شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/22 12:46:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
اکرمی:

امام(ره) اندیشه ولایت فقیه را مطرح، عملی و عینی کرد

**یک عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: امام راحل اندیشه ولایت فقیه را مطرح کردند و توفیق یافتند آن را عملی و عینی کنند.

حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی در گفت‌وگو با ایسنا، ولایت فقیه را مهم‌ترین میراث ماندگار امام(ره) عنوان کرد و گفت: در دوران غیبت کبری و تا قبل از زمان امام خمینی(ره)، همه علما، فقها و بزرگان تلاش کرده، می‌گفتند و می‌نوشتند که باید اداره‌ی جامعه دست انسان‌های اندیشمند، دانشمند، هوشمند، عادل، پارسا و پرهیزگار باشد.

وی با بیان این‌که اما این ایده و آرزو تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی رخ نداد،‌ گفت: یکی از ویژگی‌های امام(ره) این است که هم اندیشه ولایت فقیه را مطرح کرد و هم توفیق یافت این اندیشه را عینی و عملی کند و بیش از 10 سال رهبری ملت ایران و ملت مسلمان را عهده‌دار شود.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: بعد از آن‌که خبرگان قانون اساسی تشکیل شد، آنها این اصل و امر مهم ولایت فقیه را به صورت قانون در اصل 5 قانون اساسی در آوردند، لذا به‌طور جد می‌توان گفت که موضوع ولایت فقیه از یادگاری‌های ارزشمند و میراث گرانبهای معمار انقلاب است.

وی با اشاره به آغاز ایام زعامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان این‌که از چند جهت می‌توان این میراث‌ را ارزیابی کنیم،‌ گفت: نکته‌ی اول این‌که جامعه حتما یک پیشوا و رهبر لازم دارد. جامعه بدون رهبر و پیشوا در هیچ تاریخی نبوده و نخواهد بود. نکته دوم این‌که این رهبرهرچه جامع‌تر از نظر علم، فکر، فقه، عرفان، اخلاق و آگاهی به زمان، شجاعت، تقوی و پارسایی باشد، قطعا مقبول‌تر و محبوب‌تر خواهد بود و قطعا بیشتر مورد پذیرش مردم قرار می‌گیرد و مردم به او اقبال داشته و به او احترام خواهند گذاشت.

اکرمی افزود: نکته‌ی سوم این‌که مردم ایران از سال 41 - که امام وارد مبارز با دولت محمدرضا پهلوی شد - تا پیروزی انقلاب مشاهده کردند که واقعا امام(ره) فردی است که آگاهی به زمان داشته، دارای شجاعت است و پارسا بوده و به تکلیف عمل می‌کند، لذا او را پذیرفته و قبول کردند و امام(ره) مراد آنها شد و خود، مرید امام(ره) شدند.

اکرمی گفت: الان هم که 21 سال از ارتحال امام می‌گذرد، همین داستان محبوبیت و مقبولیت امام(ره) ادامه دارد و می‌بینیم در سالگرد ارتحال امام(ره) سراسر ایران اسلامی برای او اقامه مجلس و جلسه دارد و درباره‌ی شخصیت‌ و خدمات ایشان سخن می‌گوید.

وی در خصوص نقش مردم، نخبگان و رسانه‌ها در تبیین و حراست از میراث ولایت فقیه گفت: در این راستا مردم چند کار را باید انجام دهند، ابتدا کتاب ولایت فقیه امام(ره) را که در نجف تدریس کرده را مطالعه کرده و یا کتبی که دیگران در خصوص ولایت فقیه نوشته‌اند را بخوانند یا اندیشمندان بحثی که در خبرگان قانون اساسی پیرامون اصل 5 و اصول دیگر انجام شده را مطالعه و دانشمندان آن را بررسی کنند و مردم بخوانند تا ببینند این اصل واقعا یک اصل علمی وعقلی، عرفی و یک اصل قانونی است.

عضو جامعه روحانیت مبارز افزود: دوم این‌که این مساله را برای دیگران توضیح داده و تشریح کنند تا برخی از شبهاتی که در اذهان است برطرف شود و مطلب واقعا یک چیز محسوس، ملموس و معقول و مقبول و مطلوب مطرح شود و آن را بپذیرند. سوم این‌که دیدیم امام(ره) ولی فقیه شد اما از نظر عشق و خدمت به مردم در حضور مردم و برای آنها کارکردن را وظیفه‌ی خود می‌دانست.

وی در توضیح این مطلب گفت: امام(ره) این عبارت را در فرودگاه هنگام ورود به ایران داشت که من آمده‌ام به شما خدمت کنم و یا در آخرین فراز وصیتنامه‌اش باز هم تعبیر خدمت را آورده که با دلی آرام و روحی شاد و ضمیری امیدوار به فضل الهی از خدمت خواهران و برادران مرخص و به سوی جایگاه ابدی سفر می‌کنم و در بخش دیگر وصیتنامه‌ عنوان می‌دارد خادمان دیگر در خدمتند، این نشان می‌دهد امام (ره) چگونه با همه موقعیت و فضائلی که داشت خود را باز خدمتگزار مردم می‌دانست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet