انتخابات ریاست جمهوری
1389/03/21 12:51:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کرمی:

قطعنامه شورای امنیت عملیاتی نیست

**رئیس کمیته دفاعی مجلس شورای اسلامی در خصوص تصویب قطعنامه جدید علیه ایران با بیان اینکه قطعنامه شورای امنیت سیاسی است نه عملیاتی، تاکید کرد: باید رابطه ایران با کشورهایی که در همراهی با استکبار به قطعنامه رای مثبت داده اند ، کاهش یابد.

غلامرضا کرمی رئیس کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر در واکنش به تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: قطعنامه جدیدی که در شورای امنیت با فشار آمریکایی ها علیه ایران تصویب شد با رای مخالف ترکیه و برزیل و رای ممتنع لبنان مواجه شد ، بنابراین از اجماع برخوردار نبود .

وی در بیان دلیل تصویب قطعنامه جدید علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا و غرب به بیانیه تهران اشاره کرد و گفت: بیانیه 3 جانبه تهران که به امضای ایران، ترکیه و برزیل رسید دقیقا چیزی بود که غربی ها آن را مطرح می کردند که سوخت 3.5 درصد ایران با سوخت 20 درصدی تعویض شود که با بیانیه تهران چنین چیزی زمینه آن فراهم شد.

این نماینده مجلس ادامه داد: غربی ها در بیانیه تهران به نوعی کم آوردند و دلیل آن این بود که می خواستند خود مستقیما در این بیانیه نقش آفرینی کنند و این بیانیه را خود بنویسند، خود کدخدا باشند، امضا کنند و  شعار آن را در جهان سر بدهند و فضاسازی کنند، اما هنگامی که با توافقنامه سه جانبه ایران، ترکیه و برزیل روبرو شدند یک پدیده جدید مقابل خود مشاهده کردند.

نماینده کرمان با بیان اینکه این بیانیه مورد استقبال کشورهای مختلف و نهادهای بین المللی از جمله اتحادیه عرب، غیر متعهدها، شورای همکاری خلیج فارس و .... قرار گرفت، تصریح کرد: آمریکا و غرب نه تنها از بیانیه تهران استقبال نکردند بلکه با مانع تراشی و ایجاد مشکل از این طریق خوی استکباری خود را نشان داده و بلافاصله بعد از بیانیه تهران، تهیه پیش نویس قطعنامه و تلاش برای تصویب آن را آغاز کردند.

نماینده کرمان دلیل دیگر تصویب قطعنامه جدید علیه ایران را تلاش آمریکا و غرب برای در حاشیه قرار دادن اخبار جنایات رژیم صهیونیستی در حمله به کاروان آزادی عنوان کرد و گفت: رژیم صهیونیستی با حمله کشتی کاروان آزادی که برای شکستن محاصره غزه و رساندن مواد غذایی و دارویی به مردم بیگناه و در محاصره غزه اقدام کرده بودند تعداد زیادی از ساکنان این کشتی را به شکل فجیعی کشته و زخمی کرد و این جنایت رژیم صهیونیستی باعث شد از این رژیم در دنیا به عنوان رژیم منفور نام برده شود و موجب شد کشورهای مختلف بعد از این جنایت اسرائیل در صدد راه اندازی اعزام بیشتر کاروان های آزادی به غزه برآیند.

رئیس کمیته دفاعی مجلس در خصوص این قطعنامه گفت: جمهوری اسلامی ایران این قطعنامه را یک قطعنامه سیاسی و نه عملیاتی می داند و مانند قطعنامه های قبلی کارایی لازم را ندارد و مورد حمایت کشورهای آزادی خواه دنیا قرار نخواهد گرفت.

وی در مورد کشورهایی نظیر اوگاندا، گابن و بوسنی و ... که به قطعنامه علیه ایران رای مثبت داده اند، گفت: در مجموع اقدامات کشورها در حمایت از کشورهای استکباری علیه جمهوری اسلامی ایران دقیقا یک پرونده بازی است نسبت به این کشورها.

نماینده کرمان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران باید ارتباط خود را با کشورها متناسب با روابط و مواضع آنها تنظیم کند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: قطعا با بعضی از این کشورها باید روابط کاهش یابد  و نشان داده شود با حرکتی که انجام داده اند قطعا باید منتظر عکس العمل جمهوری اسلامی نسبت به خودشان باشند.

وی در پایان گفت: طبیعی است که ایران به دلیل بر حق بودن خواسته خود در این جریان محور تصمیم را خود پیش بینی می کند، آنجایی که نیاز باشد ارتباط را محدودکند یا تصمیم دیگری گرفته شود بر اساس منافعش قطعا تصمیم گیری خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet