خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/03/22 15:02:00
سرویس سیاسی
باهنر به خانه ملت خبر داد:

ارائه طرح حفظ شان و منزلت مجلس در آینده نزدیک

**معاون نظارت مجلس از به جریان افتادن مجدد طرح حفظ شان و منزلت مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: تعداد زیادی از نمایندگان تا کنون این طرح را امضا کرده اند و به زودی طرح مزبور تقدیم هیات رئیسه می شود.

"محمدرضا باهنر" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، اظهارداشت : در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص نظارت درون سازمانی مجلس بر عملکرد نمایندگان ، "طرح حفظ شان و منزلت مجلس شورای اسلامی" که در سال 1383تقدیم مجلس هفتم شده بود، دوباره به جریان افتاده است  و تعداد زیادی از نمایندگان  تا کنون این طرح را امضا کرده اند  و به زودی به هیات رئیسه تقدیم خواهد شد.

وی افزود: همچنین بر اساس اصل نود قانون اساسی هر کس‏ شکایتی‏ از طرز کار مجلس‏ یا قوه‏ مجریه‏ یا قوه‏ قضاییه‏ داشته‏ باشد، می‏ تواند شکایت‏ خود را کتبا به‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ عرضه‏ کند. مجلس‏ موظف‏ است‏ به‏ این‏ شکایات‏ رسیدگی‏ کند و پاسخ‏ کافی‏ دهد و در مواردی‏ که‏ شکایت‏ به‏ قوه‏ مجریه‏ و یا قوه‏ قضاییه‏ مربوط است‏ رسیدگی‏ و پاسخ‏ کافی‏ از آنها بخواهد و در مدت‏ متناسب‏ نتیجه‏ را اعلام‏ نماید و در موردی‏ که‏ مربوط به‏ عموم‏ باشد به‏ اطلاع‏ عامه‏ برساند.

نماینده تهران  گفت: بنابراین کمیسیون اصل نودم قانون اساسی به طور طبیعی مسئولیت رسیدگی به شکایات مردم از هر سه قوه را دارد و اگر فردی از نماینده ای ، سوء استفاده ای دیده باشد می تواند به این کمیسیون شکایت کند.

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:البته نکته ای که مغفول مانده است، این است که  توصیه های مقام معظم رهبری تنها  مربوط به انضباط مالی و اخلاقی نمایندگان نبود بلکه ایشان به کارآمدی نمایندگان تاکید داشتند چون در حال حاضر بخش عمده ای از وقت نمایندگان صرف رسیدگی به امور حوزه انتخابیه می شود که البته ضرورت دارد ولی نه به قیمت فراموش کردن  وظیفه اصلی نمایندگان که قانونگذاری و نظارت است.

باهنر اظهارداشت: رسیدگی به ارباب رجوع و حوزه انتخابیه ضروری است ولی مستحب است ، آنچه واجب است انجام وظیفه قانونگذاری و نظارت است که باید این بخش را فعال کنیم .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet