انتخابات ریاست جمهوری
1389/03/20 21:06:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس:

مشکل‌غرب نه فعالیت هسته‌ای که بیدارگری ایران است

**لاریجانی گفت : مشکل اساسی غرب با پرونده هسته ائی ایران فعالیت هسته ای نیست بلکه تاثیر گزاری جمهوری اسلامی در منطقه است .

 به گزارش خبرنگار خانه ملت لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر روز پنجشنبه با حضور در همایش فرهنگ و مدیریت جهادی که در مدرسه امام خمینی شهر قم برگزار شد، بر ضرورت خودکفائی در محصولات کشاورزی تاکید کردو  اظهار داشت: از این که شما عزیزان به یاد ایثارگری های دوران دفاع مقدس چنین جلسه باشکوهی را برگزار کردید تشکر می کنم. این نشاندهنده آن است که همچنان نشاط جهادی در بین شما وجود دارد و این امر ذیقیمتی است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که در روزگار امروز غریب است داشتن روحیه جهادی است. برای دوره تجدید روحیه جهادی امر غریبی است لذا آنها با همان فرم بندی های دنیای امروز معادلات شان را ترتیب می دهند.

وی افزود: شاید سنگ اندازی هایی که آمریکا و برخی موجودات اطرافش نسبت به جمهوری اسلامی ایران صورت می دهد به دلیل عدم شناخت آنها از همین ویژگی جهادی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قدر و منزلتی که عنصر جهاد در انقلاب اسلامی داشت برای غرب قابل کشف نیست و آنها این مساله را درک نکردند لذا سر خصومت با انقلاب گذاشته اند و البته شکست خوردند. آنها نمی شناختند که شرایط انسانها با عنصر جهاد تغییر می کند.

لاریجانی با اشاره به نهاد جهاد کشاورزی در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: این نهاد در ابتدا برای موضوع آبادی روستاها ساخته شده بود اما به محض شروع جنگ بخشی از توانش را صرف این مهم کرد. البته حرکتی که جهاد سازندگی در جنگ داشت مغفول ماند و کمتر دیده شد لذا می بینیم که عنصر جهاد نه تنها فرد را بلکه نهادها را نیز تغییر می دهد.

وی افزود: این نوع نشستها باید کمک کند این روحیه در جهادکشاورزی همچنان پایدار بماند.

لاریجانی گفت: یک خصوصیت فرهنگ جهادی این بود که کارهای بزرگ را با خودباوری دنبال می کرد و در جنگ نیز همین طور بود و کارهایی که جهادسازندگی شروع می کرد همین خصوصیت را داشت.

وی یادآور شد: کارهای عظیمی تاکنون صورت گرفته است ولی جمهوری اسلامی ایران امروز به این خودباوری نیاز دارد چون در مقابل ما صف آرایی های زیادی شکل گرفته است که لازم است ما این ویژگی را در خود تقویت کنیم.

رئیس مجلس وزارت کشاورزی را یک وزارت استراتژیک در جمهوری اسلامی خواند و تصریح کرد: چون ما با صف آرایی دشمنانی مواجه هستیم که در مسائل  طبیعی هم بر سر راه ما سنگ اندازی می کنند.

وی به صدور قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه ایران اشاره کرد و گفت: همه دیدیم بعد از بیانیه تهران غرب به جای استفاده از این روش به سمت حرکت ایضایی رفت که البته برایش ثمربخش نخواهد بود.

 و  اظهار داشت: البته مشکل غرب بخش فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران نیست و من در دوران مسئولیتم مذاکراتی با این افراد داشتم که در این مذاکرات یکی از مسئولان غربی حرف دلش را زد و گفت: مساله ما و شما مساله هسته ای نیست مساله ما موضع شما (ایران) در مورد مردم فلسطین است.

رئیس مجلس تصریح کرد: گیر کار آنها کل انقلاب اسلامی است و اینکه جمهوری اسلامی قدرت تاثیرگذاری الهام بخشی در منطقه پیدا کرده که موجب بیداری اسلامی شده است.

وی افزود: دشمنان ما اگر موضوع هسته ای نیز وجود نداشته باشد بحث دیگری را پیدا می کنند و به آن می پردازند لذا وزارت کشاورزی که وزارتخانه ای است استراتژیک باید به خودکفایی در محصولات استراتژیک اهتمام ورزد. این موضوعی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار داشته است.

رئیس مجلس اظهار داشت: ما در تولید گندم به خودکفایی رسیدیم اما مشکلات کم آبی باعث فراز و نشیب هایی در این راه شد که وزارت کشاورزی باید این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

لاریجانی موضوع امنیت غذایی را موضوع مهم دیگری برشمرد که وزارت کشاورزی باید به آن توجه کند.

وی خاطرنشان کرد: ما باید توجه داشته باشیم که غذای سالم را به دست مردم برسانیم چون گاهی بعضی حرفها در میان مردم ناآرامی ایجاد می کند. همچنین غذا باید به حد کافی و مطابق با استانداردها در اختیار مردم قرار گیرد.

رئیس مجلس افزود: ما می توانیم با نیروی انسانی متخصص و ظرفیت های خوبی که در کشور داریم گام بعدی را در جهت صادرات محصولات غذایی استاندارد برداریم و این یک ماموریت فوق العاده مهمی است که در برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شده است.

لاریجانی تاکید کرد: قاعدتا برای انجام این کار نیازمند یک سیستم وزارتی دقیق هستیم. وزارت جهاد باید ناظر و حامی کشاورزان باشد کارها هر چه به دست مردم صورت بگیرد بهتر است.

وی با تاکید بر ضرورت خودکفایی در محصولات کشاورزی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی باید در برنامه پنجم توسعه این مسئولیت را بر عهده بگیرد تا دیگر خللی در کار به وجود نیاید چون ما گاهی شاهد بودیم که واردات بی رویه به کشاورزان لطمه وارد کرد. به عنوان مثال در بحث برنج و شیر و لبنیات کشور ما خودکفاست و ما نیازی به واردات نداریم اما متاسفانه شاهد واردات این محصولات بودیم.

لاریجانی با انتقاد از واردات شیر خشک به کشور گفت: چرا باید در کشوری که دامدار ما شیر مازاد دارد باید شیرخشک وارد شود؟ وزارت جهاد باید جلوی این کار را می گرفت و در بحث گندم نیز همین اتفاق افتاد.

رئیس مجلس اظهار داشت: گندم محصولی کاملا استراتژیک است البته با این وضعیت آبی که در کشور ما وجود دارد برای رسیدن به خودکفایی در این محصول باید گام بلندتری برداریم که احتیاج به سرمایه گذاری زیادی دارد و دولت باید نسبت به آن اقدام کند. البته ما نیز در بررسی برنامه پنجم توسعه در مجلس آمادگی داریم به این امور سامان دهیم.

وی ادامه داد: همین طور در بحث نگهداری از خاک با تغییراتی که در منطقه به وجود آمده نیازمند سرمایه گذاری هستیم. در واقع ما باید سیاستگذاری جدیدی برای حفظ آب و خاک در کشور داشته باشیم.

لاریجانی استفاده از تکنولوژی های نوین در بخش کشاورزی را نکته مهم دیگری دانست که نیازمند سرمایه گذاری است.

وی گفت: نکته دیگر ورود سرمایه در بخش کشاورزی و دامداری است که باید بسترهای آن را فراهم کنیم. پیشنهاد ما به وزارت جهادکشاورزی این است که سهم تان را در برنامه پنج ساله مشخص کنید و سهمی از صندوق توسعه ملی را برای تشویق سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دامداری اختصاص دهیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته سرمایه گذاری های خوبی در بخش دامپروری صورت گرفت و ما شاهد بهبود وضعیت دامپروری در کشور بودیم.

وی تاکید کرد: نباید بگذاریم بعضی پدیده های عجولانه به صنعت دامداری ما ضربه بزند. من نمی دانم در کشوری که قابلیت تولید گوشت و صادرات آن را دارد ورود دام زنده به چه معناست. از نظر ما متولی امر کشاورزی و دامپروری وزارت جهاد و کشاورزی است بنابراین اگر در برنامه پنج ساله به اختیارات بیشتری نیاز دارید به مجلس اعلام کنید.

وی افزود: ما باید در محصولات کشاورزی و دامپروری خودکفا بشویم لذا هر کمکی که لازم است به ما اعلام کنید تا ما در مجلس و در بررسی برنامه پنجم آن را در نظر بگیریم.

وی در پایان گفت: امیدوارم دوستان ما در جهاد و کشاورزی با همان روحیه جهادی گام بردارند که باعث عزت جمهوری اسلامی ایران در دنیا شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet