هدر موبایل
1389/03/22 12:25:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مصباحی‌مقدم:

ولایت فقیه کشور ما را در مقابل بحران‌ها، حفظ می‌کند

**نماینده‌ی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با یادآوری وظیفه‌ای که مردم امروز در قبال ولایت فقیه دارند، خاطرنشان کرد که رابطه‌ی ولایت فقیه و حقوق مردم از جمله مواردی است که اگر به درستی مورد توجه قرار گیرد می‌تواند به جهانی شدن این نظریه کمک کند، و برای سایر کشورهای اسلامی که به بازگشت به اسلام علاقه‌مندند، الگو ارایه دهد.

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، ولایت فقیه را به عنوان میراث گرانبهای حضرت امام خمینی(ره) توصیف کرد و با یادآوری این‌که بحث ولایت فقیه بحث امروز و دیروز نیست، بلکه در طول تاریخ فقه شیعه بیش از هزار سال در این مورد نظر داده شده است، گفت:‌ فقهای هزار سال پیش مانند شیخ مفید، شیخ طوسی و سید مرتضی کسانی هستند که در این زمینه نظراتشان به صورت مکتوب در دسترس ماست.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با تاکید به این‌که امروز جا دارد دائما راجع به این بحث در کشور کار شود، عنوان کرد: بحث ولایت فقیه پیش از انقلاب مورد غفلت بود، اما در انقلاب اسلامی مورد عنایت و توجه نظری قرار گرفت.

نماینده‌ی تهران در مجلس با تاکید بر اقدامات عملی که در این زمینه تاکنون انجام شده است، افزود: حضرت امام خمینی(ره) این نظریه‌ی دیرینه را به منصه ظهور رساند و به اجرا درآورد. ایشان تبیین‌هایی را در این زمینه داشته‌اند که زمینه‌های بیشتری از نظریه‌ی ولایت فقیه را روشن کرد.

مصباحی‌مقدم سهم حضرت امام(ره) را در توضیح و تبیین اجرای نظریه ولایت فقیه بسیار برجسته دانست و گفت: امروز دائما نیازمند توضیح در این زمینه هستیم که از جمله مبانی این نظریه و دایره و چارچوبه ولایت فقیه و رابطه‌ی آن با ولایت امام معصوم (ع) باید همواره مورد تبیین قرار بگیرد.

وی با اشاره به وظیفه‌ای که مردم در قبال ولایت فقیه دارند، عنوان کرد: رابطه‌ی ولایت فقیه و حقوق مردم از جمله مواردی است که اگرچه بر روی آن تاکنون کار شده، اما هم‌چنان میدان برای بحث‌های بیشترحول این محور باز است و می‌تواند کمک کند تا این نظریه جهانی شود و برای کشورهای اسلامی الگویی ارایه کند که در کشور ما پس از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی توانایی‌های خود را به عنوان یک الگوی موفق به خوبی نشان داده است.

نماینده‌ی تهران در مجلس با بیان این که با وجود آن‌که بحران‌هایی طی این سال‌ها به کشور ما تحمیل شده است خوشبختانه ملت و نظام ما توانسته‌اند با تبعیت از این الگو آنها را مدیریت کند و پشت سر بگذارد، ادامه داد:‌ اگر مساله‌ی ولایت فقیه نبود یقینا در مقابل توطئه‌های سنگینی که متوجه نظام جمهوری اسلامی است تاکنون بارها این نظام دچار شکست و مشکلات غیرقابل حل ‌شده بود و آن‌چه که توانسته است کشور ما را در مقابل این بحران‌ها مقاوم نگه دارد همین نظریه‌ی ولایت فقیه است.

مصباحی‌مقدم درخصوص نقش نخبگان و رسانه‌ها در حفظ و صیانت از ولایت فقیه عنوان کرد که از دو حیث می‌توان به این مساله نگاه کرد؛ یک جنبه بحث تئوریک که هرچه در این‌باره تحقیق و فکر شود، جا دارد و طبعا نخبگانی می‌توانند در این زمینه کار کنند که با مبانی معارف دینی و با فقه امام (ره) آشنا باشند.

این عضو جامعه روحانیت مبارز افزود: یک حیث دیگر جنبه‌ی آثار و پیامدهای حاکمیت ولایت فقیه است که شاید در این زمینه دایره‌ی کار برای نخبگان گسترده‌تر باشد؛ چرا که این مساله یک تجربه‌ای است که در طول دوره‌ی 31 ساله دچار چالش‌هایی شده است که این مساله هم در عصر امام (ره) با مخالفت‌هایی جدی روبه‌رو بوده است و هم پس از رحلت بنیان‌گذار انقلاب.

وی گفت: پس از رحلت امام (ره) علاوه بر موضوع ولایت فقیه، شخص مقام معظم رهبری به عنوان جانشین ایشان محسود واقع شدند و کسانی به تصوراین‌که خودشان چنین شایستگی و توانایی را داشته‌اند، خود را یا همان گاه و یا پس از آن رقیب آیت‌الله خامنه‌ای تلقی کردند و از باب حسادت، حملاتی به ایشان کردند و این جایگاه را به چالش کشیدند که جا دارد این مساله امروز هم بررسی شود.

به گفته مصباحی‌مقدم، علاوه بر این، شایسته است اتفاقاتی که در مقام واقع هم در عصر امام(ره) رخ داد و هم پس از رحلت ایشان طی این 21 سال تحلیل و مرور مجدد شود؛ به گونه‌ای که برای آینده درس باشد.

وی ادامه داد: افتخاراتی که این نظام طی 30 سال به دست آورده است به‌ویژه جایگاهی که نظام جمهوری اسلامی در 21 سال اخیر به وجود آورده است باید مورد تدبر قرار گیرد و جوانان و تحصیل‌کردگان و همه‌ی ملت ما قدردان وجود ولایت فقیه در کشور باشند و بدانند که نظام جمهوری اسلامی بدون وجود چنین جایگاهی هرگز به چنین شأن و منزلت و مقامی در منطقه و جهان دست پیدا نخواهند کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet