هدر موبایل
1389/03/22 13:59:00
سرویس کمیسیون ها
سیدشریف حسینی خبر داد:

بررسی دقیق و پرشتاب برنامه پنجم توسعه

**عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به نحوه برپایی انتخابات این کمیسیون در مجلس گفت: طی این انتخابات اعضای هیأت‌رئیسه این کمیسیون ابقا شدند و کمیسیون صنایع و معادن هم‌راستا با این انتخابات برنامه‌ها و اهداف قابل‌توجهی را مدنظر قرار داد که از جمله آن می‌توان به بررسی دقیق و پرشتاب برنامه پنجم توسعه اشاره کرد.

سیدشریف حسینی در گفتگو با نشریه فرهنگ جنوب افزود: در حال‌حاضر لایحه برنامه پنجم توسعه توسط دولت به مجلس ارائه شده و وظیفه نمایندگان مجلس آن است که با بررسی دقیق نسبت به تصویب آن اقدام کنند.

نماینده مردم اهواز در مجلس تصریح کرد: طبق برنامه بناست تا پایان این هفته نمایندگان با بررسی برنامه پیشنهادات خود را اعلام کنند و در هفته بعد این پیشنهادات به کمیسیون تلفیق می‌رود و بعد از تصویب در این کمیسیون، برنامه به صحن علنی مجلس ارجاع داده می‌شود.

به گفته شریف‌حسینی، وظیفه قانونی کمیسیون صنایع و معادن آن است که با دقت کافی در این برنامه، برنامه‌ای را تصویب کنند که منطبق با سیاست‌های‌ کلی نظام باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن اظهار داشت: بررسی برنامه چهارم توسعه نشان می‌دهد که صنایع مختلف اعم از صنعت و معدن، پتروشیمی و... با مشکلات و کمبودهایی روبه‌رو بودند و شرایط باید به گونه‌ای فراهم شود تا با تغییرات در برنامه در پایان 5 سال، این مشکلات به حداقل برسد و در برخی موارد نیز مرتفع شود.

حسینی از برگزاری جلسه‌ای با حضور کارشناسان وزارتخانه‌های مربوط به این کمیسیون خبر داد و گفت: موارد و بندهای مربوط به صنایع مختلف از جمله صنایع پتروشیمی و نقاط قوت و ضعف آن بررسی شد و پیشنهادات اعلام شده در این خصوص طی جلسه‌ای با حضور وزیر صنایع و سایر وزرا بررسی می‌شود و هدف از این جلسات آن است که برنامه‌ای تنظیم و تصویب شود که مشکلات پیش روی صنایع را حل کند.

راه‌اندازی کارخانه تولید اسلپ با ظرفیت شتغالزایی 2000 نفر

نماینده مردم اهواز در خصوص اخبار مربوط به حوزه انتخابیه اظهار داشت: عمده برنامه و پروژه‌های در دست اجرا در این شهرستان پیرو حفظ اشتغال و اشتغالزایی بوده است، به گونه‌ای که شرکت تصفیه قند و شکر این شهرستان که با مشکل روبه‌رو بود، با پیگیری‌های صورت گرفته و با همکاری وزارت صنایع این مشکل حل و تا 2 ماه آینده این کارخانه راه‌اندازی می‌شود.

حسینی افزود: شرکت آهن و فولاد خرمشهر که توسط لوله و نورد خوزستان راه‌اندازی شده در حال‌حاضر 16درصد پیشرفت فیزیکی دارد و متولیان درصدد جذب سرمایه‌گذار داخلی یا خارجی برای آن هستند که در صورت افتتاح این کارخانه ظرفیت تولید 2میلیون تن اسلپ (شمش) را خواهد داشت و حدود 1700 تا 2000 نفر اشتغالزایی به همراه دارد.

به گفته حسینی، راه‌اندازی خط تولید خودرو سبک از مصوبات سفر دوم ریاست جمهوری بوده که با اخذ مجوز صورت گرفته در مرحله انتخاب مشاور به منظور مکان‌یابی و توجیه اقتصادی است.

نماینده مردم اهواز در مجلس اظهار داشت: از جمله اقدامات انجام شده در این شهرستان به گونه‌ای بوده که علی‌رغم وجود بحران اقتصادی در دنیا و تأثیر آن بر کشور، همچنان شرکت‌های موجود در این شهرستان ثبات خود را حفظ کرده‌اند.

خام‌فروشی را تعطیل کنیم

حسینی عضو کمیسیون صنایع و معادن در خصوص توسعه صادرات و برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت‌ها در این حوزه اظهار داشت: لازمه رشد و توسعه در زمینه صادرات خروج از وضعیت تک‌محصولی بودن است و تنها با این اقدام می‌توان به رشد صادرات رسید.

وی افزود: نکته مهم در عملیاتی شدن این مسئله آن است که هم‌راستا با تعطیلی و ممنوع کردن خام‌فروشی بتوانیم از یک محصولی که داریم چندین محصول باکیفیت صادراتی تولید کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به نوع نگاه برنامه پنجم توسعه به این حوزه تصریح کرد: در برنامه پنجم توسعه این اقدام در خصوص محصولات پتروشیمی و سایر صنایع دیده شده است که باید مورد توجه دقیق قرار گیرد چرا که اگر این اقدام صورت گیرد در آینده صادرات روند افزایشی به خود می‌گیرد اما در غیر این صورت با تداوم خام‌فروشی راه‌به‌جایی نخواهیم برد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet