسینی در پایان با اشاره به سوالات و تذکرات زیاد نمایندگان به وزیر نفت درباره ارائه لایحه اساسنامه، تصریح کرد: به هر حال مجلس و کمیسیون انرژی با عزمی که دارد قطعا تا پایان سال 89 تکلیف اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز را روشن خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet