هدر اصلی
1386/11/09 13:48:00
سرویس صحن

مجلس مدت اجرای آزمایشی لایحه مالیات بر ارزش افزوده را 5 سال تعیین کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه مدت زمان اجرای آزمایشی لایحه مالیات بر ارزش افزوده را ۵ سال تعیین کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت مجلس پیش از این به بررسی این لایحه براساس اصل 85 قانون اساسی رای داده بود.

این گزارش می افزاید، این لایحه دارای 10 فصل و 56 ماده است، فصل اول به کلیات و تعاریف و فصل دوم، معافیت ها، فصل سوم، ماخذ نرخ و نحوه محاسبه مالیات، فصل چهارم وظایف و تکالیف مودیان، فصل پنجم سازمان مالیات بر ارزش افزوده و وظایف و اختیارات آن، فصل ششم نیز با عنوان سایر مقررات، فصل هفتم، عوارض کالاها و خدمات، فصل هشتم با عنوان حقوق ورودی، فصل نهم سایر مالیات ها و عوارض خاص و فصل دهم با عنوان تکلیف سایر قوانین مرتبط و تاریخ اجراست.

براساس یکی از مواد این لایحه، عرضه کالا و ارائه خدمات و همچنین واردات محصولات کشاورزی فرآوری شده دام و طیور زنده، آبزیان، زنبور عسل و نوغان، انواع کود، سم، بذر و نهال، آرد، خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات، سویا، شیر، پنیر، روغن نباتی و شیر خشک از پرداخت مالیات معاف می باشند.

همچنین براساس این مصوبه، کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ، تحریر و مطبوعات، کالاهای اهدایی به صورت بلاعوض به وزارتخانه ها، کالاهای همراه مسافر جهت استفاده مشخص تا میزان معافیت مقرر، اموال غیر منقول، انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی، خدمات توانبخشی و حمایتی، خدمات بانکی و اعتباری بانک ها، موسسات و تعاونی های اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز و صندوق تعاون مشمول معافیت از پرداخت مالیات می باشند.

در این رابطه خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق فرش دستباف، خدمات حمل و نقل عمومی مسافری درون و برون شهری و جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی انواع خدمات پژوهشی و آموزشی، خوراک دام و طیور، رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاه ها، اقلام با مصارف صرف دفاعی (نظامی و انتظامی) و امنیتی است.

در بخش دیگری از این لایحه نرخ مالیات بر ارزش افزوده 5/1 درصد می باشد اما در مورد کالاهای خاص انواع سیگار و محصولات دخانی 12 درصد و انواع بنزین و سوخت هواپیما 20 درصد می باشد.

در این ارتباط مودیان مکلف هستند در قبال عرضه کالا یا خدمات موضوع این قانون، صورت حساب مربوطه را صادر و مالیات متعلق را در ستون مخصوص درج و وصول کنند در صورت انجام ندادن تکالیف مقرر و تخلف از مقررات این قانون علاوه بر پرداخت مالیات متعلق و جریمه تاخیر مشمول جرایم خواهند شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet