شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/22 14:04:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضوکمیسیون برنامه وبودجه:

صادرات لبنیات در حد مطلوب نیست

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برقراری تعادل را در صنعت شیر و لبنیات نیازمند مدیریت در تنظیم بازار و نظارت از سوی دولت دانست.

به گزارش ایسنا، علی بروغنی افزود: اگر دولت در تنظیم بازار شیر و لبنیات نظارت به دور از دخالت داشته باشد، به گونه ای که موازنه ای میان واردات و صادرات، تعرفه ها، تولید و مصرف ایجاد کند، بسیاری از مشکلات فعلی این صنعت حل خواهد شد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت صادرات لبنیات ایران، اظهار داشت: در حالی که ایران در حوزه دامپروری، دامداری و محصولات لبنی ظرفیت بسیار بالایی دارد، اما صادرات لبنیات آن در حد مطلوبی نیست.

وی افزود: اگر سطح محصولات لبنی را از لحاظ کمی و کیفی ارتقا دهیم، می توانیم بازارهای منطقه ای و حتی بین المللی را به دست بگیریم.

بروغنی در خصوص علت بروز مشکل ظرفیت‌های نصب شده خالی و بدون استفاده در کارخانه های فرآوری شیر، گفت: عوامل متعددی در این امر دخیل است که مهمترین آنها می تواند نوسانات قیمت شیر در فصول مختلف، وجود واسطه ها برخی طرح ها و برنامه های نامناسب کارخانه ها و نیز نداشتن تنوع در محصولات از جمله آنها باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یکی از دلایل پایین بودن سرانه مصرف شیر را در ایران، اطلاعات کم مردم دانست و تصریح کرد: بخش سلامت و وزارت بهداشت و درمان باید با ارائه آموزش های لازم و افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به اهمیت و ارزش غذایی شیر و لبنیات، فرهنگ استفاده از این محصول را در مردم ایجاد کند.

وی افزایش هزینه‌های درمان بیماری های ناشی از کمبود ویتامین ها و پروتئین‌های مورد نیاز بدن را باری مضاعف بر دوش خانواده ها ارزیابی کرد و افزود: باید این مسایل به مردم یادآوری شود، تا به سمت مصرف شیر و محصولات لبنی مورد نیاز بدن ترغیب شوند.

بروغنی تاکید کرد: آزادسازی قیمت شیر در کاهش تقاضای این کالا تاثیر چندانی ندارد، بلکه احساس نیاز در مردم است که می تواند موثر و تعیین کننده باشد، زیرا تا این حس در مردم و به ویژه اقشار آسیب پذیر ایجاد نشود، آنها به سمت تهیه و مصرف آن نمی روند و ترجیح می دهند کالاهای اساسی تر زندگی خود را تامین کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet