هدر موبایل
1389/03/22 16:36:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

در حال تدوین طرح دوفوریتی تجدیدنظر در همکاری ایران با آژانس هستیم

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد که کمیسیون متبوعش در حال بررسی، تدوین و طراحی "طرح دوفوریتی تجدیدنظر در میزان همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی " است.

علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که در خصوص آخرین وضعیت "طرح دوفوریتی تجدیدنظر در میزان همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی " با فارس گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت: کمیسیون امنیت ملی در حال بررسی، تدوین و طراحی این طرح دوفوریتی است.

وی افزود: پس از بررسی طرح مذکور در کمیسیون، برای رأی‌گیری در باره دوفوریت آن به هیئت رئیسه مجلس ارائه خواهد شد تا در صحن علنی مطرح شده و به رأی نمایندگان گذاشته شود.

لازم به یادآوری است جمهوری اسلامی ایران در دوم ژوئن 2009 طی نامه‌ای از آژانس درخواست کرد تا سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران را که در حال اتمام است، تأمین کند و آژانس در پیشنهادی به کشورهای آمریکا و روسیه این درخواست ایران را با آن‌ها در میان گذاشت، اما این کشورها حاضر به دادن سوخت با غنای 20 درصد به ایران در چارچوب درخواست‌های ایران و حساسیت‌ها و نگرانی‌هایش نشدند.

اما جمهوری اسلامی ایران از طریق نمایندگی دائم خود در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نامه‌ای رسمی تصمیم خود برای غنی‌سازی اورانیوم تا 20 درصد را اعلام کرد.

ایران حدود یک ماه پیش در حاشیه اجلاس تهران، بیانیه‌ای سه جانبه با برزیل و ترکیه را برای تبادل سوخت هسته ای با گروه وین و در کشور ثالث امضاء کرد و از این طریق حقانیت خود را به جهانیان به اثبات رساند اما پس از امضای بیانیه تهران، کشورهای 1+5 به سرکردگی آمریکا و انگلیس با بداخلاقی سراغ تهیه پیش‌نویس قطعنامه تحریم جدیدی علیه ایران رفتند که سرانجام چهارشنبه‌شب گذشته (19 خردادماه) این قطعنامه به رأی گذاشته و تصویب شد.

شورای امنیت سازمان ملل از 15 کشور تشکیل می‌شود که غیر از 5 کشور آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه و چین که اعضای دایم هستند، دیگر اعضا غیر دایم و دوره‌ای محسوب می‌شوند.

این 5 عضو دائم شورای امنیت به قطعنامه مذکور رأی مثبت دادند البته رأی منفی هر کدام از این اعضا به معنای وتوی قطعنامه بود.

لبنان نیز به این قطعنامه رأی ممتنع داد.

این نخستین بار است که قطعنامه شورای امنیت در مورد ایران با 3 رأی غیر موافق و عدم اجماع به تصویب می‌رسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet