خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/03/20 18:25:00
سرویس سیاسی
بشیری به خانه ملت خبر داد

سوال از متکی در خصوص 2 بند اجرا نشده قطعنامه 598

**نماینده پاکدشت گفت: وزیر خارجه باید درخصوص اجرا نشدن بند ۶ و ۷ قطعنامه ۵۹۸ درخصوص پرداخت غرامت و تعیین متجاوز در جنگ ۸ ساله به نمایندگان پاسخ دهد.

فرهاد بشیری نماینده پاکدشت در مجلس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به طرح سوال خود از منوچهر متکی وزیر امور خارجه که در دستور کار هفته آینده صحن مجلس قرار دارد گفت: چندی پیش درخصوص 2 بند از 10 بند قطعنامه 598 که هنوز اجرا نشده از منوچهر متکی سوال کردم و ایشان با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به این سوال پاسخ داد اما پاسخهای وی قانع کننده نبود.

وی با بیان این که بند 6 این قطعنامه درخصوص تعیین متجاوز در جنگ 8 ساله می باشد گفت: در این بند آمده است که دبیرکل سازمان ملل درخواست می کند که با مشورت ایران و عراق مساله تفویض اختیار به یک هیات بی طرف برای تحقیق راجع به مسئولیت منازعه را بررسی کند و در اسرع وقت به شورای امنیت سازمان ملل گزارش دهد.

نماینده پاکدشت با بیان این که بند 7 این قطعنامه درخصوص پرداخت غرامت در جنگ 8 ساله می باشد گفت: در این بند آمده است که ابعاد خسارت وارد شده در خلال منازعه و نیاز به تلاشهای بازسازی مناسب بین المللی پس از خاتمه درگیری تصدیق می شود و در این مورد از دبیرکل سازمان ملل درخواست می کند که هیات کارشناسان را برای مطالعه موضوع بازسازی و گزارش به شورای امنیت تعیین کند.

بشیری تصریح کرد: به رغم آنکه جمهوری اسلامی ایران قطعنامه 598 را پذیرفته اما این دو بند از قطعنامه اجرایی نشده و هنوز به جمهوری اسلامی ایران پرداخت نشد و متجاوز بودن عراق  در جنگ هم به تصویب سازمان ملل نرسیده است بنابراین منوچهر متکی وزیر خارجه باید در این زمینه پاسخگو باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet