خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/03/21 08:52:00
سرویس فرهنگی

خریداری یکی از قدیمی‌ترین نسخ خطی تفسیرکشاف توسط کتابخانه مجلس

**کتابخانه مجلس شورای اسلامی به تازگی مجموعه ای۳۰ جلدی ازنسخه های خطی را خریداری و به منابع خود افزود، در این میان نسخه هایی هم چون «تحفه الصّالحین» و یکی از قدیمی ترین نسخ خطی «تفسیر کشّاف» به چشم می خورد.

به گزارش خانه ملت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، سهراب یکه زارع مدیر بخش خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر افزود: نسخه های مذکور موضوعات گوناگونی را در بر دارد از جمله: فلسفه اسلامی (قرن 11ق.)، تفسیر اهل سنت (قرن 6ق.)، کلام، فقه جعفری (قرن 8 و 14ق.)، فقه استدلالی (قرن 12ق.)، اصول فقه شیعه (قرن 13ق.)، نظم و نثر فارسی، ادبیات و صرف و نحو عربی، مقتل، پزشکی، منطق، ادعیه و رسائل عرفانی ترکی.

وی افزود: مجموعه خریداری شده، نسخه  های کتابت شده از قرن 8 تا سال 1303 هجری قمری را شامل می شود. یکی از قدیمی ترین نسخه  های بازمانده از «تفسیر کشّاف» تألیف «ابوالقاسم محمود بن عمر معروف به جارالله زمخشری» از مفسرین شهیر قرن 6ق. می باشد که کتابت آن حدوداً متعلّق به قرن 8 - 9 قمری است.

مدیر بخش خطی کتابخانه مجلس تصریح کرد: در میان نسخه های خریداری شده، نسخه ای نادر با عنوان «تحفه الصّالحین» در موضوع ادعیه وجود دارد که «محمّدصالح بن عبدالواسع حسینی» آن را گردآوردی نموده است.

وی دراشاره به دیگر نسخه های اینمجموعه گفت: همچنین نسخه ای بسیار نادر با عنوان «شرح الفیه ابن مالک (تلخیص شرح ابن ناظم)» از «ابن جعوان» نیز در میان نسخه های این مجموعه به چشم میخورد که توسّط «علی بن حسین مالکی دمیاطی» در سال 1052قمری کتابت شده است.

یکه زارع  در پایان هزینه پرداخت شده بابت خرید نسخه های مذکور را نود و پنج میلیون ریال ذکر کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet