خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/20 15:24:00
سرویس بین الملل
آقایی در دیدار سفیر ترکیه عنوان کرد

قدردانی از موضع حمایتی ترکیه از فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران

**رییس گروه دوستی پارلمان ایران و ترکیه از مواضع اصولی ترکیه در حمایت از فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت قدردانی کرد.

به گزارش خانه ملت، "اومیت باریم"، سفیر ترکیه در تهران پیش از ظهر روز پنجشنبه با "علی اکبر آقایی"، ملاقات و پیرامون گسترش روابط دوجانبه و تقویت همکاری‌های متقابل در زمینه‌های گوناگون به ویژه منطقه‌یی و بین‌المللی به بحث و گفت‌وگو پرداخت.

آقایی در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد مناسبات برادرانه دو کشور در عرصه‌های گوناگون تاکید کرد: ایران و ترکیه از قابلیت‌ها و توانمندی‌های فراوانی برای تحکیم و تقویت همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردارند که باید با مساعی مشترک از آنها بهره برد.

وی همچنین همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف صنعتی و انرژی، تقویت بازارچه‌های مرزی و تسهیلات گمرکی و مالیاتی را از بسته‌های مهم این همکاری‌ها یاد کرد.

آقایی بر آمادگی مجلس شورای اسلامی برای هر گونه حمایت از گسترش مناسبات در زمینه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و تجاری تاکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از مواضع اصولی ترکیه در حمایت از فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت قدردانی کرد و بیانیه تهران را فرصت خوبی در اختیار غرب برای انتخاب مسیر تعامل به جای تقابل یاد کرد.

وی افزود: صدور قطعنامه جدید شورای امنیت هیچگونه کمکی به حل موضوع نمی‌کند و بهترین شیوه تعامل و گفت‌وگو است.

نماینده سلماس در مجلس شورای اسلامی، در ادامه با ابراز خشنودی از سفر قریب الوقوع شاهین، رییس مجلس ملی ترکیه به جمهوری اسلامی ایران، سفر وی را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: اینگونه مراودات در سطح عالی دو کشور، تاثیر فراوانی در تقویت و تحکیم روابط دو کشور دارد.

در ادامه این ملاقات، اومیت باریم، سفیر ترکیه در تهران با ابراز خشنودی از روند رو به گسترش روابط دو کشور، خواستار افزایش مناسبات در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و تجاری و بویژه پارلمانی شد.

وی نقش مجلس شورای اسلامی و مجلس ملی ترکیه را در افزایش مناسبات دو کشور مهم ارزیابی کرد و بر مراودات مقامات دو مجلس در سطح کمیسیون‌های متناظر و گروه‌های دولتی پارلمانی تاکید کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet