شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/22 17:38:00
سرویس کمیسیون ها
بشیر خالقی خبر داد:

پیگیری مجدد تأثیر امواج پارازیت بر سلامت مردم

**تأثیر امواج پارازیتی بر سلامت مردم هنوز مورد بحث است و متولیان اعلام کردند که ابزار لازم برای اندازه‌گیری و تعیین میزان استاندارد بودن یا نبودن را در حال حاضر ندارند اما درصدد رسیدگی به این هستند و در آینده نزدیک این مسئله با جزئیات اعلام خواهد شد.

بشیر خالقی نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با هفته نامه خبر اردبیل، با اعلام این مطلب، از انجام یک جلسه با معاونین درمان و بهداشت وزیر بهداشت و درمان در خصوص پیگیری مشکل پارازیت و امواج‌ خبر داد و اظهار داشت: این جلسه در حالی برگزار شد که در حدود یک سال قبل نیز با وزیر مخابرات جلسات متعددی برای پیگیری این مسئله صورت گرفت.

خالقی با بیان اینکه موضوعات مورد بحث در این جلسه در خصوص تأثیر این امواج بر سلامت مردم بوده است تصریح کرد: این متولیان اعلام کردند که ابزار لازم برای اندازه‌گیری و تعیین میزان استاندارد بودن یا نبودن را در حال حاضر ندارند اما درصدد رسیدگی به این هستند و در آینده نزدیک این مسئله با جزئیات اعلام خواهد شد.

خالقی به نقل از وزیر مخابرات اظهار داشت که وجود آنتن‌های GPS و تلفن همراه از نظر سلامتی مشکلی ندارند و در تمام دنیا این تجهیزات استفاده می‌شود.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو، نامناسب بودن راه‌های روستایی را عمده‌ترین مشکل مردم این شهرستان اعلام کرد و گفت: راه‌های شهری و روستایی از وضعیت مناسبی برخوردارند و هرچند کارهای عمرانی در این زمینه اولویت اصلی دست‌اندرکاران است اما هنوز به نتیجه قابل‌قبولی نرسیده است.

 افزود: در راستای آسفالت راه‌های روستایی متوسط کل کشور بالای 50 درصد است که البته این رقم در برخی استان‌ها به 90 تا 100درصد هم می‌رسد، اما در مورد شهرستان‌های خلخال و کوثر به ترتیب این امر به 25 و 35 درصد می‌رسد که نشان می‌دهد شرایط در این زمینه مساعد نیست.

وی با اشاره به اینکه این مسئله را نزد دکتر رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرده‌ایم و نامه ایشان به وزیر راه مبتنی بر جبران عقب‌ماندگی‌ها در این زمینه بوده اما هنوز رضایت‌بخش نیست.

به گفته خالقی حل مشکل و پروژه‌های مربوط به آن باید با پیشرفت و سرعت و اعتبار بیشتر همراه باشد.

نماینده مردم خلخال همچنین از پیگیری‌های صورت گرفته و برگزاری جلسات در این زمینه با معاون برنامه‌ریزی ریاست‌جمهوری و وزیر راه خبر داد و گفت: از نظر بازسازی راه‌ها بعد از گذشت 30 سال هنوز 30 درصد راه‌های این شهرستان خاکی است و حل این مشکل یکی از انتظارات مردم این شهرستان است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است توسعه شهرستان‌ها به راه‌های ارتباطی بستگی دارد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته کارهای زیربنایی در این مورد صورت گرفته و اعتبارات قانونی برای آن در نظر گرفته شد و دست‌اندرکاران کوشیدند تا ردیف اعتباری برای آن تعیین کنند که امیدواریم پیرو این اقدامات سایر مشکلات بخش راه این شهرستان حل شود.

خالقی در خصوص انتخابات کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت: طی این انتخابات ریاست این کمیسیون تغییر و آقای شهریاری نماینده مردم سیستان و بلوچستان جایگزین آقای صدر شدند و آقایان محسنی و رنجبرزاده هم به عنوان نواب اول و دوم برگزیده و آقای تأمینی نماینده مردم رشت به عنوان سخنگوی کمیسیون انتخاب شدند.

کاهش پرداخت هزینه‌های عمومی درمانی توسط مردم

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی در خصوص موارد مورد پیگیری این کمیسیون در خصوص برنامه پنجم توسعه گفت: در برنامه چهارم توسعه قاعدتاً مردم 30درصد از هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کردند و 70درصد یارانه به آنها پرداخت می‌شد ولی در حال حاضر بیش از 70درصد از هزینه‌ها را خود مردم پرداخت می‌کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان، این موضوع را مهم‌ترین اولویت کمیسیون برای لحاظ شدن در برنامه پنجم توسعه و پرداختن به الزام‌های قانونی آن برشمرد و گفت: هزینه‌های بالایی که مردم برای درمان می‌پردازند فشارهای روحی فراوان و اثرات منفی زیادی دارد که ضرورت پرداختن به این مهم و ساماندهی بیمه‌های این بخش را بیشتر آشکار می‌کند.

نماینده مردم خلخال و کوثر در خصوص حوزه انتخابی خود نیز به مسئله راه‌های ارتباطی اشاره کرد و گفت: متوسط آسفالت شدن راه‌های روستایی در کل کشور 50درصد است که این شاخص در مورد برخی استان‌ها به 90درصد می‌رسد اما متوسط راه‌های آسفالت شده روستایی در این شهرستان 25درصد است و این در حالی است که این شهر از 70 سال پیش فرماندار دارد و دومین مدرسه استان در سال 1285 در این استان تأسیس شده است.

وی تصریح کرد: در هفته‌های اخیر نشستی با معاون اول رئیس‌جمهور داشتیم که منجر به نامه‌ای به وزیر راه شد که طی آن مشکل این منطقه را پیگیری کند.

خالقی افزود: بسیاری از راه‌های روستایی ما حتی شن‌ریزی هم نشده‌اند و خاکی هستند و در خصوص راه‌های بین‌شهری نیز این شهرستان حتی یک کیلومتر راه آسفالت‌شده ندارد.

نماینده مردم خلخال و کوثر خاطرنشان کرد: راه یکی از شاخص‌های اصلی توسعه است و در شرایطی که ما در راه‌های زمینی این همه عقب‌افتادگی و کاستی داشته باشیم نمی‌توانیم به پیشرفت در سایر زمینه‌های حمل‌ونقل مثل راه هوایی یا حمل‌ونقل ریلی فکر کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان کشور همچنین به نرخ بالای بیکاری در منطقه خلخال و کوثر اشاره کرد و گفت: بیشترین مراجعات مردمی من مربوط به مسئله اشتغال جوانان تحصیلکرده این منطقه است که با سختی و مشکلات فراوان تحصیل کرده‌اند و گاهی تا کارشناسی‌ارشد درس خوانده‌اند اما شغل مناسبی ندارند.

وی ادامه داد: ما در منطقه حتی یک کارخانه تولیدی که بتواند حجمی از این بیکاری را پوشش دهد نداریم و بیشتر واحدهای تولیدی در حد کارگاه‌های کوچک هستند که اشتغال زیادی ایجاد نمی‌کنند.

خالقی به پروژه آب‌گیری سد گیوی در مرکز شهرستان کوثر به عنوان یکی از طرح‌هایی که در صورت اجرایی شدن امید و اشتغال خوبی را در منطقه ایجاد کرده و مشکل آبیاری صنعتی را حل می‌کند اشاره کرد و گفت: این طرح از سال 1382 شروع شد و قرار بود در عرض 5 سال به پایان برسد اما هنوز به پایان نرسیده و پیگیر هستیم این طرح که یک پروژه ملی محسوب می‌شود زودتر به بهره‌برداری برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet