خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/03/22 10:07:00
سرویس صحن

3 تحقیق و تفحص در دستورکار این هفته مجلس

**۳ مورد تقاضای تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد "علل واردات دام زنده"، "عملکرد صندوق بیمه محصولات کشاورزی" و "چگونگی عضویت و میزان حضور و سهم تاثیر جمهوری اسلامی ایران در سازمانها و مجامع بین‌المللی با توجه به منافع ملی کشور" در دستور کار جلسات علنی این هفته مجلس قرار دارد.

به گزارش خانه ملت، نمایندگان مجلس در جلسات علنی هفته جاری رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون قضائی و حقوقی درمورد لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جریمه‌های مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسائل نقلیه را ادامه می‌دهند.

گزارش کمیسیون اجتماعی درمورد طرح تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور که از سوی شورای نگهبان به مجلس اعاده شده بود و گزارش کمیسیون اجتماعی درمورد طرح شناسائی مصدومین شیمیایی در مناطق بمباران شده که یک‌فوریت آن در جلسه علنی 9 تیرماه 1388 به تصویب رسیده است، از دیگر دستور کارهای این هفته صحن علنی مجلس خواهد بود.

گزارش کمیسیون آیین‌نامه داخلی درمورد طرح الحاق یک تبصره به ماده (192) آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که یک فوریت آن در جلسه علنی 27 مهر ماه 1388‌به تصویب رسیده است، گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی در مورد طرح الزام دولت به پیگیری و استیفاء حقوق دیپلماتها و اتباع ایرانی آسیب‌دیده از اقدامات اشغالگران آمریکایی که یک فوریت این طرح نیز در جلسه علنی 23 دی ماه سال گذشته ‌به تصویب رسیده است و گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی درمورد لایحه آئین‌دادرسی دیوان عدالت اداری که  تقاضای نمایندگان مبنی بر رسیدگی به این لایحه طبق اصل (85) قانون اساسی در جلسه علنی 31 فروردین ماه 1389 اعلام وصول گردیده و در اجرای ماده 102 آیین‌نامه داخلی مجلس با اولویت در دستور قرار‌گرفته است، نیز  از دیگر مواردی است که در دستورکار این هفته جلسا  علنی مجلس قرار دارد.

نمایندگان همچنین بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی‌، آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب تقاضای جمعی از نمایندگان مجلس درمورد تحقیق و تفحص از علل واردات دام زنده به کشور، گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درمورد طرح اصلاح قانون تجمیع انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی با دوره یازدهم ریاست جمهوری مصوب 28/2/1387که توسط شورای عالی استانها ارائه شده است و در اجرای ماده 102 آیین‌نامه داخلی مجلس با اولویت در دستور قرار‌گرفت و گزارش شوردوم کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور درمورد لایحه مستثنی شدن شهرداریهای کشور در واگذاری قسمتی از پارکها و میادین و اموال عمومی اعم از عرصه و اعیان از شمول قوانین مربوط به مالک و مستأجر را نیز در دستور کار هفته جاری خود در صحن علنی دارند.

این هفته همچنین گزارش کمیسیون عمران درمورد طرح اصلاح قانون احداث تونل مشترک شهری مصوب 1372،گزارش کمیسیون عمران درمورد طرح حمایت از بازسازی بافتهای فرسوده نیز در دستور کار نمایندگان است.

 مجلس در ادامه گزارش کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور درمورد طرح اصلاح بند (ل) ماده (68) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375. (این طرح توسط شورای عالی استانها ارائه شده است)، گزارش کمیسیون اقتصادی درمورد لایحه موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات در مورد مالیاتهای بردرآمد و سرمایه بین دولت جمهوری‌اسلامی ایران ودولت جمهوری یمن. (این‌لایحه در جلسه‌علنی مورخ 26/8/1388 به‌مدت سه ماه مسکوت ماند)و گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درمورد طرح اصلاح ماده (77) قانون شهرداری مصوب 1334 با اصلاحات و الحاقات بعدی را بررسی می کند.

همچنین گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درمورد لایحه استفساریه تبصره (2) ماده (82) مکرر (2) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1382،گزارش شوردوم کمیسیون قضائی وحقوقی درمورد لایحه پیش‌فروش ساختمان و گزارش کمیسیون قضائی وحقوقی درمورد طرح الحاق یک تبصره به ماده (946) قانون مدنی مصوب 1387نیز در دستور کار مجلس است.    

نمایندگان همچنین گزارش کمیسیون کشاورزی ، آب ومنابع طبیعی درمورد لایحه چگونگی حفاظت دریا و رودخانه‌های مرزی از آلودگی به مواد نفتی،گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مورد طرح الحاق یک تبصره به قانون راجع به منع توقیف اموال منقول و غیرمنقول شهرداریها مصوب 1361و گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات درمورد لایحه حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات را در این هفته بررسی می کند.

مجلس گزارش کمیسیون اقتصادی درمورد طرح اصلاح مواد (38) و (39) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387، گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درمورد لایحه اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 و اصلاحات بعدی،گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درمورد لایحه تاسیس استان البرز را نیز در این هفته بررسی می کند.

در ادامه نمایندگان گزارش شور دوم کمیسیون قضایی و حقوقی درمورد لایحه حمایت خانواده،گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درمورد لایحه موافقتنامه همکاری و هماهنگی امنیتی بین جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان و سؤال جمعی از  نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر رفاه و تأمین اجتماعی،سؤال "فرهاد بشیری" نماینده پاکدشت از وزیر امورخارجه،سؤال "مجید نصیرپور‌سردهایی" نماینده سراب از وزیر اموراقتصادی و دارایی را به بحث می گذارند.

همچنین گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص جمعی از نمایندگان مجلس از چگونگی عضویت و میزان حضور و سهم تاثیر جمهوری اسلامی ایران در سازمانها و مجامع بین‌المللی با توجه به منافع ملی،گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مبنی بر عدم تهیه اساسنامه‌های شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت ملی گاز ایران علی‌رغم تکالیف قانونی،گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مبنی بر تقاضای جمعی از نمایندگان مجلس درمورد تحقیق و تفحص از عملکرد صندوق بیمه محصولات کشاورزی هم در دستور کار نمایندگان است.

انتخاب یک نفر از اعضای کمیسیون اجتماعی به عنوان ناظر در شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی بجای "محمدعلی کریمی" که از کمیسیون اجتماعی منتقل شده‌اند. (موضوع بند (ک) ماده (14) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مصوب 21/2/1383) نیز در دستور کار این هفته مجلس است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet