هدر موبایل
1389/03/21 08:11:00
سرویس فرهنگی
رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی:

حوزه تاریخ مجلس، نیازمند پژوهش‌های وسیع‌تری است

**رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه تاریخ مجلس کتاب‌های متعددی به رشته تحریر در آمده‌اند، با این وجود این موضوع قابلیت‌های فراوانی برای مطرح شدن در حوزه‌ پژوهش‌های وسیع‌تر و حتی دانشگاهی‌شدن را دارد.

به گزارش خانه ملت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی در اشاره به نخستین همایش تخصصی «تاریخ مجلس» که 31 خرداد ماه  برگزار می‌شود، گفت: معرفی پژوهش‌های تحقیقی این مرکز درباره تاریخ مجلس، شناسایی محققان، نویسندگان و پژوهشگران این حوزه و فراهم‌آوردن زمینه‌هایی برای آشنایی و ارتباط آنها با یکدیگر، از جمله اهداف این همایش‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین «رسول جعفریان»، رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی با اشاره به همایش یک روزه «نشست تخصصی تاریخ مجلس» که با حضور جمعی از نویسندگان، پژوهشگران و صاحب‌نظران حوزه تاریخ مجلس و مشروطه برپا خواهد شد، میزان مقالات پذیرفته شده این همایش را 135 عنوان برشمرد.

جعفریان تصریح کرد: این همایش می‌تواند بنیاد مجلس را در ایران مستحکم‌تر کند و کارکرد آن را بهتر نشان دهد، هم چنین در این نشست می‌خواهیم علاوه بر معرفی پژوهش‌ها و فعالیت‌هایی که در این کتابخانه در حوزه تاریخ مجلس انجام شده‌اند، زمینه‌هایی را برای شناسایی محققان این حوزه، پژوهشگران، مولفان و صاحب‌نظران فراهم کنیم تا علاوه بر استفاده از نیروی آنها در پژوهش‌های این کتابخانه، زمینه توسعه این تالیفات را نیز گسترش دهیم.

 وی در اشاره به موضوعات این همایش گفت: «مجلس و تحولات سیاسی ایران»، «نظارت و انتخابات مجلس»، «مجالس تأثیرگذار در تاریخ معاصر ایران» و «مجلس و فرهنگ» از جمله محورهای نخستین نشست تخصصی تاریخ مجلس‌ به شمار می‌آیند. هم چنین «مجلس و اقتصاد»، «نمایندگان تأثیرگذار مجلس»، «احزاب سیاسی و مجلس(احزاب دوره پهلوی و احزاب غیر دولتی)»، «روحانیت و مجلس»، «نمایندگان مجلس: پایگاه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نمایندگان» و «نقش فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مجلس در تصمیم‌گیری‌ها و مصوبات» از دیگر محورهای این همایش هستند.

یادآوری می شود هم اکنون دبیرخانه برگزاری این همایش به داوری آثار ارسالی می پردازد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet