خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/03/22 19:30:00
سرویس کمیسیون ها
رضا عبداللهی:

توزیع ثروت در بخش تعاون، عادلانه‌تر است

**رضا عبداللهی نماینده مردم ماهنشان، انگوران و ایجرود از برنامه‌های استان برای اشتغالزایی و توسعه می‌گوید. وی بارها به جذب سرمایه‌گذاری و بخش خصوصی تأکید می‌کند و معتقد است تنها راه رسیدن به توسعه پایدار تولید و سرمایه‌گذاری است. وی همچنین به طرح‌های توسعه‌ای شهرستانهایی که نماینده مردم آن در مجلس است اشاره می‌کند.

عبداللهی در عین حال به حمایت از بخش تعاونی هم تأکید می‌کند زیرا معتقد است چون توزیع ثروت در بخش تعاونی نسبت به بخش خصوصی عادلانه‌تر است. وی خبر احداث کارخانه ذوب‌آهن در شهرستان ایجرود را می‌دهد که در مرحله نخست با ظرفیت 600 هزار تن ایجاد می‌شود که با بهره‌برداری از این طرح 200 نفر مستقیم و 2 هزار نفر غیرمستقیم مشغول به کار می‌شوند. مشروح گفت و گوی روزنامه مردم نو با نماینده مردم ماهنشان، انگوران و ایجرود از نظرتان می‌گذرد:

به عقیده شما مهمترین مشکل برای رسیدن به توسعه چه می تواند باشد؟

مهمترین مشکل استان اقتصادی است، لذا با توجه به پتانسیلهای بالقوه استان همچون موقعیت استراتژیک، منابع زیرزمینی، کشاورزی، صنعتی و معدنی، می‌توان انتظار داشت که زنجان به سمت توسعه‌یافتگی حرکت کند. به عقیده من در وهله اول به نظر می‌رسد باید مشکلات معیشتی مردم مورد توجه قرار گیرد و در وهله بعد نگاه توسعه‌ای به مدیریت و منابع انسانی صورت گیرد. از طرفی هیچ عنصر دیگری جز کار و تلاش به پیشرفت، رفع تنگنا‌ها، فقر و بیکاری نمی‌تواند کمک کند.

 به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه آیا می‌دانید چقدر یارانه برای کالا‌های اساسی مردم در نظر گرفته شده است؟

 گویا یارانه کالاهای اساسی کشور اعتباری بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود. کالاهای اساسی به ویژه نان و گندم از نیازها و قوت اصلی مردم را تشکیل می‌دهد. از این رو امسال اعتباری بالغ بر 4 هزار و 600 میلیارد تومان برای یارانه گندم و نان اختصاص یافته است.

 به عقیده جنابعالی، برای اشتغالزایی در استان زنجان چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

باید با توجه به نامگذاری سال جاری به نام همت و کار مضاعف، اقداماتی مناسب برای اشتغالزایی و کاهش بیکاری در استان انجام شود.

به نظر من، برای تولید کردن دولت باید بحث خصوصی را در حاکمیت دنبال کند و در آن مواردی که بخش خصوصی وارد می‌شود طیف سیاستهای دولت مشخص شود و سرمایه‌گذار در بخش خصوصی باید در تمام بخشها وارد شود و روانتر حرکت کند و تصمیم بگیرد.

 باید در کشور و استان زمینه کار را فراهم کنیم و برای جذب منابع توسط بخش خصوصی نیازمند حمایت از این بخش به طور روان هستیم لذا ایجاد اشتغال برای مردم نیاز است. چون برای برای ایجاد آرامش و رفاه مردم در جامعه، باید شرایط ایجاد اشتغال فراهم شود و در این زمینه حمایت از بخش خصوصی زمینه اشتغال در جامعه را روان‌تر و تعدیل می‌کند. کشور به سود و منفعت نیاز دارد و باید شاخص را در استان بالا ببریم و این رویکرد و نگاه ما در استان باشد، بخش خصوصی را حمایت کنیم و میزان هزینه را کم کنیم تا واحد صنعتی سود ‌برد زیرا افزایش هزینه، افزایش بهره وری رابه دنبال دارد و این امر می تواند سبب جذب سرمایه‌گذار خصوصی شود.

در شهرستانهایی که شما نماینده آن هستید برای جذب بخش خصوصی اشتغالزایی چه فعالیت‌هایی تاکنون انجام شده است؟

ما به عنوان نماینده تنها می‌توانیم از حضور سرمایه‌گذار و بخش خصوصی حمایت کنیم و یا قوانینی که در این باره است را تصویب کنیم که ارائه این قوانین باید از سوی دولت انجام شود.

اما قرار است کارخانه ذوب‌آهن در شهرستان ایجرود احداث ‌شود و اکنون شهرستان ایجرود به طور ویژه در مسیر توسعه قرار گرفته است. چون طرح‌های مختلفی برای رشد و توسعه شهرستان ایجرود در نظر گرفته شده است.

البته همزمان با سفر استاندار زنجان به شهرستان ایجرود بیش از 46 طرح عمرانی - خدماتی و آموزشی مصوب شد. این طرحها عبارتند از: گازرسانی به شهرستان ایجرود و زرین آباد تا پایان مرداد سال جاری، اختصاص 23 میلیون تومان به شهر حلب از سوی معاونت عمرانی، اعطای زمین و تسهیلات مسکن مهر به به اهالی روستای گلابر جهت تخلیه روستا، توسعه نزدیک 50 هکتار گلابر جهت ساخت و ساز جدید، استقرار پایگاه باشگاه قهرمانی ورزشهای سه گانه در ایجرود و استقرار پایگاه ورزشی قایقرانی و مرکز آموزش استعدادیابی ورزشهای سه گانه، تشکیل سه تعاونی تولید در پایین دست در سد گلابر برای کشت و صنعت، تخصیص 100 میلیون تومان از اعتبارات حوادث خشکسالی جهت حفر چاه برای افزایش مجتمع آلاچمن، پس از اتمام مطالعات اولیه در6 ماهه اول سال جاری، اجرای طرح منطقه گردشگری سد گلابر از مهمترین طرحهای مصوب شده در سفر استاندار زنجان به شهرستان ایجرود بود.

 احداث این کارخانه اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

 کارخانه ذوب‌آهن در مرحله نخست با ظرفیت 600 هزار تن ایجاد می‌شود. در این کارخانه انواع میلگرد و تیر آهن تولید می‌شود و سرمایه‌گذار این طرح تعیین شده و آمادگی خود را برای احداث این کارخانه اعلام کرده است. اعتبار سرمایه‌گذاری کارخانه ذوب‌آهن شهرستان ایجرود 9 میلیارد تومان است.

در حال حاضر ماشین آلات طرح توسط سرمایه‌گذار طرح خریداری شده است و تا پایان سال کارخانه ذوب‌آهن به طور آزمایشی راه‌اندازی می‌شود.

با بهره برداری از این کارخانه برای چند نفر اشتغالزایی خواهد شد؟

با بهره‌برداری از این طرح 200 نفر مستقیم و 2 هزار نفر غیرمستقیم مشغول به کار می‌شوند.

یکی از برنامه‌های زنجان برای توسعه احداث پتروشیمی بود اما گویا این طرح با مشکل مواجه شده است؟

بله، همان طور که گفتید احداث پتروشیمی زنجان است که خوشبختانه با حمایت مقام عالی استان مشکلات تسهیلات ارزی اجرای طرح از بانک‌های مرکزی و ملی برطرف شده است. و طی جلسات برگزار شده با وزیر اقتصاد تسهیلات احداث این طرح تصویب شده است. تسهیلات این طرح 300 میلیون یورو برآورد شده است.

همان طور که می‌دانید با مهار آبها می‌توان به بخش کشاورزی کمک کرد. در بحث سد‌سازی استان در چه مرحله‌ای است؟

 عملیات احداث سد گلابر در آینده نزدیک به پایان می‌رسد تا با مهار آب‌های موجود در این بخش مشکل تأمین آب بخش کشاورزی برطرف ‌شود.

همچنین سد بلوک از دیگر طرح‌هایی است که تا دو ماه آینده عملیات فاز اجرایی آن آغاز می‌شود. این طرح یکی از کارهای ماندگار و به یاد ماندنی شهرستان ایجرود است که در موعد مقرر به بهره‌برداری می‌رسد.

برای رسیدن به اشتغال پایدار در کشور چه باید کرد؟

به عقیده من، تولید و سرمایه‌گذاری تنها راه رسیدن به اشتغال پایدار است. برای تولید باید زمینه‌های سرمایه‌گذاری را فراهم و از آن حمایت کرد. البته توجه به بخش تعاونی باعث ایجاد اشتغال و افزایش تولید می‌شود و این بخش می‌تواند مسئولیت‌های سنگینی را بر عهده بگیرد، چون توزیع ثروت در بخش تعاونی نسبت به بخش خصوصی عادلانه‌تر است.

آیا آماری از تعداد شاغلان مردم در بخشهای مختلف استان دارید؟

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی استان زنجان نشان می‌دهد که بخش کشاورزی با ‌١/٣٧ درصد، بیشترین سهم اشتغال را در فصل تابستان ‌١٣٨٨ در استان زنجان به خود اختصاص داده است.

 بخش صنعت با ‌٤/٣٢ درصد و بخش خدمات نیز با ‌٥/٣٠ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

دیدگاه برنامه پنجم نسبت به این امر چگونه است؟

در برنامه پنجم توسعه کشور سالانه باید 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت پذیرد که این میزان، توان و ظرفیت بخش خصوصی را می‌طلبد.

چون در کنار سرمایه‌گذاریهای داخلی نباید از جذب سرمایه‌های خارجی غفلت کرد، برای همین هم حمایت از جذب سرمایه‌گذاری و پررنگ کردن نقش بخش خصوصی در تولید از برنامه‌های دولت است که عواید آن مستقیماً به مردم می‌رسد.

قطعاً ایجاد امنیت، کاهش هزینه‌ها و افزایش منفعت سرمایه‌گذار موجب جذب سرمایه‌گذاری و توسعه بخش خصوصی می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet