ولادت امام موسی کاظم (ع)
1389/03/22 16:33:00
سرویس کمیسیون ها
حسین هاشمیان:

هزینه‌های کشاورزان جنوب کرمان، امسال همه بی‌نتیجه ماند

** گرمای شدید هوا و بادزدگی گندم جنوب استان کرمان موجب کاهش شدید کیفیت گندم این منطقه شد ضمن اینکه کشاورزان عقیده دارند کیفیت پایین بذر موجب برداشت چندین گونه گندم و جو شده است.

 برداشت محصول گندم در سال جاری درحالی شروع شد که کیفیت محصول گندم تحت‌الشعاع گرمای شدید هوا و ورزش بادهای شدید قرار گرفت و گندمکاران جنوب استان کرمان با حجم وسیع خسارات در اکثر شهرستانهای جنوبی کرمان مواجه شدند که نتیجه آن عدم خرید گندمهای کشاورزان به دلیل کیفیت پائین همچنین کاهش شدید محصول از لحاظ کمی بود.

حسین هاشمیان نماینده مردم رفسنجان و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با نشریه نگارستان می‌گوید: با توجه به خشکسالی ،کشاورزان با زحمت محصول را به مرحله کشت رساندند، ضمن اینکه اغلب آب زمین را هم به صورت اجاره‌ای تأمین کردند و مجبور شدند سهمیه آب دیگران را خریداری کنند اما در نهایت همه هزینه‌هایی که کردند، بی‌نتیجه ماند.

وی ادامه می‌دهد: محصول امسال به دلیل خشکسالی، باد زدگی و مخلوط بودن با جو توسط مرکز خرید گندم خریده نمی‌شود و در نهایت کشاورزان مجبور هستند که گندم را با قیمت بسیار پائین‌تر به دلالان بفروشند.

وی خاطرنشان می‌کند: یکی دیگر از مشکلات محصول امسال سن زدگی محصول گندم سال جاری است و زمانی که سم پاشی شد در واقع دیر شده و محصول دچار آفت شده بود.

وی ادامه می‌دهد: خشکسالی موجب کاهش کیفیت گندم شده است اما با پیگیری موضوع درنهایت سازمان تعاون روستایی آمادگی خود را در خصوص خرید گندم برگشت خورده اعلام کرده است.

هاشمیان معتقد است که با این اقدام دلالان از سیستم خرید محصول حذف می‌شوند و کشاورزان پس از تحویل گندم به سازمان تعاون روستایی پول خود را در اسرع وقت دریافت می‌کنند.

وی می‌گوید: شدت خشکسالی در جنوب کرمان به حدی است که درختهای خرما که به پایداری در مقابل گرما و خشکسالی معروف هستند را درگیر عارضه خشکیدگی خرما کرده است و این مشکل نه تنها یک بیماری نیست بلکه به دلیل گرمای شدید و وزش بادهای گرم و پارامترهای خاکی به وجود آمده است.

هاشمیان می‌افزاید: کشاورزان از بروز این مشکلات آگاهی ندارند و فکر می‌کنند به دلیل نوع بذر این مشکلات پیش آمده است اما در واقع خشکسالی و گرما زدگی و بادزدگی موجب بروز این مسئله شده است.

وی ادامه می‌دهد: خشکسالی بر روی کشاورزی و کیفیت محصولات تأثیر منفی گذاشته است و میزان آفات را زیاد کرده است و سن زدگی نیز به همین دلیل به وجود آمده است به طوریکه سال گذشته 20 هزار هکتار از مزارع گندم علیه آفت «سن» سم پاشی شد اما امسال این میزان به 30 هزار هکتار افزایش یافت.

وی یکی دیگر از دلایل کاهش کیفیت گندم را وزش بادهای گرم می‌داند و می‌گوید: با وزش این بادها و افزایش دمای هوا، میزان آبی که از گندم خارج شد بیشتر از آبی شد که به گیاه وارد می‌شد و همین مسئله موجب پوکی محصول شد.

وی تصریح می‌کند: به نظر می‌رسد با وجود خشکسالی در جنوب استان کرمان بهترین راه حل ممکن برای جبران خسارتهای محصولات کشاورزی بیمه محصولات می‌باشد و کشاورزان باید با این مسئله با جدیت عمل کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet