خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/21 12:32:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت‌پیشه:

تبادل سوخت به صلاح نیست

**حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با تاکید براین که باید مدیریت تازه‌ای در قبال رابطه ایران با چین و روسیه در دستور کار قرار گیرد، تبادل سوخت را در شرایط کنونی به صلاح ندانست و گفت:‌ در شرایط فعلی جمهوری اسلامی باید رونمایی تازه‌ای از دستاوردهای هسته‌یی داشته باشد تا از موضع برتر بتواند به مذاکرات ادامه دهد؛ قطعا مذاکره غیر از این روند از موضع ضعف است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به صدور قطع‌نامه علیه ایران با بیان این که صدور چنین قطع نامه‌ای قابل پیش‌بینی بود، اظهار کرد:‌ با توجه به درک ما از شرایط بین‌المللی کنونی صدور این قطع‌نامه قابل پیش بینی بود. چرا که در سطح کلان، آمریکایی‌ها با قدرت‌های امروز دنیا مسائل و اختلافات فی‌مابین‌شان را به حالت تعلیق درآوردند که نتیجه طبیعی این روند این است که کشورهای کوچک و متوسطی که محل اختلاف و بحران است، زودتر برای تبانی به توافق می‌رسند. این اتفاق در مقابل ایران رخ داد و تبانی قدرت‌ها در سطح بالا بود.

وی ادامه داد: ‌این تبانی به گونه‌ای بود که حتی روابط شبه راهبردی ایران با چین و روسیه نیز نتوانست مانع چنین تبانی شود. بعد از صدور این قطع‌نامه سه مسیر قابل پیش‌بینی است، مسیر اول خط بیانیه تهران می‌باشد. برزیل، ترکیه و غیرمتعهدها با توجه این که بیانیه تهران خط بدون تنش توام با حسن نیت را دنبال می‌کرد تلاش می‌کنند موضوع را کماکان زنده نگه دارند و این موضوع را به صورت نقدی بر قطع‌نامه شورای امنیت دنبال کنند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در خانه ملت در ادامه توضیح داد: ‌بیانیه تهران مشخصا دارای سه بعد اصلی است. بعد اول مبادله سوخت است که پیوند غیرقابل اجتنابی دارد با دو بند دیگر که شامل شناسایی حق ایران برای رسیدن به چرخه سوخت هسته‌یی و پرهیز از برخوردهای تقابلی است. قطعا صدور قطع‌نامه یک برخورد تقابلی به شمار می‌رود، این معنا می‌رساند که ایران نباید سوخت هسته‌یی خود را برای ترکیه ارسال کند، مگر آن که تعلیق جدی در رابطه با تقابل صورت گیرد. البته صدور این قطع نامه نشان می‌دهد که آن ها تقابل را در دستور کارشان قرار داده‌اند.

فلاحت‌پیشه اضافه کرد:‌ جمهوری اسلامی در بیانیه تهران به دنیا رسما اعلام کرد که تبادل سوخت تنها در مسیر بیانیه تهران صورت می‌گیرد و باید دنیا علاوه بر رسمیت شناختن چرخه سوخت هسته‌یی ایران، از راهکارهای تقابلی پرهیز کند. صدور قطع نامه کنونی شورای امنیت سازمان ملل در عمل به معنای پشت کردن به بیانیه تهران است. اگر آن‌ها این راه را دنبال کنند قطعا تبادل سوخت به صلاح نیست، مگر آن که شرایط به دوران قبل از صدور قطع‌نامه برگردد که چنین موضوعی بعید است؛ چرا که آن‌ها با صدور این قطع نامه نمی‌خواهند به آن زمان بازگردند.

وی در توضیح مسیر دوم قابل پیش بینی پس از صدور قطع‌نامه علیه ایران گفت:‌ این مسیری است که روسیه و چین دنبال می‌کنند، آن‌ها برای آن که رابطه با ایران را به شرایط قبل از صدور قطع نامه برگردانند تلاش می‌کنند که خط مذاکره را احیاء کرده و غربی‌ها و ایران را وادار به نشستن پشت میز مذاکره کنند. هدف کوتاه مدت‌شان این است که هم دلجویی از ایران صورت گیرد و هم در میان کشورهای غیرمتعهد که منتقد به سیاست‌های روسیه و چین هستند، به انتقادات آنها نیز پاسخ لازم را بدهند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود:‌ هدف بلند مدت روسیه و چین آن است که خودشان را به عنوان قدرت‌های تاثیرگذار در موضع هسته‌ای ایران نشان دهند، و هم از ایران و هم از غربی‌ها امتیاز بگیرند. این دامی است که این‌ها پهن کرده‌اند و نباید در این دام بیفتیم. برعکس باید به گونه‌ای عمل کرد که تابوشکنی شود و از چتری که روس‌ها و چینی‌ها به روی رابطه با ایران انداختند و ادعایشان که ایران بدون چین و روسیه نمی‌تواند سیاست‌هایش را دنبال کند، گذر کرده و این تابو شکسته شود.

فلاحت‌پیشه در ادامه گفت‌وگو با ایسنا یادآور شد: ‌طبق تحلیل تاریخی هر میزان که کشورها به چین و روسیه نزدیک شدند، آن کشور بیش از هر چیزی محل تبانی است و محکوم به عقب ماندگی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی می‌شود. شرایط کنونی این گونه است که باید ضمن اتخاذ مدیریت تازه‌ای برای رابطه با دیگر اعضای شورای امنیت که علیه ایران رای داده‌اند، مدیریت تازه‌ای در قبال رابطه با چین و روسیه در دستور کار قرار گیرد.

وی در توضیح خط سوم پیش بینی شده پس از صدور قطع نامه نیز گفت:‌ این خط خط گروه پنج به علاوه یک است که توسط آمریکا، فرانسه و انگلیس طراحی می‌شود. آن‌ها می‌خواهند دوباره مذاکره از موضع قدرت با ایران را احیاء کنند. به گونه‌ای معتقدند که این قطع نامه ایران را در موضع ضعف قرار می‌دهد. مهم‌ترین راهکار مقابله با این خط آن است که جمهوری اسلامی رونمایی تازه‌ای از دستاوردهای هسته‌ای داشته باشد. انجام این رونمایی تازه ایران را به جایگاه برتر در مذاکرات تبدیل می‌کند. چرا که در شرایط کنونی علیه ایران قطع نامه صادر شده است؛ ورود به مذاکرات غیر از این روش از موضع ضعف است.

فلاحت‌پیشه افزود: مهم‌ترین خواسته آن‌ها از ایران علاوه بر اجرای قطع‌نامه، وادار کردن ما به مبادله سوخت هسته‌یی است که این وضعیت خطرناکی به شمار می‌آید. بنابراین تا زمانی که رونمایی تازه‌ای از برنامه‌های هسته‌یی انجام نشده است نباید وارد به مذاکره با خط سوم یعنی گروه پنج به علاوه یک شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر ضرورت وحدت نظر میان ایرانیان در رابطه با اتخاذ رفتارهای ایران در بحث هسته‌یی گفت:‌ بیانیه تهران بیش از هر چیزی حقانیت ایرانی‌ها را اثبات کرده، به گونه‌ای که دیدیم تقابلی در بیانیه تهران با قطع نامه شورای امنیت ایجاد شد. این بیانیه علاوه بر ایرانیان برای غیر متعهدین و افکار عمومی منصف در دنیا که مخالف شکل گیری بحران تازه در دنیا هستند حقانیت ایرانی‌ها را ثابت کرد. این حقانیت کافی است تا ایرانیان با وحدت نظر، سیاست‌های آینده هسته‌یی کشور را دنبال کنند.

فلاحت‌پیشه در توضیح اقدام مجلس در واکنش به صدور این قطع نامه اظهار کرد: ‌اقدام مجلس شبیه قانون‌گذاری صورت گرفته در زمان مجلس هفتم در بحث هسته‌یی است. در آن زمان شرایط همچون امروز بود و تلاش‌هایی برای تصویب قطع نامه علیه ایران انجام می‌شد. مجلس شورای امنیت و آژانس را تهدید کرد که اگر قطع‌نامه تازه‌ای علیه ایران صادر شود قانونی را تصویب می‌کند که طبق آن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاق به حالت تعلیق درآید. در آن دوران دولت به صورت داوطلبانه پیش از مصوبه مجلس به عنوان حسن نیت پروتکل الحاقی را اجرا می‌کرد که با صدور قطع‌نامه مجلس، بلافاصله با تصویب قانونی این پروتکل را به حالت تعلیق درآورد.

وی ادامه داد: اکنون نیز شرایط همانند آن دوران است. پیش از تصویب قطع نامه کمیسیون امنیت ملی و مجلس در چند هفته اخیر خطاب به شورای امنیت و آژانس اعلام کردند که اگر قطع نامه‌ تازه‌ای علیه ایران صادر شود ایران رابطه با آژانس را مورد تجدید نظر قرار می‌دهد. بر این اساس با توجه به رخ دادن چنین امری، مجلس در اولین دستور کاریش روز یکشنبه(23 خرداد) قانونی را با قید دو فوریت تصویب خواهد کرد که به موجب آن، رابطه ایران با آژانس کاهش یافته و یا تجدید نظر در آن صورت می‌گیرد.

فلاحت پیشه در پایان در توضیح این اقدام مجلس گفت:‌ معتقدیم آژانس نه تنها به وظیفه خود در دفاع از حقوق کشورهای بدون بمب هسته‌یی یعنی کشورهای خارج از باشگاه هسته‌یی مثل ایران عمل نکرده است بلکه در مواردی جاده‌صاف کن شورای امنیت شده است. آخرین مورد این عملکرد، قطع‌نامه اخیر شورای حکام است که در این قطع‌نامه تلاش کردند ایران را خلع سلاح کنند و شورای حکام و آژانس قطع‌نامه‌ای را صادر کرد که مقدمه قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet