انتخابات ریاست جمهوری
1386/05/02 17:26:00
سرویس اقتصادی

کوهکن: دولت و مجلس تا پایان مسئولیتشان مصرف رها شده و لجام گسیخته را در همه ابعاد به سامان می رسانند

عضو کمیسیون اصل نود مجلس گفت: مردم شریف ایران اسلامی بدانند که دولت و مجلس بر عزم خود استوار هستند تا پایان مسئولیتشان مصرف رها شده و لجام گسیخته را در همه ابعاد به سامان برسانند و عایدات و منافع بسیار آن را در میان مدت تقدیم مردم شریف ایران اسلامی بنمایند.

محسن کوهکن، نماینده مردم لنجان چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی، گفت:‌ مجلس هفتم و دولت نهم به خوبی می‌دانند که شروع مدیریت بر مصرف آن هم مدیریت بر مصرف سوخت و بنزین در سالی که انتخابات مجلس هشتم را پیش رو داریم یعنی چه؟ اما حاشا که نباید برای ماندن بر قدرت از فرصت برای اصلاحات اساسی در اقتصاد کشور استفاده نکنیم و همانند دیگرانی که در گذشته فرصت‌های طلایی را از این دست دادند، این فرصت را از دست بدهیم.

وی گفت: برای تحقق این مهم دستگاه‌های دولتی و مؤسسات عمومی خود باید جلودار این حرکت صحیح باشند و از طرفی آنچه که از این مهم در سال جاری صرفه جویی یا از منابع کمتر استفاده می‌شود، در محورهای مستقیم و تاثیرگذار زندگی مردم هزینه کنیم که خوشبختانه شنیده شده که رئیس جمهور محترم و مقتدر در شرف تدارک چنین لایحه‌ای است.

نماینده لنجان در مجلس اظهار داشت: اگر چه مسئولین محترم برای این مهم تلاشهای بسیاری کرده‌اند، منتهی در مسیر اجرا بخشی از کسانی که به حمل و نقل عمومی خدمت می‌دهند با مجوز یا بدون مجوز دچار مشکل هستند که انشاء‌الله با مدیریت آن و حل مشکل این مسئله مقطعی نیز حل خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وقتی بعضی آلودگی‌های محدود وارد کشور شود، ضرر و زیان آشکار آن را باید ضعیف ترین اقشار جامعه یعنی کشاورزان بدهند و آثار زیانبار و دردآفرین عدم نظارت صحیح بر مصرف سموم غیر استاندارد یا عدم استفاده صحیح را باید بیماران مبتلا به سرطان و هزاران امراض ناشناخته دیگر بدهند.

کوهکن افزود: از سوی دیگر وقتی نظام نظارتی بر دارو و غذا حساسیت لازم را برای عدم ارائه نظارت بر غذاهای غیر بهداشتی در معابر نداشته باشد، درد ناشی از آن را باید بیماران امروز و فردا تحمل کنند و صد البته هزینه درمان آن را دولت، از این منظر پرونده‌ای در کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مفتوح شده است که انشاء الله به دور از یقه‌گیری‌های غیر کارشناسی حاصل این رسیدگی باید رسیدن به نظام و نگرش جامع به غذا، دارو و سموم دفع آفات نباتی باشد.

کوهکن با بیان این که هیچ زمانی در کشور «مصرف» مدیریت نشد، اظهار داشت: قبل از انقلاب حکومت وابسته شاهنشاهی جهت هر چه مصرفی کردن جامعه پیش می‌رفت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به علت مشکلات، این مهم مدیریت نشد. حتی اقدامات اجتناب ناپذیر دوران دفاع مقدس در مایحتاج مردم، فرهنگ مصرف را به هم ریخت و اساساً مصرف گرایی کمتر از تشویق به تولید بود.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: باید درست، زیاد و با کیفیت تولید کنیم تا خوب، مناسب و مفید مصرف کنیم، منتهی این تعادل وجود ندارد و نوع نگاه به این مقوله چشم بستن به واقعیت‌ها می‌باشد.

وی اضافه کرد: اگر امروز دنیا را یک دهکده معرفی می‌کنیم و اگر امروز وسائل ارتباط الکترونیکی امکان اطلاع پیدا کردن از قیمت‌ها در سراسر جهان ظرف مدت چند ثانیه را می‌دهد باید بپذیریم که زندگی کردن و خوب زندگی کردن با چشمان بسته امکانپذیر نمی‌باشد، چشمان باز به ما می‌گوید که وقتی کمتر از 6 ماه 50 درصد به قیمت جهانی دانه‌های روغنی اضافه می‌شود، ثابت ماندن قیمت‌های مرتبط با این ماده اولیه در داخل رویایی بیش نخواهد بود.

نماینده لنجان خاطرنشان ساخت: نمی‌توان با یک دید کلان نگر و مبتنی بر منافع دراز مدت، از یک سو به دنبال پیوستن به سازمان تجارت جهانی بود و از سوی دیگر ساز و کارهای علمی و بومی آن را فراهم نکرد.

وی اظهار داشت: دستگاه‌ها از گذشته با نگاه جزیره‌ای فقط به فکر نگاه داشتن کلاه خود بوده‌اند و در رقابت مصرف بی‌رویه و غیر منصفانه به استفاده از آب شرب مردم در آبیاری‌های فضای سبز ادارات می‌پردازند. اگر قبول نداریم به حجم فاضلاب خروجی بیمارستان‌ها از آب شرب مردم توجه کنیم و اگر قبول نداریم به روشن بودن حداقل صدها لامپ در بسیار از ادارات و دستگاه‌ها توجه شود، البته نسیمی از عزم در کمتر به هدر دادن منابع و مصرف صحیح را در دولت نهم نظاره گر هستیم منتهی بی رویه مصرف کردن به قدری بالاست که عزم جدی تری را می طلبد.

وی اضافه کرد: کشوری که می‌خواهد در دنیای پر فتنه امروز مستقل بایستید و تصمیم‌گیر خود مردم باشد باید منابع را تقویت نماید، تولید را تشویق، ترغیب و کیفی نماید و مصرف رها شده و بی‌رویه را مدیریت کند و برای تحقق این رسالت مجلس و دولت کار را از سخت‌ترین جا یعنی مصرف بنزین شروع نمود.

کوهکن گفت: ویژگی بارز تفکر اصولگرایی باید صداقت و یک رویی با مردم باشد و منافع میان مدت و مستمر مردم را برای ماندن در جایگاه قدرت، فدای منافع گروهی و فرعی ننماییم.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet