هدر موبایل
1389/03/22 08:59:00
سرویس فرهنگی
نماینده اهر و هریس خواستار شد؛

توجه جدی به اصل 15 قانون اساسی در تصویب برنامه پنجم

**نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی خواستار توجه جدی به اصل ۱۵ قانون اساسی در تصویب لایحه برنامه پنجم توسعه در مجلس شد.

"غلامحسین مسعودی ریحان" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت با اعلام این مطلب افزود:با توجه به اصل 15 قانون اساسی که آموزش زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ را در مدارس آزاد دانسته  ما با ارائه پیشنهادی به کمیسیون آموزش خواستار توجه جدی به این اصل در تصویب لایحه برنامه پنجم شدیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس سپس با یادآوری اینکه اکثر آنهایی که به زبان های محلی صبحت می کنند توانایی خواندن و یا نوشتن زبان خود را ندارند، افزود: این امر منجر به این می شود که جوانان به دلیل عدم آشنایی با فرهنگ محلی خود به فرهنگ بیگانه روی آورده و فرهنگ غنی مناطق خود را فراموش کنند.

وی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری به مقابله با تهاجم فرهنگی اظهار کرد: توجه دادن جوانان مناطق مختلف کشور به فرهنگ و زبان بومی خود یکی از راه های مقابله با فرهنگ کشورهای بیگانه است که این راه باید از طریق آموزش زبان محلی در مدارس آغاز شود.

 نماینده اهر و هریس در این راستا از پیشنهاد خود به کمیسیون آموزش برای توجه جدی به اصل 15 قانون اساسی در تصویب لایحه برنامه پنجم توسعه خبرداد و گفت: اجرای این اصل مسکوت مانده قانون اساسی باعث آن خواهد شد که جوانان مجذوب فرهنگ غرب نشده و بتوانند با اسطوره های علمی و فرهنگی خودشان آشنا شوند.

براساس اصل 15 قانون اساسی، «زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏. اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏ های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏.»

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet