خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/03/22 12:48:00
سرویس سیاسی

ائتلاف شیعیان پارلمان عراق ائتلاف ملی نام گرفت

**با اعلام نام بزرگترین ائتلاف شیعیان در پارلمان عراق، دو فهرست انتخاباتی حکیم و نوری المالکی یک گام به تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی نزدیکتر شدند.

به گزارش خانه ملت به نقل از خبرگزاری فرانسه، دو فهرست پارلمانی "دولت قانون" به ریاست "نوری المالکی" (نخست وزیر) و "الوطنی العراقی" به ریاست "عمار حکیم" رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق که پیش از این با یکدیگر ادغام شده بودند؛ برای فراکسیون جدید خود اسم انتخاب کردند.

این دو فهرست اصلی شیعیان در انتخابات پارلمانی عراق با این اقدام یک گام به سمت تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی در عراق نزدیک شدند.

براساس قانون اساسی عراق، بزرگترین فراکسیون یا فهرست انتخاباتی در پارلمان عراق تشکیل کابینه آینده را برعهده دارد. بزرگترین فراکسیون نیز می‌بایست حداقل نصف به علاوه یک کرسی پارلمان را در اختیار داشته باشد.

این دو فهرست همچنین توافق کردند که کمیته ای متشکل از 14 نفر از اعضای دو فهرست، معرفی گزینه پیشنهادی برای تصدی سمت نخست وزیری آینده عراق را برعهده بگیرد.

فراکسیون جدید متشکل از دو فهرست حکیم و نوری المالکی،‌ نام مشترک "ائتلاف ملی" را برای خود برگزیده است.

این فراکسیون جدید همچنین می‌بایست در روزهای آینده یک نفر را به عنوان رئیس فراکسیون جدید معرفی کند تا به عنوان یک فراکسیون کامل در پارلمان شناخته شود.

با ادغام دو فهرست حکیم و نوری المالکی، فراکسیون جدید 159 کرسی پارلمان عراق را در اختیار خواهد داشت که این رقم تنها چهار کرسی تا حد نصاب مورد نیاز تشکیل بزرگترین فراکسیون فاصله خواهد داشت.

فهرست های حکیم و نوری المالکی در انتخابات اخیر پارلمانی عراق با کسب 89 و 70 کرسی توانستند به ترتیب جایگاه دوم و سوم فهرست های پیروز را کسب کنند.

فهرست "العراقیه" به ریاست "ایاد علاوی" نخست وزیر اسبق در این انتخابات توانست با کسب 91 کرسی، جایگاه نخست را به خود اختصاص دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet