هدر موبایل
1389/03/23 09:23:00
سرویس کمیسیون ها
سیدقدرت‌الله حسینی‌پور:

بیکاری در گچساران، به بحران شده تبدیل است

**بیکاری در گچساران تبدیل به بحران شده و مسئولان و دست‌اندرکاران باید راهکاری جدید برای رفع بیکاری اعمال کنند.

"سیدقدرت‌الله حسینی‌پور" نماینده مردم گچساران و بخش باشت با بیان این مطلب در گفت و گو با روزنامه امیدمردم، اظهار داشت: بیش از ۲۰ درصد ذخایر نفتی و هفت درصد گاز کشور در این استان است و روزانه ۷۵۰هزار بشکه نفت از منطقه نفت‌خیز گچساران بهره‌برداری می‌شود.

وی ادامه داد: چهار خط اصلی لوله گاز از این استان می‌گذرد اما تنها هفت روستا از گاز برخوردارند و عمده روستاها برای تأمین سوخت مورد نیاز هیزم می‌سوزانند و زمستان‌های سختی را سپری می‌کنند.

حسینی پور گفت: سالانه ۱۲میلیارد متر‌مکعب آب در این استان تولید می‌شود که بیش از 5/8میلیارد متر‌مکعب آن از استان خارج می‌شود، ضمن آنکه کهکیلویه و بویراحمد اولین استان کشور به لحاظ برخوردار بودن از منابع آب و رودخانه‌های جاری و سرچشمه‌های جوشان است اما از آن استفاده بهینه نمی‌شود.

نماینده گچساران و باشت، افزود: زمین‌های زراعتی این استان ۲۲۰هزار هکتار است که بیش از ۳۰هزار هکتار آن باغ و نزدیک به ۴۰هزار هکتار آبی و بقیه دیم است. رشد کیفی بخش کشاورزی و خارج شدن آن از سنتی به صنعتی مدرن می‌تواند نقش مهمی در توسعه بخش کشاورزی استان ایفا کند.

وی تصریح کرد: بستر خاک مناسب و متفاوت بودن آب‌ها در منطقه کوچک این استان سبب بهره‌برداری محصولات مختلف و متنوع کشاورزی می‌شود، این در حالی است که مدرنیزه ‌و مکانیزه نبودن سیستم کشاورزی و نبود ماشین‌آلات پیشرفته نگرانی‌هایی را در این بخش ایجاد کرده است.

حسینی پور تأکید کرد: بیکاری در گچساران تبدیل به بحران شده و مسئولان و دست‌اندرکاران باید راهکاری جدید برای رفع بیکاری اعمال کنند.

وی درباره اشتغال در این شهرستان گفت: استان کهکیلویه و بویراحمد نیاز به جهشی در توسعه دارد و لازم است همه ما در این راستا دست به دست هم دهیم و با هم تعامل داشته باشیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ادامه روند پیشرفت کشور به توسعه خصوصی‌سازی و حمایت از سرمایه‌گذاران این بخش است و دولت نیز با سیاستگذاری، حمایت و نظارت بر شیوه کار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، می‌تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند.

حسینی پور با بیان اینکه شهرستان گچساران با وجود ظرفیت‌های فراوان و محوریت اقتصاد استان دارای بسیاری از مشکلات در زمینه‌های مختلف است افزود: مهمترین محوریت اقتصاد این استان صنعت است که اجرای طرح‌های صنعتی در این استان توسعه اشتغال پایدار را در‌پی دارد.

وی اظهار داشت: اگرچه صنعت در کهکیلویه و بویراحمد هنوز کمرنگ است اما همه اذعان دارند بعد از انقلاب اسلامی و به‌ویژه در چند سال اخیر صنعت استان در حال شکوفایی است و هم‌اکنون با وجود طرح‌های بزرگ صنعتی در حال اجرا و یا آنها که قرار است اجرا شوند نام استان در این مورد پرآوازه خواهد شد.

نماینده گچساران و باشت، درباره عشایر گچساران اظهار داشت: مهم‌ترین مشکلات عشایر هنگام ورود به مناطق قشلاقی در این شهرستان را نبود علوفه در مراتع و کمبود آب برای آنها و دام‌هایشان اعلام کرد.

وی گفت: این شهرستان دارای 2 هزار خانوار عشایری است که به دلیل بروز پدیده خشکسالی یک هزار و 300 مورد آنها با هشت تانکر سیار آبرسانی می‌شوند.

حسینی پور بیان کرد: با توجه به بروز پدیده خشکسالی، عشایر و دامداران این شهرستان با مشکل کمبود علوفه مواجه هستند.

وی عنوان کرد: از مجموع دو هزار خانوار عشایر این شهرستان تنها 300 خانوار اسکان یافته‌اند که این تعداد با مشکل جدی کمبود آب مواجه هستند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی، گفت: شهرستان گچساران با وجود برخورداری از توانمندی و قابلیت‌های فراوان در بخش‌های مختلف همچنان مظلوم مانده است.

حسینی پور گفت: شهرستان گچساران با داشتن ظرفیت‌های تأثیر‌گذار متأسفانه به جایگاه واقعی خود نرسیده و در بسیاری از مناطق با محرومیت مواجه شده که در این ارتباط ضروری است از نظر اقتصادی و سیاسی آسیب‌شناسی شده و نکات ضعف برطرف و ظرفیت‌ها تقویت شوند.

حسینی پور با بیان اینکه گچساران تنها شهرستان کهکیلویه و بویراحمد است که 75 درصد جمعیت آن شهر‌نشین هستند، اظهار داشت: شهرهای گچساران و باشت فاقد طرح تفضیلی بوده و طرح تفضیلی شهر گچساران در حد یک نقشه است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet